Travelling Is inspiring, also interior wise. To those who are dreaming of interiors such as the cool North or exotic Asia, we highly recommend you read what advice Krzysztof Miruć has for you! Here is an overview of interior styles inspired by Scandinavian, Indonesian and Japandi styles.
How to recognize the Hampton style and the Mediterranean style?
Remember that in the shades of blue, navy blue and white, you can still see the natural, and aged wood. Beige shades and brick elements in ceramics. Patterned, thickly woven fabrics. Everything must be in the colors of earth, broken white, interwoven with blue and navy blue. If we want to have something like this in our own home, we must remember that all acces-sories and styles require consistency. If we only buy individual elements, it may not go with the interior ‘style.
Taki styl bardziej niż do apartamentu w centrum miasta, pasuje do domku wakacyjnego lub domu pod miastem. Jeżeli chcemy wprowadzić je do mieszkania, to najlepiej do jednego, zamkniętego pomieszczenia, np. sypialni.
A jakie drzwi wybrać do takiej przestrzeni?
Na pewno drzwi z płycinami, drzwi światłocieniowe, drzwi ramowe. Doskonale sprawdzą się w nich granatowe lub białe drzwi z linii DRE Supreme, model Hampton lub frezowane drzwi DRE Nestor 10.
Polacy pokochali styl skandynawski. Niby wiemy, jak go rozpoznać, ale może ma jakieś unikalne cechy, o których zapomnieliśmy?
Ten styl zaczął już żyć własnym życiem. Co prawda jest to styl bardzo prosty, minimalistyczny, z dużą ilością naturalnego drewna, bieli i szarości, ale coraz częściej można spotkać inne jego wersje. W połączeniu z czernią czy granatem tworzy styl nordic black. Polacy pokochali ten styl za prostotę.
Takie wnętrza są dość łatwe do zaaranżowania i trudno je zepsuć. Czasami wystarczy trochę posprzątać i pozbyć się niektórych rzeczy, żeby okazało się, że już mieszkamy w stylu skandynawskim.
Czy w takim razie do stylu skandynawskiego powinniśmy dobrać konkretne drzwi, czy w tym przypadku mamy większą dowolność?
Do wnętrz skandynawskich dobrałbym proste skrzydła białe lub szare (np. Binito 60 w kolorze popielatym) oraz te z dekorem nawiązującym do drewna.
Zmieniamy kontynent i udajemy się w podróż na wschód. Opowiedz proszę o stylu inspirowanym Indonezją i Bali oraz popularnym Japandi.
W stylu japandi bawimy się jednym odcieniem i tonacją, ale wieloma fakturami. Musi pojawić się kilka farb, światłocień, ale wszystko musi być zrobione z jednego, rozbielonego koloru. Rzeczywiście są to bardzo minimalistyczne wnętrza, jest w nich wiele tkanych faktur, panele z wikliny. Jest to bardzo ładne, ale wymaga konsekwencji w urządzeniu całego pomieszczenia.
Warto sobie więc zadać pytanie, czy będziemy spójni podczas wprowadzania japandi do wnętrza. W stylu japandi najlepiej sprawdzą się drzwi ukryte Sara Eco 2, ale też wysokie skrzydła np model Soho 5, w niestandardowej wysokości 230 cm.
W indonezyjskim wnętrzu możemy bardziej zaszaleć. Może się tam pojawić ciemny kolor, ciemne dodatki i musi pojawić się stare drewno. Do takiego wnętrza dobrałbym drzwi ramowe w fajnych kolorach, np. Estra 5 w oliwce. Pamiętajmy jednak, że wszystkie wymienione style to takie, które nam się bardzo podobają na zdjęciach lub podczas wyjazdu, ale nie przeniesiemy ich do siebie. Nawet jeżeli bardzo nam się to podoba, to czy moglibyśmy mieszkać w takiej przestrzeni? Raczej nie. Bardziej będziemy dążyli w stronę Prowansji, trochę postarzanego stołu, ceramiczne dodatki, białe meble.
Czy poszczególne style można ze sobą łączyć lub mieszać?
Styl to tak naprawdę zbiór zasad, kanon, wokół których trzeba poruszać się bardzo konsekwentnie. Kiedy wymyślono style w architekturze, to były one oparte na kanonach i zasadach, których nie można było złamać. One powoli ewoluowały, przychodził okres pośredni i kolejny styl. Natomiast teraz urządzamy wnętrza tak, żeby stworzyć w nich klimat, a nie trzymać się kurczowo zasad. Jeżeli mamy ochotę stworzyć klimat jungli albo minimalistyczny japandi i będziemy się dobrze czuć w tym wnętrzu, to róbmy to. Nie bójmy się. Nie ma zasad stylów, których musimy się trzymać, bo to my sami sobie to budujemy.
Sezon urlopowy w pełni. Jak szukać inspiracji podczas wakacyjnych podróży?
Oczywiście podróże kształcą, ale zawsze się zastanawiam, po co ludzie przywożą pamiątki i stawiają w domu. Jeżeli nie masz fajnego regału, na którym możesz je wyeksponować, to często znajdują one swoje miejsce na różnych stolikach, które zagracają przestrzeń. W takim wnętrzu trudno się wypoczywa.
Myślę, że często zamiast pamiątek, które będą zbierały nam kurz, lepiej przywieźć sporo wspomnień. Jeżeli chcemy zainspirować się podróżami, to najlepiej stworzyć w tym klimacie jedno pomieszczenie w mieszkaniu: łazienkę, sypialnie, czy pokój do pracy. To będzie wnętrze, w którym będziemy spędzali trochę czasu, ale nie będziemy nim przesyceni. Wtedy będziemy mieć więcej radości i wspomnień po takiej podróży.