Które drzwi zapewnią najlepsze wygłuszenie? Co wpływa na wyciszające właściwości skrzydeł? I o czym należy pamiętać kupując takie skrzydła? O tym wszystkim w najnowszym wideo opowie architektka i ambasadorka marki DRE – Kasia Orwat. Jeśli szukacie dźwiękoszczelnych drzwi, to koniecznie zobaczcie ten odcinek.
Dlaczego wyciszenie drzwi jest ważne?
Mieszkanie powinno być azylem, w którym można odpocząć po ciężkim dniu pracy, zrelaksować się czy spokojnie porozmawiać z najbliższymi. Trudno jednak o cieszenie się wolnym czasem, gdy we wnętrzu panuje hałas. Na szczęście odgłosy dobiegające zza drzwi można skutecznie stłumić poprzez zastosowanie stolarki dźwiękoszczelnej. Polecamy ją również w celu ograniczenia wydostawania się odgłosów z wnętrza na zewnątrz, np. na klatkę schodową.
Drzwi o wysokim poziomie izolacyjności akustycznej są więc szczególnie przydatne w mieszkaniach i domach, w których żyją małe dzieci, bo to one są najczęściej źródłem hałasu. Również wykonywanie głośnych czynności, jak np. szycie na maszynie czy granie na instrumentach muzycznych, jest częstym powodem, dla którego montuje się drzwi wygłuszające. Dzięki nim muzyka w znacznie mniejszym stopniu wydostaje się z pomieszczenia i nie dociera do uszu sąsiadów, na co nie zawsze mają oni ochotę.
Co wpływa na izolację akustyczną?
Osiągnięcie dobrego wskaźnika izolacyjności dźwiękowej, który przekłada się na skuteczne tłumienie hałasów, wymaga odpowiedniej konstrukcji drzwi. W celu uzyskania oczekiwanych parametrów stosuje się specjalne, składające się z wielu warstw wypełnienie skrzydła, które wykonuje się z wiórowych płyt otworowych lub warstw płyt dodatkowo wzbogaconych o blachę z aluminium. Elementem wpływającym na poziom wygłuszenia jest też zastosowanie przylg lub ich brak – mianowicie modele bezprzylgowe lepiej przylegają do ościeżnicy, a tym samym efektywniej tłumią hałasy niż tradycyjne drzwi przylgowe. Ścisłe mocowanie do futryny zapewniają także uszczelki, które likwidują wszelkie szpary i w związku z tym ograniczają przestrzeń umożliwiającą wydostawanie się odgłosów na zewnątrz.
Jak sprawdzić izolację akustyczną drzwi?
Skuteczność tłumienia hałasów drzwi określa współczynnik izolacji akustycznej (Rw), którego wartość podaje się w decybelach (dB). Parametr ten definiuje poziom redukcji dźwięków przez konstrukcję stolarki. Mówiąc prościej, drzwi redukują hałas w pomieszczeniu dokładnie o tyle, ile wynosi wartość współczynnika izolacji akustycznej. Jeżeli więc wskaźnik ten wynosi 32 dB, a hałasy dobiegające z zewnątrz osiągają wartość 50 dB, we wnętrzu będzie on oscylować wokół 18 dB (50 – 32 = 18 dB). Łatwo więc dojść do wniosku, że przy wyborze drzwi dźwiękoszczelnych należy zwracać uwagę na to, żeby miały jak najniższy wskaźnik Rw.
Skuteczne wygłuszenie drzwi – liczy się nie tylko ich konstrukcja
Choć konstrukcja drzwi jest co prawda kluczową zmienną, która decyduje o ich dźwiękoszczelności, to trzeba pamiętać, że wpływ na nią mają także inne, niezależnie od nich aspekty. Kluczowy jest profesjonalny montaż, ponieważ od niego w dużym stopniu zależy szczelność, która z kolei bezpośrednio przekłada się na skuteczność tłumienia hałasów. Nieprawidłowe, nieprecyzyjne ustawienie ościeżnicy w futrynie może prowadzić do powstawania szczelin obniżających dźwiękoszczelność, podobnie jak np. niskiej jakości lub zniszczony próg, który nie zapewnia ścisłego przylegania drwi do podłoża.