Kolory ścian mają ogromne znaczenie – wpływają na to, jak postrzegamy wnętrze, a odpowiednio dobrane wspierają nas w codziennych czynnościach. Warto jednak pamiętać, że poza sprawdzonymi neutralnymi barwami jest szereg innych możliwości.
Papież modernizmu, Le Corbusier, rolę kolorów w życiu człowieka przyrównał do znaczenia wody i ognia. I choć wiele jego teorii budziło kontrowersje, te dotyczące zestawiania barw stanowią do dziś wzór dla projektantów. To on zapoczątkował myślenie o kolorach w architekturze jako o czynnikach, które organizują przestrzeń i podkreślają jej atuty. Zwrócił także uwagę, jak istotne są w kontekście światła, które modernizm wyjątkowo cenił. Mimo skojarzeń tego nurtu głównie z bielą i betonem, było w nim również miejsce na kolory bardziej zdecydowane. A skoro styl, który za cel obierał prospołeczną rolę architektury dopuszczał je do głosu, to z pewnością miało to swój głębszy sens.
Modne kolory ścian
Działanie kolorów ma wiele wymiarów. Chłodne pozwalają ukoić zmysły i doskonale równoważą ilość światła, natomiast połączenie kilku ciepłych odcieni da poczucie przytulności. Temperatura barw wpływa również na to, jak je odbieramy – ciepłe zmniejszają przestrzeń, sprawiają wrażenie bliskich, a zimne przeciwnie – zwiększają i wydają się bardziej oddalone. Kolorystykę powinny różnicować też funkcje pomieszczeń. I tak w miejscach, w których pracujemy (np. biuro lub kuchnia), sprawdzą się jaśniejsze barwy, a kolory do sypialni czy ściany w salonie mogą być bardziej zdecydowane.
Tutaj jednak nie bez znaczenia jest też moc, jaką niosą ze sobą poszczególne odcienie. Czerwień – doskonała dla ludzi dynamicznych, osoby bardziej wyciszone może po prostu męczyć. Granat świetnie sprawdzi się w wysokich i jasnych pomieszczeniach, tworząc bardzo eleganckie wnętrze, w którym z przyjemnością będziemy się relaksować. Fiolet rozbudzi naszą wyobraźnię, ale jeśli nie zrównoważymy go innym kolorem, może sprawiać wrażenie ponurego. Czarny nada głębię i sprawi, że pokój stanie się stylową oazą spokoju, choć nieumiejętnie użyty może przygnębiać.
Wyraziste kolory ścian
Przy wprowadzaniu głębokich barwy do wnętrz najważniejsza jest równowaga. W naturze zdecydowane kolory występują w detalach, które najpiękniej eksponuje stonowane tło. Zdecydujmy się więc na mocny barwny akcent na jednej ścianie – nie zdominuje on wtedy wnętrza, ale nada mu charakter. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie kolorystycznego „dodatku” w postaci drzwi – te z kolekcji DRE Vetro D2 lub DRE SILIA przyciągają głębokimi pięknymi barwami, które na tle stonowanej ściany wprowadzą nieoczywisty element do wystroju.
Łączenie kolorów dla odważnych
Poza tradycyjnym stylem zestawiania barw, zakładającym jedną ścianę akcentową i nieprzekraczanie zazwyczaj dwóch odcieni w pomieszczeniu, coraz bardziej popularne stają się odważne aranżacje. Łączenie kolorów z pozoru do siebie niepasujących (np. ciepłych i zimnych) to propozycja dla tych, którzy szukają intrygujących rozwiązań. Umiejętna zabawa takimi zestawieniami pozwoli wydobyć z kolorów nowe tonacje, a wnętrze obudzi w nas nieznaną dotąd energię i może działać bardzo inspirująco.
Nieoczywistym sposobem jest także wybór monochromatycznego pomieszczenia, w którym jedna barwa w najróżniejszych odcieniach (na ścianach, drzwiach czy dodatkach) zdominuje przestrzeń – ten z pozoru odważny zabieg w efekcie może stworzyć bardzo harmonijne wnętrze, w którym z pewnością zaznamy spokoju.