Antresola – nowoczesny dodatek nie tylko do wysokich mieszkań

Antresola – nowoczesny dodatek nie tylko do wysokich mieszkań

 

Antresola potrafi rozwiązać wiele problemów przestrzennych. Doda metrażu małemu mieszkaniu, poprawi proporcje wysokiego pomieszczenia, pomoże wykorzystać potencjał dużej, ale nieregularnej kubatury – na przykład na poddaszu. Podpowiadamy, jak kiedy i w jaki sposób warto ją wykorzystać.

Co to jest antresola? Pierwszym skojarzeniem, jakie budzi dźwięk tego słowa, najczęściej jest półpiętro zbudowane w mieszkaniu tak wysokim, że bez trudu można w nim wyodrębnić dodatkową kondygnację.

Idealna wysokość takiego półpiętra to 2,25 m, ale już czterometrowej wysokości wnętrza da się przedzielić tak, by na obu poziomach większość ludzi mogła swobodnie przybrać postawę wyprostowaną. Mieszkania o parametrach odpowiednich do budowy antresoli nietrudno znaleźć w eleganckich starych kamienicach, a także w przestrzeniach postindustrialnych i w tzw. soft loftach, czyli apartamentowcach stylizowanych na budynki poprzemysłowe. Również wiele poddaszy (gdy dach ma odpowiednio strzelistą formę) oferuje możliwość skonstruowania antresoli – zwłaszcza w ich najwyższej, szczytowej części.

Co jednak istotne, przestrzeń pod antresolą lub zwłaszcza nad nią nie musi mieć pełnowymiarowej wysokości. Niższą da się wykorzystać jako sypialnię, minigabinet, miejsce do zabawy dla dzieci, garderobę lub schowek. Możliwości jest naprawdę wiele – wystarczy uruchomić wyobraźnię, a antresola w niskim mieszkaniu (a nawet antresola w bloku!) z marzenia zamieni się w rzeczywistość.

Salon z antresolą, antresola w salonie

Rozległy i wysoki pokój z antresolą mieszczącą np. gabinet lub bibliotekę kojarzy się z luksusem, pozwala też lepiej odczuć przestrzeń wnętrza. Należy jednak pamiętać, że im częściej domownicy będą krążyć między dolnym a górnym poziomem, tym wygodniejsze muszą być schody – mniej strome, o głębszych stopniach, raczej jednobiegowe (proste) niż kręte.

A co z mniej obszernym salonem? Antresola w niskim mieszkaniu może posłużyć np. za dodatkowe miejsce do spania – zawsze gotowe na wizytę gości i gwarantujące podstawowy komfort zarówno im samym, jak i domownikom. Używana sporadycznie, nie musi mieć pełnej wysokości. Najważniejsze, by po przebudzeniu pozwalała usiąść na łóżku czy materacu bez ryzyka uderzenia głową w sufit.

Sypialnia na antresoli, sypialnia z antresolą

Kawalerka z antresolą, a tam materac – z tym rozwiązaniem spotkaliśmy się chyba wszyscy. Ale przecież łóżko na antresoli może być odpowiedzią na wyzwania przestrzeni także nieco większych mieszkaniach oraz tych z nieregularnym układem (np. z wyjściem na poddasze). W takiej sytuacji należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią wentylację, a w dalszej kolejności – o ile to tylko możliwe – o dostęp do światła naturalnego.

Szczególnie ważne jest też wygodne wejście na górny poziom. Taka antresola do spania będzie przecież wykorzystywana codziennie, a więc również w momentach gorszego samopoczucia czy choroby. Należy też założyć, że jej użytkownicy będą potrzebowali czasem wstać w nocy, najlepiej więc by schodom czy ewentualnie drabince towarzyszyło oświetlenie z czujnikiem ruchu.

Antresola w małej sypialni – niewielka, wąska i niska – to z kolei dobry sposób na uatrakcyjnienie wnętrza, pomysłowe zagospodarowanie np. ściany za łóżkiem lub przestrzeni pod dachem. Antresola w sypialni może się wówczas stać magazynem sezonowych ubrań w estetycznych pojemnikach, walizek i rzadziej wykorzystywanego sprzętu sportowego.

Antresola w pokoju młodzieżowym i dziecięcym

Antresola w pokoju dziecka to zwykle tak naprawdę łóżko piętrowe z materacem u góry, a biurkiem lub coraz częściej kombinacją szafy, komody, regału i stolika do rysowania czy nauki na dole. To tak zwane „łóżko na antresoli”, „antresola z biurkiem” lub „antresola z szafą”. Oczywiście wciąż są w użyciu także klasyczne łóżka piętrowe (z dwoma, a nawet trzema materacami na kolejnych poziomach), pozwalające zaoszczędzić miejsce w pokoju rodzeństwa.

Wolnostojąca antresola w pokoju młodzieżowym na ogół wpisuje się w podobny zakres funkcji, choć u licealisty czy studenta łóżko piętrowe na antresoli często idzie w parze z kanapą czy fotelem na dolnym poziomie. Tu najwygodniej jest grać na konsoli, siedzieć z laptopem, a nawet się uczyć. Ponieważ jednak zwłaszcza w domach jednorodzinnych pokoje dziecięce lokowane są na górnej kondygnacji, często pod skosami, stała (a nie wolnostojąca) antresola, powiązana z konstrukcją dachu, może się okazać najlepszym sposobem na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Jak zbudować antresolę? Metalowa antresola a antresola drewniana

Dom parterowy z antresolą to rozwiązanie coraz częściej spotykane zarówno w projektach gotowych, jak i indywidualnych. W takim przypadku mamy pewność, że półpiętro uzyska odpowiednie oparcie w konstrukcji budynku. Antresola w mieszkaniu (w kamienicy, w bloku), a także antresola na poddaszu (wykorzystująca istniejące elementy konstrukcji dachu) wymaga natomiast zawsze konsultacji inżyniera konstruktora.

Wyjątkiem od tej zasady jest jedynie lekkie wolnostojące łóżko na antresoli. Każda stabilna antresola z drewna czy z metalu ma natomiast określony ciężar, który muszą przejąć stropy lub ściany budynku. Czy go wytrzymają? A jeśli tak, to czy zamierzane prace można wykonać bez dodatkowych pozwoleń? Na te pytania koniecznie musi odpowiedzieć ekspert.

Konstruktor podpowie też, czy w danym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie metalowa antresola, czy też antresola drewniana. Wybór materiału w istotnej mierze wpływa na walory wizualne takiego półpiętra, choć oczywiście wiele zależy także od wybranej formy i zastosowanych wykończeń. Obecnie w modzie są zarówno antresole drewniane w stylu rustykalnym czy w stylu skandynawskim, jak i wyjątkowo efektowne metalowe antresole w stylu loftowym.

Pierwszym może towarzyszyć klasyczna drabina lub drewniane schody jednobiegowe. Drugim – proste lub kręte schody stalowe, np. malowane na czarno. Stylistykę antresoli podkreśli starannie dobrana balustrada, a także rodzaj podłogi, wykończenie ścian oraz stolarka.

W nastrój loftu świetnie wpiszą się m.in. drzwi DRE UNI ze stalowym bulajem, DRE VETRO D2 z nowoczesnym przeszkleniem , a także minimalistyczne, pełne drzwi DRE SARA ECO (wtapiające się w ścianę) lub DRE SILIA (dostępne w efektownych lakierach wysokopołyskowych).

Modele DRE UNI.

 

Bardziej tradycyjny rodowód antresoli drewnianej uwypuklą z kolei modele nawiązujące do wzorców klasycznych. Szczególnie polecić warto płycinowane drzwi DRE NESTOR oraz DRE BERGE, a także DRE PREMIUM, które niezwykle bogaty wybór dekorów drewnianych łączą z klasycznie nowoczesną formą.

Model DRE NESTOR 1, 5 i 6.

Przeczytaj również

Trendy i kolory w aranżacji wnętrz na 2025 rok – jakie drzwi wybrać?

Trendy i kolory w aranżacji wnętrz na 2025 rok – jakie drzwi wybrać?

Rok 2025 otwiera nowe możliwości w projektowaniu wnętrz, gdzie kluczową rolę odgrywają naturalność, minimalizm i odwaga w łączeniu kontrastowych akcentów. Wśród najnowszych trendów szczególną uwagę poświęca się kolorystyce, materiałom oraz spójności estetycznej. Wybór odpowiednich drzwi może być decydujący dla całości aranżacji. Jakie modele najlepiej wpasują się w trendy 2025 roku? Kolorystyka roku 2025 Kolory dominujące […]

Jak ozdobić dom na święta, zachowując elegancki charakter wnętrza?

Jak ozdobić dom na święta, zachowując elegancki charakter wnętrza?

Chcąc nadać przestrzeni wyjątkowego świątecznego klimatu, warto sięgnąć po dekoracje, które podkreślą indywidualny styl wnętrza, nie zaburzając jego eleganckiego charakteru. Jak osiągnąć równowagę między świątecznym przepychem a estetyczną harmonią? Przygotowaliśmy kilka wskazówek oraz propozycji dekoracji w różnych stylach, które pomogą stworzyć doskonały efekt. Klasyka, która nigdy nie zawodzi Elegancja często tkwi w prostocie. W klasycznych […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne