Funkcjonalna kuchnia – jak ją urządzić? Najważniejsze zasady kuchennej ergonomii

Funkcjonalna kuchnia – jak ją urządzić? Najważniejsze zasady kuchennej ergonomii

 

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Wbrew pozorom wygoda korzystania z niej opiera się nie na doborze zaawansowanego sprzętu AGD i nie na maksymalizacji powierzchni roboczej, choć obie te kwestie są bez wątpienia bardzo istotne. Jak jednak wynika z długoletnich obserwacji, kluczowa okazuje się relacja przestrzenna między lodówką, zlewozmywakiem a płytą kuchenną. Jest to tak zwany trójkąt funkcjonalny lub trójkąt roboczy.

Aby ułatwić zadanie wszystkim, którzy przygotowują się do remontu lub rearanżacji, podpowiadamy, jak trójkąt ten powinien wyglądać w kuchni jednorzędowej, dwurzędowej, oraz tej na planie litery L lub U. Zdradzamy też, na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, robiąc projekt kuchni. Każdy, komu się marzy nowa, funkcjonalna kuchnia – porady, które tu zbieramy, powinien dobrze zapamiętać.

Duża czy mała – funkcjonalna kuchnia!

Wspomniana relacja między trzema kluczowymi elementami składowymi każdej kuchni – od niewielkiego aneksu kuchennego w salonie po obszerną kuchnię z jadalnią – opiera się na dobrze znanym fakcie, że w celu przygotowania posiłku najpierw wyjmujemy produkty z lodówki czy szafek spiżarek, następnie je myjemy, i wreszcie gotujemy, smażymy, pieczemy.

Bardzo mała kuchnia jednorzędowa w aneksie salonu okazuje się wygodna dzięki umiejscowieniu zlewozmywaka w pół drogi między obszerną lodówką a płytą.

 

W przypadku kuchni jednorzędowej, tzn. takiej z jednym ciągiem roboczym, sprawa jest najprostsza. Strefę zapasów z lodówką i spiżarką lokujemy z jednego końca. Z drugiego płytę, piekarnik i ewentualnie inne urządzenia służące do gotowania, jak termomiks, frytkownicę itp. Mniej więcej pośrodku powinien znaleźć się zlew, oddzielony od pozostałych stref odcinkami blatu roboczego. Najlepiej, gdy odległość od jednego z tych kluczowych punktów do sąsiedniego wynosi ok. 120 cm, tyle samo powinien mierzyć odstęp od zabudowy do stojącej równolegle ściany, barku czy stołu jadalnianego.

W kuchni na planie litery L zlewozmywak – zgodnie z zasadą trójkąta funkcjonalnego – najlepiej usytuować blisko narożnika.

 

W kuchni na planie litery L, z dwoma ciągami łączącymi się pod kątem prostym, zlewozmywak warto umieścić blisko narożnika, a lodówkę po jednej, zaś zlewozmywak po drugiej stronie, oczywiście oddzielone blatem roboczym. Przyjmuje się, że najwygodniejsze odległości pomiędzy tymi sprzętami wynoszą od 120 do 210 cm wzdłuż brzegów zabudowy, a od 120 do 270 cm po przekątnej między lodówką a kuchenką.

Kuchnia na planie litery U zyskała zlewozmywak w blacie wyspy. Dzięki temu od lodówki (przy oknie) i od kuchni dzieli go ta sama odległość.

 

A co w przypadku zabudowy kuchni na planie litery U albo dwurzędowej (czyli takiej, w której dwa równoległe ciągi nie łączą się)? Zlewozmywak idealnie byłoby umieścić pośrodku jednego z ciągów, a lodówkę i płytę rozlokować tak, by wszystkie te sprzęty układały się w kształt trójkąta równobocznego o boku mierzącym od 120 do 270 cm (lub zbliżonej figury). Niezwykle ważne jest też, by odległość między równoległymi ciągami nie była mniejsza niż 120 cm.

Należy ponadto podkreślić, że w każdym przypadku trzeba zadbać o przestrzeń po prawej stronie kuchenki oraz zlewozmywaka (a z myślą o osobach leworęcznych – po lewej). Najlepiej też gdy płyta kuchenna jest odsunięta od ściany pomieszczenia, bo dzięki temu odpada ryzyko, że większe patelnie czy garnki nie zmieszczą się na palnikach.

Warto też dodać, że w niedużej odległości od zlewozmywaka warto lokować z jednej strony zmywarkę, a z drugiej strefę przechowywania naczyń. Ta ostatnia powinna się oczywiście znaleźć opodal stołu lub przejścia do jadalni.

Funkcjonalna kuchnia – jeszcze kilka porad

Trójkąt funkcjonalny czy trójkąt roboczy to kluczowa, ale nie jedyna zasada dotycząca parametrów kuchni. Dodajmy więc, że minimalna powierzchnia idealnej wnęki kuchennej (kuchni otwartej na salon) to 5–6 mkw. Natomiast funkcjonalna mała kuchnia zamknięta powinna mieć co najmniej 8–10 mkw, z kolei taka z aneksem jadalnym 12–14 mkw. Warto na to zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania bądź przystąpieniem do większego remontu.

Przeszklenie w drzwiach chroni użytkowników kuchni przed przypadkowym potrąceniem przez wchodzących lub wychodzących.

 

Taka okazja to także najlepszy moment, by przyjrzeć się drzwiom łączącym kuchnię z sąsiednimi pomieszczeniami. Warto zastosować tu skrzydła przeszklone, jak DRE PREMIUM. Dlaczego? Kuchnia to często najbardziej ruchliwy punkt w domu, a półprzejrzysta bezpieczna szyba ułatwia zorientowanie się, że ktoś nadchodzi lub stoi po drugiej stronie. Dzięki temu znacznie spada ryzyko przypadkowego trącenia innej osoby. Ponadto dzięki przeszkleniu dodatkowo doświetlimy pomieszczenia. Za jeszcze doskonalsze rozwiązanie można uznać skrzydła przesuwne. Ich dodatkową, wielką zaletą jest to, że w (na ogół małej) kuchni wyraźnie oszczędzają miejsce.

Przyjmuje się ponadto, że blat kuchenny powinien być umieszczony na poziomie 85–90 cm. Osoby wysokie nie powinny się jednak wahać przed podniesieniem tego pułapu, a drobne – obniżeniem. Wszystko po to, by w codziennej pracy w kuchni nie nadwyrężać kręgosłupa. Niższy blat lub wysuwana stolnica na wysokości ok. 75 cm przyda się do wyrabiania ciasta, a także do wykonywania niektórych innych czynności na siedząco (warto się tego uczyć).

W bardzo obszernej kuchni kluczowe sprzęty – lodówkę, zlewozmywak i płytę grzejną – niejednokrotnie warto umieścić w tym samym ciągu roboczym, po to by skrócić faktyczną drogę pomiędzy nimi.

 

Przeczytaj również

Jak ozdobić dom na święta, zachowując elegancki charakter wnętrza?

Jak ozdobić dom na święta, zachowując elegancki charakter wnętrza?

Chcąc nadać przestrzeni wyjątkowego świątecznego klimatu, warto sięgnąć po dekoracje, które podkreślą indywidualny styl wnętrza, nie zaburzając jego eleganckiego charakteru. Jak osiągnąć równowagę między świątecznym przepychem a estetyczną harmonią? Przygotowaliśmy kilka wskazówek oraz propozycji dekoracji w różnych stylach, które pomogą stworzyć doskonały efekt. Klasyka, która nigdy nie zawodzi Elegancja często tkwi w prostocie. W klasycznych […]

Nowoczesne wnętrza w stylu industrialnym - jakie drzwi wybrać do surowych i współczesnych aranżacji?

Nowoczesne wnętrza w stylu industrialnym – jakie drzwi wybrać do surowych i współczesnych aranżacji?

Styl industrialny od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością, będąc synonimem nowoczesności, minimalizmu i wyjątkowego charakteru. Wnętrza inspirowane tym stylem przyciągają swoją surowością, a zarazem elegancją. To przestrzenie, w których beton, cegła i metal tworzą harmonijną całość, a przemyślany dobór dodatków – w tym drzwi – ma kluczowe znaczenie dla spójności aranżacji. Odpowiednie drzwi w […]

Contact

Contact us

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Monday-Friday 8:00am-4:00pm
Saturday/Sunday closed