Biel w kuchni – z czym ją łączyć i jak urozmaicić?

Biel w kuchni – z czym ją łączyć i jak urozmaicić?

 

Biała kuchnia potrafi uwieść – przyciąga wrażeniem przestrzeni i czystości. Biel można jednak różnie dozować – do wyboru mamy przede wszystkim aranżację monochromatyczną, następnie delikatne zestawienia barwne i wreszcie silne kontrasty.

Biel w kuchni niejedno ma imię! Biała kuchnia to przede wszystkim taka, w której stoją białe meble kuchenne. Kolor ten może pojawić się także w barwie blatów, podłogi, płytek na ścianie i drzwi. Osobną kwestią pozostają kuchenne utensylia oraz dodatki dekoracyjne, z zasłonami na czele. Wykończenia wszystkich tych elementów należy starannie przeanalizować na etapie projektowania wnętrza, gdyż od nich właśnie zależy ostateczny wygląd pomieszczenia. Przeanalizujmy kolejno trzy podstawowe scenariusze.

Projekt Agnieszki Wyrwas i Krzysztofa Stępnia Z pracowni 3be.

 

Kuchnia cała w bieli – wnętrze monochromatyczne

Biała kuchnia z białym blatem, biała podłoga, białe płytki i białe drzwi do kuchni – na przykład te minimalistyczne, wtapiające się w mur, jak DRE Sara Eco z możliwością pomalowania na kolor ściany. Wnętrze całe w bieli będzie wyglądało niezwykle nowocześnie i bardzo efektownie, zwłaszcza gdy otworzymy je na utrzymany w ciemniejszej kolorystyce salon czy aneks jadalny. Dużym wyzwaniem jest jednak harmonizowanie odcieni bieli – tu pomogą barwne dodatki do białej kuchni. Drobne różnice w tonacji po prostu przestaną być widoczne, gdy spojrzenie przyciągać będą akcesoria, naczynia, a na koniec także potrawy o wyrazistych barwach. Kuchnię całą w bieli warto więc traktować jako bazę dla pojawiających się okazjonalnie kolorów. Bez nich mogłaby się szybko okazać nudna. Dobrym rozwiązaniem jest też wyeksponowanie białej zabudowy (a także białej podłogi i białych drzwi) na tle ścian pomalowanych nasyconym kolorem.

Biała kuchnia w stylu skandynawskim – z drewnem i szarością

Kuchnia biało-szara i„biało-drewniana”, a także ich połączenia, to sprawdzone propozycje z krajów nordyckich. Kolor szary podkreśli światło tkwiące w bieli. Odcienie drewna z kolei ocieplą wnętrze, podsuną też trafną odpowiedź na nieuchronnie nasuwające się pytanie: jaki blat do białej kuchni?

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Marty Kalinowskiej z pracowni Q2Design.

 

Biała kuchnia z drewnianym blatem, srebrzystoszarymi kafelkami oraz grafitowymi dodatkami będzie wciąż jasna, lecz wyrazista, a przy tym naprawdę przytulna.
W zależności od pory roku czy nastroju można ponadto w prosty sposób zmieniać jej charakter dzięki różnobarwnym dodatkom. Aby nie utrudniać sobie tego zadania, warto postawić na delikatne, neutralne kolory ścian oraz drzwi w prawdziwie skandynawskim stylu, o wyglądzie bielonego lub woskowanego drewna, ewentualnie malowane na biało.

Jasne odcienie drewna i bogata paleta szarości kreują kuchnię w stylu skandynawskim. Nowoczesne formy sprzętów oraz drzwi DRE SILIA o błyszczącej powierzchni dają całości świeży rys.

 

Kuchnia czarno-biała – siła kontrastów

Atrakcyjnym rozwiązaniem jest też kuchnia czarno-biała. Może to być np. biała kuchnia z czarnym blatem albo biała zabudowa z czarnymi płytkami w przestrzeni międzyszafkowej lub z czarną farbą tablicową na ścianach. W obu tych najpopularniejszych koncepcjach zarysowuje się pożyteczna podpowiedź, by różnicować kolory płaszczyzn pionowych i poziomych. Dzięki temu całość zyska wyrazisty, graficzny charakter – bez ryzyka monotonii. Warto jednak pamiętać, że kolor czarny w białej kuchni należy dozować ostrożnie, tak by nie zdominował upragnionej bieli.

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Karoliny Golińskiej.

 

Prócz wspomnianych wybranych płaszczyzn można wprowadzić jeszcze kilka czarnych dodatków. Pozostałe elementy wyposażenia powinny reprezentować odcienie szarości i srebra (ewentualnie, dla ożywienia kompozycji, wybrany żywy kolor). W ten sposób kontrast bieli i czerni zostanie podkreślony, ale nie stanie się przytłaczający.

Głęboka czerń ściany, blatu i kilku dodatków dynamizuje kuchnię, w której obszerna zabudowa, wyspa, podłogi oraz drzwi DRE SILIA tworzyłyby w innym wypadku ściśle monochromatyczną całość.

 

Przeczytaj również

Trend na wiosnę: Wnętrza i drzwi w kolorze szałwiowym

Trend na wiosnę: Wnętrza i drzwi w kolorze szałwiowym

Szałwiowy to delikatny, subtelny odcień zielonego, który zdobywa coraz większą popularność we wnętrzach, nadając im niepowtarzalny urok i świeżość. Ceniony za walory estetyczne i pozytywny wpływ na psychikę kolor, inspiruje zarówno projektantów jak i psychologów wnętrz. Kojarzony z naturą, spokojem i harmonią odcień występuje w wielu wydaniach. Przeczytaj wpis i się zainspiruj. Dlaczego warto wybrać […]

Wiosna pełna nowości!

Wiosna pełna nowości!

Zbliżająca się wiosna to dla nas co roku ważny moment! Wraz z nadchodzącym sezonem, z radością prezentujemy naszym klientom wypełnione nowościami katalogi produktowe DRE i DRE Supreme. Mamy nadzieję, że ponownie staną się źródłem inspiracji dla wszystkich szukających doskonałych rozwiązań dla swojego domu. W 2024 roku prezentujemy nie tylko nowe kolekcje, ale także świeże kolory […]

Contact

Contact us

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Monday-Friday 8:00am-4:00pm
Saturday/Sunday closed