Światło na pierwszym planie

Światło na pierwszym planie

 

Potrafi świetnie zaaranżować wnętrza, a w dodatku doskonale wpływa na nasze samopoczucie. Światło to życie, dlatego nie powinno go zabraknąć także w naszym domu. Co jednak zrobić, jeśli zagląda tam sporadycznie?

Pięknie doświetlone i przestronne mieszkanie z ogromnymi oknami wychodzącymi na południe to scenariusz idealny, ale niestety – często nierealny. Gros wnętrz ma ograniczony dostęp do światła dziennego, a co za tym idzie – domy takie są po prostu ciemne. Niewielki metraż z małymi oknami jeszcze potęguje to wrażenie. Istnieje jednak kilka sposobów, aby rozświetlić ciemne pomieszczenie i sprawić, że będzie przyjaznym do życia miejscem, w którym z przyjemnością spędzimy zarówno letnie poranki, jak i długie zimowe popołudnia. Odpowiednie barwy, wzory, struktury i materiały połączone z właściwą organizacją przestrzeni (np. ograniczeniem liczby mebli) potrafią zdziałać cuda i wydobyć światło z najciemniejszego zakątka.

Aby w mieszkaniu zagościło światło, ogranicz liczbę mebli oraz wybierz lekkie modele – te na nóżkach są bardzo modne i sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne.

 

Światło to jasne kolory

Jasna baza to podstawa przy urządzaniu mieszkania, do którego światło dociera w znikomych ilościach. W tej roli doskonale sprawdza się uniwersalna, a przy tym naprawdę elegancka biel. To jeden z ulubionych kolorów Skandynawów, którzy sztukę aranżowania rozświetlonych wnętrz mają we krwi.

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Estery i Roberta Sosnowskich.

 

Biały oczywiście może być kolor ścian, ale warto wykorzystać tę barwę również na podłodze – białe drewniane deski wyglądają świetnie, rozjaśniają wnętrza i sprawiają, że wydają się one przestronniejsze. Można pójść za ciosem i również drzwi wybrać w takim kolorze – w końcu to bardzo istotny element pomieszczenia, mocno wpływający na jego odbiór. Drzwi DRE w białych okleinach dopasują się do każdego stylu i wydobędą blask nawet z bardzo ciemnej aranżacji.

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Estery i Roberta Sosnowskich.

 

Taka monochromatyczność niektórym może się wydawać nudna – ale nic bardziej mylnego. Biel to doskonały fundament dla zabawy strukturami i fakturami lub kolorystycznych akcentów w postaci żywych dodatków. Jeśli jednak kogoś to nie przekonuje, zawsze może zdecydować się na inne jasne barwy. Na ścianach świetnie sprawdzi się wanilia czy kość słoniowa, a écru będzie odpowiednie zarówno jako kolor ścian, jak i drzwi.

Biel rozjaśni wnętrze i stworzy bazę dla dodatków oraz mebli – te wykonane z naturalnych materiałów wyglądają klasycznie i lekko

 

Światło lubi szkło i lustra

Wyeksponujmy zatem przede wszystkim okna – nie zasłaniajmy ich ciężkimi tkaninami i nie zastawiajmy parapetów. Na pierwszym planie powinna być szyba, przez którą światło przenika bez przeszkód. Rolę doświetlacza mogą pełnić lustra – zawieszone między dwoma oknami lub na ścianie do nich prostopadłej będą odbijały dziennie światło. Lustra sprawdzą się również w innych miejscach, ale, co bardzo istotne, nie powinno odbijać się w nich zbyt dużo rzeczy, bo wtedy efekt może być odwrotny. Błyszczących czy przeziernych powierzchni w ciemnych pomieszczeniach nigdy nie jest za dużo. Przeszklone drzwi będą doskonałym sprzymierzeńcem w walce o jasne wnętrza. DRE z kolekcji AURI dostępne są w licznych wersjach – w zależności od przeznaczenia lokalu, dostępności światła oraz naszych upodobań możemy wybrać modele prawie całkowicie przeszklone lub tylko częściowo.

Przeszklone drzwi, np. z kolekcji DRE AURI, są jak dodatkowe okno, przez które może wpadać światło z sąsiednich pomieszczeń.

 

Światło u (sztucznego) źródła

W naszej strefie klimatycznej poleganie tylko na świetle słonecznym i sposobach jego potęgowania lub odbijania nie wystarczy. Tu szalenie ważne jest także sztuczne oświetlenie, które odpowiednio dobrane zadba o to, abyśmy czuli się komfortowo w najróżniejszych sytuacjach. Istotna jest zarówno barwa światła, jak i rodzaj lampy, a tych im więcej, tym lepiej.

Tam, gdzie wypoczywamy, czyli np. w salonie czy sypialni, światło powinno być ciepłe, bo takie pozwala się zrelaksować. W miejscach, które wymagają od nas skupienia, jak np. gabinet, możemy zastosować zimną barwę. Ważne jest ponadto zróżnicowanie – nie polegajmy tylko na jednym źródle światła. Lampy podłogowe, stołowe, kinkiety, żyrandole – możliwości jest bez liku i warto wykorzystać kilka z nich w każdym pomieszczeniu.

Lampy i świece pozwolą dopasować światło do pory, naszych potrzeb i nastrojów – w ciemnym mieszkaniu powinno być ich jak najwięcej.

Przeczytaj również

Trendy i kolory w aranżacji wnętrz na 2025 rok – jakie drzwi wybrać?

Trendy i kolory w aranżacji wnętrz na 2025 rok – jakie drzwi wybrać?

Rok 2025 otwiera nowe możliwości w projektowaniu wnętrz, gdzie kluczową rolę odgrywają naturalność, minimalizm i odwaga w łączeniu kontrastowych akcentów. Wśród najnowszych trendów szczególną uwagę poświęca się kolorystyce, materiałom oraz spójności estetycznej. Wybór odpowiednich drzwi może być decydujący dla całości aranżacji. Jakie modele najlepiej wpasują się w trendy 2025 roku? Kolorystyka roku 2025 Kolory dominujące […]

Jak ozdobić dom na święta, zachowując elegancki charakter wnętrza?

Jak ozdobić dom na święta, zachowując elegancki charakter wnętrza?

Chcąc nadać przestrzeni wyjątkowego świątecznego klimatu, warto sięgnąć po dekoracje, które podkreślą indywidualny styl wnętrza, nie zaburzając jego eleganckiego charakteru. Jak osiągnąć równowagę między świątecznym przepychem a estetyczną harmonią? Przygotowaliśmy kilka wskazówek oraz propozycji dekoracji w różnych stylach, które pomogą stworzyć doskonały efekt. Klasyka, która nigdy nie zawodzi Elegancja często tkwi w prostocie. W klasycznych […]

Contact

Contact us

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Monday-Friday 8:00am-4:00pm
Saturday/Sunday closed