Urban jungle, czyli odrobina dżungli w domu. Jak stworzyć zieloną przestrzeń?

Urban jungle, czyli odrobina dżungli w domu. Jak stworzyć zieloną przestrzeń?

 

Urban jungle, czyli styl miejskiej dżungli, narodził się z potrzeby bliższego kontaktu z naturą, który jest utrudniony przez współczesny, miejski styl życia. Jego cechy charakterystyczne to wzbogacanie przestrzeni żywymi roślinami, używanie naturalnych materiałów i efektownych motywów dekoracyjnych.

Mieszkanie w stylu urban jungle

Jak urządzić mieszkanie w stylu urban jungle? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Pierwsza to wprowadzenie do wnętrz bogactwa roślin o pięknych liściach czy kwiatach. Chcąc pójść krok dalej, warto rozpocząć w choćby najmniejszym ogródku albo nawet na balkonie uprawę ziół oraz specjalnych odmian owoców i warzyw. Na przeciwległym biegunie znajdują się z kolei aranżacje wnętrz oparte na odpowiednim doborze kolorów i wzorów. Ikoniczne desenie liści monstery albo palmy, a nawet przemyślane akcenty nasyconej zieleni mogą wystarczyć, aby wywołać wrażenie kontaktu z naturą.

Styl urban jungle – naturalna baza dla wnętrza

Urban jungle to niezwykły styl. Kieruje on naszą uwagę na naturalne materiały, a więc przede wszystkim drewno, ceramikę, metal, szkło, tkaniny lniane, bawełniane i wełniane oraz plecionki ze sznurka, wikliny, liści palmowych. Dodatki te mogą się pojawić między innymi w aranżacji salonu, kuchni, sypialni czy łazienki. Właściwie, bez przeszkód, mogą być dekoracją całego domu.

Z tą paletą materiałów wiąże się dominacja gamy tzw. kolorów Ziemi, czyli beżów, brązów, rudości i zieleni, z dodatkiem złamanej bieli, odcieni szarości oraz surowej czerni. Dzięki temu styl urban jungle może uzupełnić, każdy nowoczesny styl wnętrza (skandynawski, minimalistyczny, loftowy) i stworzyć niezwykłą aranżację przestrzeni. Wybierając odpowiednie dodatki, większość współczesnych mieszkań, można zbliżyć o krok do świata natury.

Podłogi pasujące do stylu urban jungle powinny mieć wykończenie z drewna, ceramiki lub betonu architektonicznego. Mogą również zostać pokryte „sznurkową” lub sizalową wykładziną dywanową. Ściany należy pomalować jasną farbą. Dla odważnych powstała opcja wykończenia ścian „tapetą jungle” z naturalnym, nieprzestylizowanym wzorem liści, kwiatów czy pędów roślin.

W stylu urban jungle okna i drzwi kojarzą się z otwarciem na świat. Z tego względu doskonałym rozwiązaniem są drzwi wewnętrzne z dekorem imitującym drewno – lite lub z przeszkleniami doświetlającymi wnętrza. Skorzystają na tym uprawiane w domu kwiaty doniczkowe i domownicy (światło naturalne, jak wiadomo, to jeden z czynników wpływających na dobry nastrój), a wnętrza zyskają urok. Efektowne przykłady takich drzwi to m.in. urzekające naturalnością DRE AURI (z aż 5 wariantami przeszklenia), klasyczne DRE NESTOR oraz nowoczesne DRE PREMIUM.

Styl urban jungle – botaniczne akcenty we wnętrzu

Najbardziej efektowny sposób budowania klimatu urban jungle w mieszkaniu to zapełnienie wnętrz roślinami. Nieraz wystarczy jedna naprawdę okazałych rozmiarów monstera czy palma, by całe wnętrze zamieniło się w domową dżunglę.

Kwiaty doniczkowe mogą stać na podłodze i na meblach (kwietnikach, komodach, regałach), zwieszać się z półek lub z podwieszanych doniczek (w modzie znów są makramy) lub piąć po przykręconych do ściany kratkach. Dobrze też, gdy zieleń w mieszkaniu ma kontynuację za oknem lub na balkonie. Tam mogą rosnąć nawet karłowate, pienne lub pnące odmiany wielu gatunków roślin dających nam owoce i jarzyny.

Choć żywa zieleń świetnie kreuje urban jungle w mieszkaniu, niekiedy wykorzystanie jej z różnych powodów okazuje się niemożliwe. W takiej sytuacji pozostaje sięgnąć po akcenty we „wzór jungle” (jak na zdjęciu poniżej). Świetnie sprawdzą się motywy liści i kwiatów w formie tematu grafiki artystycznej, plakatu, obrazu, desenia tapety lub tkaniny, dekoru zastawy ceramicznej albo wzoru zdobiącego dowolny inny element wyposażenia.

Przeczytaj również

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Krzysztofa Mirucia i jego unikalny styl znają wszyscy. Ceniony architekt na oczach widzów programów “Zgłoś remont” oraz “Weekendowa Metamorfoza” od kilku lat zmienia wnętrza Polaków. Za nami kolejny, dziewiąty już sezon Waszego ulubionego programu wnętrzarskiego, w którym ponownie mogliście zobaczyć nasze drzwi. Oto przegląd najciekawszych i najodważniejszych realizacji ambasadora marki DRE Supreme. Marzenie każdej kobiety […]

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Projektowanie wnętrz inspirowane naturą to nie tylko chwilowy trend, ale filozofia harmonii między nowoczesnym designem, a naturalnymi elementami. Rośliny, drewno i kamień nadają wnętrzom unikalnego charakteru łącząc funkcję z estetyką. Projektując przestrzeń w taki sposób, aby odzwierciedlała piękno natury, nie tylko tworzymy atrakcyjne wnętrze, ale także wprowadzamy do naszego życia spokój i równowagę. Poszczególne elementy […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne