Realizując marzenia o idealnym domu, na ogół musimy się mierzyć z nieidealną rzeczywistością. Zawsze nam nie dość pomieszczeń, metrów i… pieniędzy. Szukamy więc tańszych zamienników – i dobrze! Są jednak sprawy, na których oszczędzać nie warto, bo w perspektywie lat najtańsze rozwiązanie może się okazać najdroższym.
Często wydaje się nam, że media – prąd, gaz, woda – to żywioły obłaskawione, w domowych warunkach bezpieczne. Aby tak było, musimy pilnie przestrzegać dobrze znanych, a zbyt często lekceważonych zasad ostrożności. Na etapie wykańczania czy remontu mieszkania powinniśmy zainwestować w dobry projekt instalacji elektrycznej, instalacji wodnej i instalacji gazowej, a następnie nie wahać się zapłacić wykwalifikowanym wykonawcom za staranny montaż i najlepsze części, podzespoły czy materiały.
Najtańsze są drogie wykończenia
Koszty utrzymania mieszkania czy domu w doskonałej formie mimo upływu lat, a nawet dekad, będą niższe, gdy zadbamy o odpowiednią jakość materiałów i prac wykończeniowych. Wybierając podłogi, okładziny ścian czy drzwi, zawsze najlepiej stawiać na rozwiązania raczej klasycznie piękne niż podporządkowane chwilowym modom – te szybko się opatrzą.
Warto, by podłogi drewniane były nie tylko odporne na uszkodzenia, ale i pozwalały na renowację. Taką możliwość dają m.in. naturalne parkiety i deski warstwowe. Posadzki ceramiczne do pomieszczeń o największym ruchu powinny z kolei mieć powierzchnię w kolorze nieodległym od barwy rdzenia, dzięki czemu nawet rysy albo obtłuczenia nie będą się rzucały w oczy. Pamiętajmy też, że podłodze neutralnej w odbiorze łatwo nadamy charakter, rozwijając dywan czy dywanik. Znacznie trudniej z kolei zapanować nad dużą powierzchnią z wyrazistym wzorem, gdy deseń się nam opatrzy.
Drzwi… do oszczędności!
Niezwykle ważną sprawą są też drzwi, choć z ich znaczenia nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Tymczasem to właśnie one nadają wnętrzu styl i charakter, nawet zanim pojawi się pierwszy mebel. A później, w codziennym życiu, stanowią ten element stałego wystroju, z którym najczęściej wchodzimy w interakcję. Patrzymy na nie wielokrotnie w ciągu dnia. Otwieramy je i zamykamy, czasem zatrzaskujemy – kilka, kilkanaście razy dziennie. Pracują przy tym zawiasy, pracuje też klamka, a i powierzchnia skrzydła musi wytrzymać nie zawsze delikatny dotyk.
Z drugiej strony, łatwiej i znacznie taniej jest nam przemalować pokój niż wymienić drzwi. Dlatego warto sięgać po modele o najwyższych parametrach technicznych, lecz także o uniwersalnym – najlepiej klasycznie nowoczesnym – designie. Propozycją naprawdę efektowną są m.in. drzwi wewnętrzne DRE VETRO D2 z lustrzanym połyskiem. Wzbogacą wnętrze w stylu nowoczesnym, skomponują się z wystrojem w stylu glamour, podejmą estetyczny dialog ze szlachetnymi antykami.
Przykład bardzo powściągliwej elegancji stanowią z kolei drzwi wewnętrzne DRE SARA ECO o wyjątkowo powściągliwym wzornictwie. W zależności od wybranego wykończenia czy wymalowania mogą wręcz wtopić się w ścianę. Niezastąpione w mieszkaniu w stylu minimalistycznym, świetnie sprawdzą się we wnętrzu nowoczesnym lub skandynawskim, zharmonizują z aranżacją eklektyczną lub w stylu boho. Jedne i drugie będą nam więc dobrze służyć przed długie lata, mimo zmian kapryśnych mód.
Umebluj się na lata
Na czym jeszcze nie warto oszczędzać? W tej kategorii bez wątpienia mieści się wykończenie łazienki – o płytkach była już mowa, warto dodać do nich ceramikę i armaturę solidnych marek. Długie lata intensywnego użytkowania musi też wytrzymać zabudowa kuchni. W innych pomieszczeniach sprawa jest prostsza: w salonie musi stanąć wygodna kanapa, w jadalni dobry rozkładany stół, a w sypialni ergonomiczny materac. To są sprawy najważniejsze.
W pozostałych kwestiach należy się po prostu kierować umiarem – nie kupować więcej, niż podpowiada refleksja na temat autentycznych potrzeb rodziny. A jeśli nie jesteśmy pewni, czy potrafimy trafnie je rozpoznać, zamówmy projekt wnętrza domu czy mieszkania. Profesjonalna pomoc oszczędzi nam wiele stresu i… nietrafionych wydatków.