Akcenty marynistyczne. Jak wprowadzić je do swojego domu, by nie przytłoczyć wnętrza?

Akcenty marynistyczne. Jak wprowadzić je do swojego domu, by nie przytłoczyć wnętrza?

 

Styl marynistyczny w rozmaitych odsłonach pojawia się nie tylko w miejscowościach nadmorskich. Za co go kochamy? Wielu z nas przez okrągły rok przypomina o urokach lata, innym kojarzy się z awangardą architektoniczną międzywojennej Polski – dumnej z budowy wielkiego portu w Gdyni. I dla jednych, i dla drugich mamy mnóstwo gustownych inspiracji.

Na hasło styl marynistyczny jednym przychodzi na myśl łazienka w stylu marynistycznym, oparta na oczywistych skojarzeniach z wodą. Innym – restauracja z takimi akcentami, z menu pełnym znakomitych ryb lub owoców morza. Aranżacje tego rodzaju bywają przerysowane lub oparte na wykorzystaniu niezbyt oryginalnych lub mało szlachetnych dodatków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby morskie inspiracje i to w najlepszym wydaniu wprowadzić do własnego mieszkania, tak by powstał salon czy pokój marynarski niczym w domu na plaży w Hampton albo sypialnia marynistyczna jak hotelu w Trójmieście.

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Estery i Roberta Sosnowskich.

 

Styl marynistyczny w mieszkaniu: kluczowe kolory

Klasyczna baza dla aranżacji nawiązującej do tematyki morskiej to świeża paleta błękitów, turkusów i granatów rozjaśniona dużą ilością bieli, ocieplona odcieniami drewna i przełamana akcentami czerwieni.

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Estery i Roberta Sosnowskich.

 

Na ścianach, podłogach, drzwiach, a także meblach i innych elementach wyposażenia kolory te mogą się pojawiać właściwie w dowolnych proporcjach. Aby wnętrze zachowało lekkość, wyrazistszą barwą warto jednak wyróżnić tylko jedną płaszczyznę (wybraną ścianę lub podłogę). Pozostałe powinny być bardziej neutralne, podobnie jak większość mebli. Wyraziste mogą być pojedyncze akcenty w stałym wystroju mieszkania i oczywiście dodatki.

Klasyczny dla stylu marynistycznego granat z powodzeniem zastąpią m.in. błękit i turkus. Można eksperymentować także z czernią lub czerwienią.

 

Styl marynistyczny w mieszkaniu: wzory i motywy

Wnętrze w stylu marynistycznym nie obędzie się bez pasów, przede wszystkim poziomych – jak w stroju marynarza. Dobrym wyborem może być też tkanina lub tapeta marynistyczna np. z rzucikiem drobnych kotwic lub kół sterowych (im bardziej niedosłownych, dążących do abstrakcji, tym lepiej).

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Estery i Roberta Sosnowskich.

 

Morski pokój może otrzymać np. zasłony marynarskie lub poduszki marynistyczne na kanapę, sypialnia w stylu marynistycznym z kolei pościel marynistyczną lub dywan marynistyczny, a sąsiadująca z nią łazienka zasłonkę prysznicową lub dywanik przy wannie.

Jeśli zależy nam na lekkości aranżacji, zastosujmy je tylko na dwóch wybranych elementach. Pamiętajmy też, że we wnętrze inspirowane krajobrazem nadmorskim doskonale wpiszą się również elementy gładkie, pozbawione wzorów, choćby białe czy szare płótno przypominające żagiel. Kontrastowa błękitna lub czerwona obwódka podkreśli ich stylizowany charakter.

Styl marynistyczny w mieszkaniu: charakterystyczne dodatki

Dotknęliśmy kwestii wyboru dodatków w stylu marynistycznym. Możliwości jest tu naprawdę wiele! Jedni za najlepsze ozdoby marynistyczne uznają tekstylia domowe czy naczynia stołowe, po które sięgamy, gdy chcemy podkreślić stylizowany charakter wnętrza, a potem chowamy, by uzyskać bardziej uniwersalny obraz mieszkania.

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Estery i Roberta Sosnowskich.

 

Inni z kolei jako stałe dekoracje marynistyczne wykorzystają znalezione na plaży kawałki drewna, kamienie czy muszle. Osoby z zamiłowaniem do historii sięgną bo upolowane na targu staroci pamiątki po dawnych marynarzach lub rybakach, od sieci czy kotwic po stare fotografie, a nawet, o ile budżet pozwoli, obrazy marynistyczne.

Dekoracyjna kotwica, koło ratunkowe, sieć rybacka, wzornik węzłów, a także poduszki z marynarskie paski i inne motywy wzięte ze świata morza. W tym salonie znajdziemy mnóstwo pomysłów na dodatki w stylu marynistycznym do własnego mieszkania.

 

Styl marynistyczny w polskim wydaniu premium

Tu dochodzimy do rozwiązań najbardziej wysmakowanych. Interesującym kierunkiem we wprowadzaniu stylu marynistycznego do mieszkania będzie też nawiązanie do tradycji polskiego modernizmu i międzywojennej „architektury okrętowej”, która zarówno bryły budynków, jak i wnętrza obiektów inspirowała wyglądem transatlantyków. Jedną z ikon tej twórczości stał się bulaj – okrągłe okienko montowane m.in. w skrzydłach drzwiowych.

Łazienka w stylu marynarskim może być naprawdę elegancka. Prezentowana aranżacja opiera się na zestawieniu ciemnego drewna jak z pokładu statku z jasnymi błękitami i odcieniami bieli. Nowoczesny obraz budzi skojarzenia z falami, wolnostojąca wanna przypomina łódź. Kropką nad i w tej wyrafinowanej stylizacji są drzwi DRE UNI w kolorze latte z efektownym stalowym bulajem.

 

Dziś tego rodzaju przeszklenia możemy znaleźć m.in. w modelach DRE UNI i DRE SILIA. Eleganckie i na wskroś nowoczesne dyskretnie podkreślą wysokiej klasy aranżację wnętrza w stylu marynistycznym. A jeśli kiedyś nasze serce podbiją inne inspiracje, drzwi z bulajem doskonale wpiszą się także w dowolny inny współczesny wystrój, a także w projekt nawiązujący do modernizmu zarówno przed-, jak i powojennego.

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Estery i Roberta Sosnowskich. Na zdjęciu model DRE SILIA.

Przeczytaj również

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Krzysztofa Mirucia i jego unikalny styl znają wszyscy. Ceniony architekt na oczach widzów programów “Zgłoś remont” oraz “Weekendowa Metamorfoza” od kilku lat zmienia wnętrza Polaków. Za nami kolejny, dziewiąty już sezon Waszego ulubionego programu wnętrzarskiego, w którym ponownie mogliście zobaczyć nasze drzwi. Oto przegląd najciekawszych i najodważniejszych realizacji ambasadora marki DRE Supreme. Marzenie każdej kobiety […]

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Projektowanie wnętrz inspirowane naturą to nie tylko chwilowy trend, ale filozofia harmonii między nowoczesnym designem, a naturalnymi elementami. Rośliny, drewno i kamień nadają wnętrzom unikalnego charakteru łącząc funkcję z estetyką. Projektując przestrzeń w taki sposób, aby odzwierciedlała piękno natury, nie tylko tworzymy atrakcyjne wnętrze, ale także wprowadzamy do naszego życia spokój i równowagę. Poszczególne elementy […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne