Styl rustykalny wciąż na topie! Jak urządzić mieszkanie, by go nie zagracić?

Styl rustykalny wciąż na topie! Jak urządzić mieszkanie, by go nie zagracić?

 

Styl rustykalny nie traci na popularności. Jednym kojarzy się z domem dziadków. Innym – z wakacjami na wsi. Są też tacy, dla których mieszkanie w stylu rustykalnym stanowi upragniony azyl, miejsce wyciszenia po pełnym wyzwań dniu spędzonym w gwarnym mieście. Co ważne, takie wnętrze nie musi wiernie naśladować zgrzebnej chaty ani ubogiego dworku. Podpowiadamy, na czym bazuje nowoczesny styl rustykalny.

Styl rustykalny wchodzi w udane związki m.in. ze stylem skandynawskim i stylem nowoczesnym. To dlatego, że wszystkie one bazują na prostych formach, naturalnych materiałach, delikatnych kolorach. Aby więc mieszkanie zyskało rys rustykalny, nieraz wystarczy starannie opracowana baza i dosłownie garść przemyślanych akcentów wzbogacających modną skandynawską czy nowoczesną aranżację wnętrza. Dzięki temu będzie budziło ciepłe skojarzenia z domem na wsi, ale nie ze skansenem.

Mieszkanie w stylu rustykalnym – od czego zacząć?

Warto, by wystrój rustykalny miał za podstawę podłogi z drewna, z terakoty w naturalnym ceglastym kolorze, albo z płytek w staroświeckich układach, jak choćby tak bardzo lubiane geometryczne czarno-białe wzory niczym z angielskiego cottage. Ściany i ściany nie powinny być zbyt gładkie, raczej celowo zacierane tak, by zyskały nierówną powierzchnię. Najlepiej pomalować je na kolor złamanej bieli lub inny delikatny odcień, choć w sypialni czy pokoju dziecka sprawdzi się też tapeta rustykalna w drobne wzory kwiatowe czy cienkie paseczki.

Ogromnie ważna jest ponadto stolarka. Na okna zwykle nie mamy wpływu, warto natomiast zainwestować m.in. w drewniane parapety, a przede wszystkim starannie dobrać drzwi wewnętrzne. Ponieważ stanowią one najmocniej wyeksponowany element stałego wystroju pomieszczenia, drzwi rustykalne nadadzą ton całej aranżacji. Do wyboru mamy dwa kierunki. Pierwszy to nawiązanie do rozwiązań historycznych. Znajdziemy je w linii DRE NESTOR, która charakteryzuje się tradycyjnym płycinowaniem i klasycznymi przeszkleniami.

Model DRE NESTOR 1, 5 i 6.

 

Drugi to odczytanie stylu rustykalnego na nowo, jak w linii DRE PREMIUM. Nowoczesne, proste formy skrzydeł wzbogaca tu wyraźny, głęboki rysunek drewna, jaki znamy z desek nadszarpniętych zębem czasu.

Model DRE PREMIUM 1, 2 i 3.

 

Dzięki odpowiedniej bazie dla osiągnięcia oczekiwanego efektu w poszczególnych wnętrzach wystarczą powściągliwe akcenty stylu rustykalnego. Omówmy je teraz kolejno.

Salon rustykalny

W pokoju dziennym zawsze króluje kanapa. Do salonu w stylu rustykalnym najbardziej pasuje rustykalna ława czy nawet stare wiejskie łóżko, miękko wymoszczone poduszkami w poszewkach z grubego płótna. Obok dla kontrastu może stanąć lekki fotel ze skórzanym siedziskiem, na przykład model typu butterfy. Uzupełnieniem funkcjonalnym wnętrza staną się meble takie jak rustykalna komoda, rustykalny regał czy rustykalny stolik. Mogą to być zarówno stare wiejskie sprzęty, jak i przedmioty nowe, lecz np. wykonane z podniszczonych desek z rozbiórki wiekowej stodoły. W oknach z kolei sprawdzą się lekkie zasłony z modnego lnu albo z surowej bawełny.

Zdjęcie konkursowe. Ewa Jesionowska, Pracownia Projektowa Freedom. Model DRE SARA ECO.

 

Kuchnia rustykalna

Zabudowa kuchni w stylu rustykalnym może być zupełnie nowoczesna, choć wzbogacona o drewniany dekor, ale dobrze zaprezentuje się też stylizowana. W jaki sposób? Do wyboru jest m.in. wymurowana z surowej cegły, pokryta kaflami, czy z płycinowanymi drzwiczkami i szufladami. Aby osiągnąć świeży efekt, ze współczesną prostotą form warto skontrastować AGD w duchu retro, z kolei z inspiracjami historycznymi najlepiej zestawić urządzenia o bardzo współczesnym wzornictwie.

W takim wnętrzu powinien stanąć ponadto rustykalny kredens, a także rustykalny stół – najlepiej autentyczny wiejski mebel otoczony przez równie stare krzesła, niekoniecznie tworzące komplet. Dobrze się tu zaprezentują garnki w odcieniu miedzi oraz naczynia wykonane z grubej, nierównej ceramiki. Do niedzielnego obiadu warto jednak nakryć elegantszym serwisem np. w drobne kwiatki, ustawionym na serwecie zdobionej haftem lub koronką.

Duża doza naturalnego drewna, ciepła paleta tzw. kolorów ziemi oraz prostota wyposażenia. To wystarczy, by nowoczesna, zaawansowana technologicznie kuchnia zyskała rustykalny wdzięk.

 

Łazienka rustykalna

Choć nieraz silna jest pokusa, by pójść tu w stronę staroświeckiego szyku, łazienka w stylu rustykalnym powinna cechować się przede wszystkim prostotą. Umywalka, sedes i wanna w stylu retro będą tu na miejscu, powinny jednak otrzymać bardzo proste tło – niebudzące skojarzeń ze stylem pałacowym. Wiejskie inspiracje świetnie podkreśli umywalka nablatowa w formie misy, wsparta na przykład na starym stoliku lub żeliwnej podstawie dawnej maszyny do szycia. W oknie może zawisnąć płócienna zazdrostka. Czynności higieniczne ułatwi prosty wiejski stołek.

Drewniany dekor – w postaci prawdziwych desek lub bardziej praktycznych płyt gresowych – stworzy doskonałą bazę dla wystroju łazienki w stylu rustykalnym. Uwagę zwraca też prosta, surowa forma wanny.

 

Sypialnia rustykalna

Może tu stanąć stare rustykalne łóżko, albo współczesne o twardym zagłówku z desek z odzysku. Stylizowany rys wnętrza podkreśli starannie dobrana pościel – z batystu drukowanego w kwiatki, haftowanego lub wzbogaconego ażurowymi wstawkami. Nastrój poranka na wsi wykreuje też kołdra w poszwie z tzw. kopertą, czyli dekoracyjnym wycięciem w kształcie rombu.

Jeden trafnie dobrany element wystroju, taki jak potężne lustro w ramie ze starych, nadszarpniętych zębem czasu desek, jest w stanie zamienić współczesny pokój w rustykalną sypialnię.

 

Nie może tu zabraknąć także pledów czy narzut, dających wrażenie przytulności. Warto też, by w sypialni stanęła rustykalna szafa lub inny sprzęt o wyraźnie historycznej metryce. Obiekt tego typu, zwłaszcza otoczony współczesnymi meblami, nada wnętrzu ciepło i niepowtarzalny urok.

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Trend na wiosnę: Wnętrza i drzwi w kolorze szałwiowym

Trend na wiosnę: Wnętrza i drzwi w kolorze szałwiowym

Szałwiowy to delikatny, subtelny odcień zielonego, który zdobywa coraz większą popularność we wnętrzach, nadając im niepowtarzalny urok i świeżość. Ceniony za walory estetyczne i pozytywny wpływ na psychikę kolor, inspiruje zarówno projektantów jak i psychologów wnętrz. Kojarzony z naturą, spokojem i harmonią odcień występuje w wielu wydaniach. Przeczytaj wpis i się zainspiruj. Dlaczego warto wybrać […]

Wiosna pełna nowości!

Wiosna pełna nowości!

Zbliżająca się wiosna to dla nas co roku ważny moment! Wraz z nadchodzącym sezonem, z radością prezentujemy naszym klientom wypełnione nowościami katalogi produktowe DRE i DRE Supreme. Mamy nadzieję, że ponownie staną się źródłem inspiracji dla wszystkich szukających doskonałych rozwiązań dla swojego domu. W 2024 roku prezentujemy nie tylko nowe kolekcje, ale także świeże kolory […]

Contact

Contact us

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Monday-Friday 8:00am-4:00pm
Saturday/Sunday closed