Urban jungle, czyli styl miejskiej dżungli, narodził się z potrzeby bliższego kontaktu z naturą, który jest utrudniony przez współczesny, miejski styl życia. Jego cechy charakterystyczne to wzbogacanie przestrzeni żywymi roślinami, używanie naturalnych materiałów i efektownych motywów dekoracyjnych.
Mieszkanie w stylu urban jungle
Jak urządzić mieszkanie w stylu urban jungle? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Pierwsza to wprowadzenie do wnętrz bogactwa roślin o pięknych liściach czy kwiatach. Chcąc pójść krok dalej, warto rozpocząć w choćby najmniejszym ogródku albo nawet na balkonie uprawę ziół oraz specjalnych odmian owoców i warzyw. Na przeciwległym biegunie znajdują się z kolei aranżacje wnętrz oparte na odpowiednim doborze kolorów i wzorów. Ikoniczne desenie liści monstery albo palmy, a nawet przemyślane akcenty nasyconej zieleni mogą wystarczyć, aby wywołać wrażenie kontaktu z naturą.
Styl urban jungle – naturalna baza dla wnętrza
Urban jungle to niezwykły styl. Kieruje on naszą uwagę na naturalne materiały, a więc przede wszystkim drewno, ceramikę, metal, szkło, tkaniny lniane, bawełniane i wełniane oraz plecionki ze sznurka, wikliny, liści palmowych. Dodatki te mogą się pojawić między innymi w aranżacji salonu, kuchni, sypialni czy łazienki. Właściwie, bez przeszkód, mogą być dekoracją całego domu.
Z tą paletą materiałów wiąże się dominacja gamy tzw. kolorów Ziemi, czyli beżów, brązów, rudości i zieleni, z dodatkiem złamanej bieli, odcieni szarości oraz surowej czerni. Dzięki temu styl urban jungle może uzupełnić, każdy nowoczesny styl wnętrza (skandynawski, minimalistyczny, loftowy) i stworzyć niezwykłą aranżację przestrzeni. Wybierając odpowiednie dodatki, większość współczesnych mieszkań, można zbliżyć o krok do świata natury.
Podłogi pasujące do stylu urban jungle powinny mieć wykończenie z drewna, ceramiki lub betonu architektonicznego. Mogą również zostać pokryte „sznurkową” lub sizalową wykładziną dywanową. Ściany należy pomalować jasną farbą. Dla odważnych powstała opcja wykończenia ścian „tapetą jungle” z naturalnym, nieprzestylizowanym wzorem liści, kwiatów czy pędów roślin.
W stylu urban jungle okna i drzwi kojarzą się z otwarciem na świat. Z tego względu doskonałym rozwiązaniem są drzwi wewnętrzne z dekorem imitującym drewno – lite lub z przeszkleniami doświetlającymi wnętrza. Skorzystają na tym uprawiane w domu kwiaty doniczkowe i domownicy (światło naturalne, jak wiadomo, to jeden z czynników wpływających na dobry nastrój), a wnętrza zyskają urok. Efektowne przykłady takich drzwi to m.in. urzekające naturalnością DRE AURI (z aż 5 wariantami przeszklenia), klasyczne DRE NESTOR oraz nowoczesne DRE PREMIUM.
Styl urban jungle – botaniczne akcenty we wnętrzu
Najbardziej efektowny sposób budowania klimatu urban jungle w mieszkaniu to zapełnienie wnętrz roślinami. Nieraz wystarczy jedna naprawdę okazałych rozmiarów monstera czy palma, by całe wnętrze zamieniło się w domową dżunglę.
Kwiaty doniczkowe mogą stać na podłodze i na meblach (kwietnikach, komodach, regałach), zwieszać się z półek lub z podwieszanych doniczek (w modzie znów są makramy) lub piąć po przykręconych do ściany kratkach. Dobrze też, gdy zieleń w mieszkaniu ma kontynuację za oknem lub na balkonie. Tam mogą rosnąć nawet karłowate, pienne lub pnące odmiany wielu gatunków roślin dających nam owoce i jarzyny.
Choć żywa zieleń świetnie kreuje urban jungle w mieszkaniu, niekiedy wykorzystanie jej z różnych powodów okazuje się niemożliwe. W takiej sytuacji pozostaje sięgnąć po akcenty we „wzór jungle” (jak na zdjęciu poniżej). Świetnie sprawdzą się motywy liści i kwiatów w formie tematu grafiki artystycznej, plakatu, obrazu, desenia tapety lub tkaniny, dekoru zastawy ceramicznej albo wzoru zdobiącego dowolny inny element wyposażenia.