Światło na pierwszym planie

Światło na pierwszym planie

 

Potrafi świetnie zaaranżować wnętrza, a w dodatku doskonale wpływa na nasze samopoczucie. Światło to życie, dlatego nie powinno go zabraknąć także w naszym domu. Co jednak zrobić, jeśli zagląda tam sporadycznie?

Pięknie doświetlone i przestronne mieszkanie z ogromnymi oknami wychodzącymi na południe to scenariusz idealny, ale niestety – często nierealny. Gros wnętrz ma ograniczony dostęp do światła dziennego, a co za tym idzie – domy takie są po prostu ciemne. Niewielki metraż z małymi oknami jeszcze potęguje to wrażenie. Istnieje jednak kilka sposobów, aby rozświetlić ciemne pomieszczenie i sprawić, że będzie przyjaznym do życia miejscem, w którym z przyjemnością spędzimy zarówno letnie poranki, jak i długie zimowe popołudnia. Odpowiednie barwy, wzory, struktury i materiały połączone z właściwą organizacją przestrzeni (np. ograniczeniem liczby mebli) potrafią zdziałać cuda i wydobyć światło z najciemniejszego zakątka.

Aby w mieszkaniu zagościło światło, ogranicz liczbę mebli oraz wybierz lekkie modele – te na nóżkach są bardzo modne i sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne.

 

Światło to jasne kolory

Jasna baza to podstawa przy urządzaniu mieszkania, do którego światło dociera w znikomych ilościach. W tej roli doskonale sprawdza się uniwersalna, a przy tym naprawdę elegancka biel. To jeden z ulubionych kolorów Skandynawów, którzy sztukę aranżowania rozświetlonych wnętrz mają we krwi.

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Estery i Roberta Sosnowskich.

 

Biały oczywiście może być kolor ścian, ale warto wykorzystać tę barwę również na podłodze – białe drewniane deski wyglądają świetnie, rozjaśniają wnętrza i sprawiają, że wydają się one przestronniejsze. Można pójść za ciosem i również drzwi wybrać w takim kolorze – w końcu to bardzo istotny element pomieszczenia, mocno wpływający na jego odbiór. Drzwi DRE w białych okleinach dopasują się do każdego stylu i wydobędą blask nawet z bardzo ciemnej aranżacji.

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Estery i Roberta Sosnowskich.

 

Taka monochromatyczność niektórym może się wydawać nudna – ale nic bardziej mylnego. Biel to doskonały fundament dla zabawy strukturami i fakturami lub kolorystycznych akcentów w postaci żywych dodatków. Jeśli jednak kogoś to nie przekonuje, zawsze może zdecydować się na inne jasne barwy. Na ścianach świetnie sprawdzi się wanilia czy kość słoniowa, a écru będzie odpowiednie zarówno jako kolor ścian, jak i drzwi.

Biel rozjaśni wnętrze i stworzy bazę dla dodatków oraz mebli – te wykonane z naturalnych materiałów wyglądają klasycznie i lekko

 

Światło lubi szkło i lustra

Wyeksponujmy zatem przede wszystkim okna – nie zasłaniajmy ich ciężkimi tkaninami i nie zastawiajmy parapetów. Na pierwszym planie powinna być szyba, przez którą światło przenika bez przeszkód. Rolę doświetlacza mogą pełnić lustra – zawieszone między dwoma oknami lub na ścianie do nich prostopadłej będą odbijały dziennie światło. Lustra sprawdzą się również w innych miejscach, ale, co bardzo istotne, nie powinno odbijać się w nich zbyt dużo rzeczy, bo wtedy efekt może być odwrotny. Błyszczących czy przeziernych powierzchni w ciemnych pomieszczeniach nigdy nie jest za dużo. Przeszklone drzwi będą doskonałym sprzymierzeńcem w walce o jasne wnętrza. DRE z kolekcji AURI dostępne są w licznych wersjach – w zależności od przeznaczenia lokalu, dostępności światła oraz naszych upodobań możemy wybrać modele prawie całkowicie przeszklone lub tylko częściowo.

Przeszklone drzwi, np. z kolekcji DRE AURI, są jak dodatkowe okno, przez które może wpadać światło z sąsiednich pomieszczeń.

 

Światło u (sztucznego) źródła

W naszej strefie klimatycznej poleganie tylko na świetle słonecznym i sposobach jego potęgowania lub odbijania nie wystarczy. Tu szalenie ważne jest także sztuczne oświetlenie, które odpowiednio dobrane zadba o to, abyśmy czuli się komfortowo w najróżniejszych sytuacjach. Istotna jest zarówno barwa światła, jak i rodzaj lampy, a tych im więcej, tym lepiej.

Tam, gdzie wypoczywamy, czyli np. w salonie czy sypialni, światło powinno być ciepłe, bo takie pozwala się zrelaksować. W miejscach, które wymagają od nas skupienia, jak np. gabinet, możemy zastosować zimną barwę. Ważne jest ponadto zróżnicowanie – nie polegajmy tylko na jednym źródle światła. Lampy podłogowe, stołowe, kinkiety, żyrandole – możliwości jest bez liku i warto wykorzystać kilka z nich w każdym pomieszczeniu.

Lampy i świece pozwolą dopasować światło do pory, naszych potrzeb i nastrojów – w ciemnym mieszkaniu powinno być ich jak najwięcej.

Przeczytaj również

Trend na wiosnę: Wnętrza i drzwi w kolorze szałwiowym

Trend na wiosnę: Wnętrza i drzwi w kolorze szałwiowym

Szałwiowy to delikatny, subtelny odcień zielonego, który zdobywa coraz większą popularność we wnętrzach, nadając im niepowtarzalny urok i świeżość. Ceniony za walory estetyczne i pozytywny wpływ na psychikę kolor, inspiruje zarówno projektantów jak i psychologów wnętrz. Kojarzony z naturą, spokojem i harmonią odcień występuje w wielu wydaniach. Przeczytaj wpis i się zainspiruj. Dlaczego warto wybrać […]

Wiosna pełna nowości!

Wiosna pełna nowości!

Zbliżająca się wiosna to dla nas co roku ważny moment! Wraz z nadchodzącym sezonem, z radością prezentujemy naszym klientom wypełnione nowościami katalogi produktowe DRE i DRE Supreme. Mamy nadzieję, że ponownie staną się źródłem inspiracji dla wszystkich szukających doskonałych rozwiązań dla swojego domu. W 2024 roku prezentujemy nie tylko nowe kolekcje, ale także świeże kolory […]

Contact

Contact us

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Monday-Friday 8:00am-4:00pm
Saturday/Sunday closed