5 sposobów na łazienkę. Poznaj najnowsze trendy aranżacyjne

5 sposobów na łazienkę. Poznaj najnowsze trendy aranżacyjne

 

Łazienka – to tu każdy z nas zaczyna i kończy dzień. Nie tylko pielęgnuje ciało i dopracowuje wygląd. Również zbiera siły przed nadchodzącymi wyzwaniami, a gdy je już pokona – relaksuje się i regeneruje. Właśnie dlatego najnowsze tendencje wnętrzarskie akcentują nie tyle funkcjonalność łazienki (oczywistą podstawę każdego projektu), co raczej przyjemność przebywania w tym pomieszczeniu i korzystania z jego udogodnień. Przedstawiamy najnowsze i najciekawsze z nich.

Dotyk natury, czyli drewno w łazience

Zagościło tu na dobre przed paru laty – i dziś żadna nowoczesna aranżacja nie może się bez niego obejść. Drewno w łazience pojawia się jednak w bardzo zróżnicowanych formach. Od praktycznych akcesoriów wykonanych z jasnego bambusa lub ciemnego mahoniu czy merbau, przez meble i blaty wykonane np. z wodoodpornej sklejki, aż po duże płaszczyzny posadzki i ścian pokryte ceramicznymi lub winylowymi płytkami imitującymi klepkę bądź deskę.

Popularność tych okładzin bierze się nie tylko z mody na styl skandynawski czy styl eko. Ma mocne oparcie w udoskonalonej produkcji obu rodzajów płytek, wiernie odtwarzających już nie tylko rysunek drewna, lecz także jego unikatową fakturę.

Aby wzmocnić wrażenie kontaktu z naturalnym materiałem, drewnopodobne płytki najlepiej zestawić z jasnymi kolorami – zwłaszcza z uniwersalną bielą, która je rozświetla i wydobywa całe jego ciepło. Warto, by taką barwę miał sufit, ceramika, a także drzwi. Z bezpretensjonalnym charakterem tego rodzaju aranżacji doskonale łączą się m.in. białe drzwi wewnętrzne DRE AURI i DRE UNI dostępne w wersji pełnej lub z przeszkleniem w formie bulaja w dwóch rodzajach do wyboru.

Weź wzór – tapety do łazienki

Tapety, podobnie jak elementy drewniane, do niedawna zupełnie nie kojarzyły się z miejscem, gdzie chlapie woda, a wilgotność powietrza osiąga maksymalne poziomy. I tu rozwój technologiczny wyznaczył nowy trend wnętrzarski. Powstały bowiem tapety z powłoką winylową, odporne na wilgoć oraz na wodę. W tym drugim przypadku doskonale znoszą nie tylko zalewanie, lecz także mycie środkami chemicznymi stosowanymi w czasie domowych porządków. Dzięki temu wybrany wzór może wzbogacić ścianę nie tylko za umywalką, ale też obok WC, a nawet pod prysznicem.

Co ważne, tapety coraz łatwiej jest personalizować. Najlepsi producenci oferują możliwość wyboru motywu z bogatej bazy lub z własnych zbiorów (stąd m.in. triumfalny powrót fototapet), a także dopasowania formatu do wymiarów pomieszczenia, w związku z czym łatwo można uniknąć niepożądanych łączeń. Następnie wzór jest drukowany na podłożu o walorach użytkowych dopasowanych do miejsca przeznaczenia.

Oczywiście tapeta w łazience to mocny akcent, z którym nie powinny konkurować pozostałe elementy wyposażenia. Świetnie zagrają tu białe drzwi DRE SARA ECO – wtapiające się w ścianę – lub DRE BERGE z dyskretnym klasycznym płycinowaniem. Ponadczasowa prostota tych i wielu innych kolekcji drzwi wewnętrznych DRE sprawia, że nie będzie potrzeby ich wymieniać, gdy np. przyjdzie ochota zmienić tapetę na zupełnie inną.

Łazienka w dobrej skali – płytki wielkoformatowe

Zdecydowane posunięcia aranżacyjne, których przykładem są tapety w łazience, wpisują się w ogólniejszą tendencję stosowania dużych, jednorodnych płaszczyzn. Zamiast lusterka nad umywalką – tafla na całą ścianę. Zamiast zbioru mebli i sprzętów – zintegrowana zabudowa z wygodnym blatem. A standardowe płytki coraz częściej ustępują miejsca tym wielkoformatowym.

W tej formie chętnie stosuje się wzór kamienia, zwłaszcza marmuru. Jego naśladownictwa w gresie czy spieku kwarcowym mają bez porównania lepsze parametry użytkowe (odporność na plamy i uszkodzenia, lecz także ciężar i… cenę) niż pierwowzór. Jednak wielkoformatowe płytki do łazienki są dostępne w bogatej palecie najróżniejszych wzorów i barw.

Wykończenia tego rodzaju zyskały popularność, gdyż harmonijnie łączą walory wizualne z praktycznymi. Owszem, układanie ich wymaga od płytkarza wysokich kompetencji (na szczęście już dostatecznie szeroko rozpowszechnionych). Rezultat wart jest jednak nakładów. Im mniej połączeń, tym całość bardziej elegancko się prezentuje. Do tego dochodzi walor wzorniczej świeżości. I wreszcie redukcja liczby podziałów ścian czy posadzek, która sprawia, że wnętrze – zwłaszcza niewielkie – zyskuje na przestronności.

Aby ten efekt podkreślić, warto zdecydować się na drzwi łazienkowe w kolorze białym, takie jak DRE SILIA w połysku, macie lub głębokim macie (idealne do wnętrz nowoczesnych) albo DRE NESTOR z tradycyjnymi podziałami (wymarzone do aranżacji stylizowanych).

Kropla barwy, czyli kolorowa ceramika łazienkowa

Drewno, tapeta, wielkie płyty zamiast klasycznych drobnych kafelków – wszystkie te tendencje zacierają tradycyjny obraz łazienki jako pomieszczenia czysto utylitarnego, służącego wyłącznie sprawom higieny. Skoro wnętrze to pełni również funkcje strefy relaksu oraz gabinetu urody, charakterem aranżacji coraz bardziej upodabnia się do pozostałych części mieszkania. Stąd bierze się m.in. coraz bogatsza oferta ceramiki łazienkowej.

Oprócz białej, niezmiennie najbardziej popularnej, wybierać możemy także wśród kolorowej. Umywalka, WC czy bidet w ciepłym odcieniu beżu, świeżej miętowej zieleni, efektownym turkusie czy eleganckim pudrowym różu z miejsca określa charakter aranżacji. Tego rodzaju wyposażenie może się miękko wtopić w tło ścian i podłogi (np. po to, by wyeksponować królującą w danej aranżacji wolno stojącą wannę albo toaletkę), lub przeciwnie – za sprawą niebanalnej formy odegrać główne role.

W obu przypadkach białe drzwi, o których dziś wspominamy (ważny trend nie tylko łazienkowy, ale w ogóle wnętrzarski) pomogą osiągnąć zakładany cel. Prostą, lecz efektowną formę – z wąskim przeszkleniem przez całą wysokość skrzydła – mają drzwi DRE VETRO D2, dostępne w połysku oraz dwóch wariantach matu. Również nowoczesny, ale bardziej dekoracyjny akcent wprowadzą natomiast drzwi DRE PREMIUM, pełne lub w jednym z wielu wariantów przeszklenia.

Czarna armatura – elegancja w każdym calu

Biel zwłaszcza w łazience świetnie łączy się z wyrazistymi barwami – ale także tworzy bardzo modne kontrastowe zestawienia z czernią. Ten kolor chwilę temu był niemal nieobecny w mieszkaniach, ale dziś mocno się w nich zaznacza w postaci m.in. drobniejszych mebli, dekoracyjnych drobiazgów, poduszek, opraw oświetleniowych, ram zdjęć czy plakatów. Od niedawna czarna jest także najmodniejsza armatura łazienkowa.

W odróżnieniu od chromowanej, która nawet mimo najbardziej wystudiowanych czy wymyślnych kształtów wpisuje się w łazienkowy standard – ta wyraźnie zaznacza się w pomieszczeniu, wychodzi na pierwszy plan. Okazuje się przy tym zadziwiająco uniwersalna. W łazience w stylu loftowym kreuje industrialny nastrój. W tej w stylu skandynawskim podkreśla bezpretensjonalny charakter wnętrza. Łazience vintage nadaje rys surowości, zapobiega „babcinym” skojarzeniom. Jak żadna sprawdza się w designerskich nawiązaniach do modernizmu – zarówno z okresu międzywojennego, jak i z lat 50. czy 60.

O końcowym efekcie zdecyduje jednak dobór reszty stałych elementów wyposażenia – od posadzek i okładzin ściennych, przez ceramikę oraz oprawy oświetleniowe, po drzwi do łazienki. Zależnie od przyjętej konwencji mogą to być m.in. lite lub przeszklone drzwi DRE BERGE albo DRE NESTOR, gładkie DRE UNI lub DRE SILIA – pełne bądź z bulajem, a także DRE VETRO D2 czy DRE ILIS z wybraną formą dyskretnego, wąskiego przeszklenia.

Przeczytaj również

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Krzysztofa Mirucia i jego unikalny styl znają wszyscy. Ceniony architekt na oczach widzów programów “Zgłoś remont” oraz “Weekendowa Metamorfoza” od kilku lat zmienia wnętrza Polaków. Za nami kolejny, dziewiąty już sezon Waszego ulubionego programu wnętrzarskiego, w którym ponownie mogliście zobaczyć nasze drzwi. Oto przegląd najciekawszych i najodważniejszych realizacji ambasadora marki DRE Supreme. Marzenie każdej kobiety […]

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Projektowanie wnętrz inspirowane naturą to nie tylko chwilowy trend, ale filozofia harmonii między nowoczesnym designem, a naturalnymi elementami. Rośliny, drewno i kamień nadają wnętrzom unikalnego charakteru łącząc funkcję z estetyką. Projektując przestrzeń w taki sposób, aby odzwierciedlała piękno natury, nie tylko tworzymy atrakcyjne wnętrze, ale także wprowadzamy do naszego życia spokój i równowagę. Poszczególne elementy […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne