Pomieszczenia wielofunkcyjne. Jak łączyć różne funkcje w jednej przestrzeni?

Pomieszczenia wielofunkcyjne. Jak łączyć różne funkcje w jednej przestrzeni?

Marzysz o sypialni z pokojem kąpielowym? A może przygotowujesz się do planowania przestrzeni w strefie dziennej? Dziś nasz ekspert Krzysztof Miruć odpowiada na pytanie, jak zaaranżować pomieszczenie o kilku funkcjach. Przeczytaj i dowiedz się, jak połączyć funkcję i komfort w estetyczną całość.

 

Duże strefy dziennie muszą spełniać wiele funkcji. W ramach jednego pomieszczenia ulokowane są kuchnia, jadalnia, salon. Jak urządzić dużą, otwartą przestrzeń, żeby zachować przytulny charakter pomieszczenia?

 

Krzysztof: Projektowanie wielofunkcyjnego wnętrza zacząłbym od ustalenia układu funkcjonalno- przestrzennego, który będzie ergonomiczny i komfortowy. Po drugie musimy zwrócić uwagę na drogi komunikacyjne, gdyż w tym pomieszczeniu będziemy się przemieszczać, a zatem na drodze komunikacyjnej nie może stać stolik lub fotel. Po trzecie pamiętajmy o osiach widokowych, żeby korzystając z danej części pomieszczenia mieć ładny widok i poczucie otaczającej nas przestrzeni.

Projekt strefy dziennej Barbary Chromec-Foltyn z drzwiami DRE Supreme Hampton

 

Czy kuchnia, salon i jadalnia w strefie dziennej zawsze powinny być otwarte? Jakie są patenty na rozdzielenie tych pomieszczeń, przy zachowaniu wspomnianej osi komunikacyjnej i możliwości poruszania się pomiędzy tymi pomieszczeniami?

W większości dzisiejszych pomieszczeń strefa dzienna jest otwartą przestrzenią, w której znajduje się kuchnia, jadalnia i salon. Nie zawsze mieszkańcy sobie życzą, żeby kuchnia była całkowicie otwarta. Wówczas można postawić pomiędzy tymi pomieszczeniami, strefą relaksu a strefą do gotowania, ściankę, niekoniecznie pełną. Może to być ścianka ażurowa, szklana lub ściana medialna. Ta ostatnia może składać się z kilku elementów pełnych, na których wisi telewizor, a po bokach mogą pojawić się elementy ażurowe, panele ze szkła transparentnego, grafitowego lub ryflowanego. Możemy pobawić się elementem takiego parawanu lub dekoracyjnej ściany, która będzie widoczna z obu stron. Będzie elementem stojącym po środku tego pomieszczenia i powinna być ciekawa, funkcjonalna lub wykończona ciekawym materiałem. Może się błyszczeć, może to być mozaika, blacha czy gres. Możliwości jest bardzo wiele, pamiętajmy jednak o jednej zasadzie. Ścianka ma wydzielić nam dwa pomieszczenia, a nie je wygrodzić. Można pokusić się o ściankę szerokości naszego telewizora plus 20 cm po bokach, gdybyśmy chcieli kiedyś kupić większy telewizor lub zamontować po bokach kinkiety.

Jak dobierać materiały w wielofunkcyjnej przestrzeni, żeby zachować spójność?

Należy być konsekwentnym i pamiętać, że cztery materiały to jest już za dużo. Bazą jest podłoga, więc najpierw wybieramy sobie bazę, a później ustawiamy na niej różne meble. Dobrze jest bawić się jedną gamą kolorystyczną, natomiast różnymi fakturami. Można dołożyć element dekoracyjny w postaci mocniejszego koloru lub wzoru, ale trzeba być powściągliwym. Sugeruję zabawę jedną tonacją, maksymalnie dwoma materiałami wykończeniowymi. Najgorszą rzeczą jest stawianie jasnych, drewnianych mebli na jasnej, drewnianej podłodze, ponieważ nigdy nie uda nam się trafić z kolorem. Lepiej połączyć ciemniejsze meble z jasną podłogą lub odwrotnie. Wówczas wnętrze będzie bardziej kontrastowe, ale nie popełnimy takich błędów, nie będzie mdło, niejednolicie.

Chyba każda kobieta marzy o prawdziwej garderobie. Gdy deweloper nie uwzględni takiego pomieszczenia w planie mieszkania, najczęściej inwestorzy aranżują je w sypialni. Jak wówczas połączyć te dwa pomieszczenia w estetyczną całość?

Garderoba ma jedną cechę – możemy w niej zgromadzić więcej rzeczy niż w szafach, jest bardziej pakowna i funkcjonalna. Najmniejsza garderoba to zawsze lepszy pomysł niż szafa i warto znaleźć na nią miejsce w sypialni.

 

Projekt sypialni z oddzielną garderobą Sylwii Szponar z pełnymi drzwiami Berge 6

 

Trzeba przy tym pamiętać o tym, że jest zupełnie osobnym pomieszczeniem i trzeba ją wydzielić. Jeśli mamy bardzo dużą sypialnię, w której możemy sobie pozwolić na to, by garderoba stała się jej częścią, musimy pamiętać o odpowiednim jej ulokowaniu. Aneks garderobiany powinien być ustawiony tyłem do łóżka, nie możemy na nią patrzeć. To jest oddzielne pomieszczenie, szafy nie zawsze są tam zamknięte i nie zawsze mamy w nich porządek.

Czy garderoba może być stylowa, czy lepiej traktować ją bardziej jak schowek albo dużą szafę?

Garderoba może być pokojem. Sugeruję, że jeżeli mamy taką możliwość, zabawmy się jego stylem, aranżujmy jak osobne wnętrze, a nawet prywatny salon odzieżowy. Możemy w niej postawić toaletkę, wygodny fotel i zabawić się dekoracjami.

Projekt sypialni z oddzielną garderobą autorstwa Igi Szymańskiej | skrzydło drzwiowe DRE Supreme SOL

 

Jakie drzwi wybrać do sypialni z garderobą?

W małej garderobie możemy zastosować drzwi przesuwne, pełne lub ukryte np. Sara Eco 2. Łącząc sypialnię z garderobą mogą z powodzeniem mieć około 70 cm szerokości, bo większe są nam niepotrzebne. Jeżeli samo pomieszczenie jest duże i reprezentatywne, możemy pokusić się o drzwi przeszklone, przez które będzie widać nasz skarb. Tu rekomendowałbym np. skrzydło drzwiowe z transparentną szybą DRE Supreme model SOHO.

Garderoba ze szklaną ścianą projektu Waldemara Tabaki | skrzydło drzwiowe DRE Supreme SOHO

 

Na koniec pytanie i coraz popularniejsze połączenie sypialni z łazienką czy nawet pokojem kąpielowym. Jak zaaranżować taką przestrzeń, żeby była estetyczna i jednocześnie zapewniała intymność korzystającym z łazienki?

Przy otwartych łazienkach łączonych z sypialnią należy wydzielić tylko strefę toalety i kabiny prysznicowej. Wanny i umywalki mogą być częścią sypialni. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, daje dużo możliwości projektowych, lustra powiększają przestrzeń, a kąpanie się w wannie w środku jakiegoś pomieszczenia to pełen luksus. Należy pamiętać o prywatności w trakcie brania prysznica lub korzystania z toalety. Chodzi o to, żeby osoba leżąca w łóżku tego nie widziała, lub żebyśmy mogli zamknąć toaletę w oddzielnym, niedużym pomieszczeniu.

Pokój kąpielowy połączony z sypialnią i oddzielną toaletą | drzwi WOOD W1M1

 

Jakie drzwi wybrać do takiej przestrzeni?

Duże, ładne, przeszklone. Przecież nie po to chcemy się pochwalić nasza łazienką, żeby ją wydzielać. A zatem skrzydło drzwiowe z transparentnym szkłem np. DRE SOHO 2, pojedyncze lub podwójne spełni swoją funkcję.

 

Przeczytaj również

Trend na wiosnę: Wnętrza i drzwi w kolorze szałwiowym

Trend na wiosnę: Wnętrza i drzwi w kolorze szałwiowym

Szałwiowy to delikatny, subtelny odcień zielonego, który zdobywa coraz większą popularność we wnętrzach, nadając im niepowtarzalny urok i świeżość. Ceniony za walory estetyczne i pozytywny wpływ na psychikę kolor, inspiruje zarówno projektantów jak i psychologów wnętrz. Kojarzony z naturą, spokojem i harmonią odcień występuje w wielu wydaniach. Przeczytaj wpis i się zainspiruj. Dlaczego warto wybrać […]

Wiosna pełna nowości!

Wiosna pełna nowości!

Zbliżająca się wiosna to dla nas co roku ważny moment! Wraz z nadchodzącym sezonem, z radością prezentujemy naszym klientom wypełnione nowościami katalogi produktowe DRE i DRE Supreme. Mamy nadzieję, że ponownie staną się źródłem inspiracji dla wszystkich szukających doskonałych rozwiązań dla swojego domu. W 2024 roku prezentujemy nie tylko nowe kolekcje, ale także świeże kolory […]

Contact

Contact us

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Monday-Friday 8:00am-4:00pm
Saturday/Sunday closed