Gra w kolory (ścian)

Gra w kolory (ścian)

 

Kolory ścian mają ogromne znaczenie – wpływają na to, jak postrzegamy wnętrze, a odpowiednio dobrane wspierają nas w codziennych czynnościach. Warto jednak pamiętać, że poza sprawdzonymi neutralnymi barwami jest szereg innych możliwości.

Papież modernizmu, Le Corbusier, rolę kolorów w życiu człowieka przyrównał do znaczenia wody i ognia. I choć wiele jego teorii budziło kontrowersje, te dotyczące zestawiania barw stanowią do dziś wzór dla projektantów. To on zapoczątkował myślenie o kolorach w architekturze jako o czynnikach, które organizują przestrzeń i podkreślają jej atuty. Zwrócił także uwagę, jak istotne są w kontekście światła, które modernizm wyjątkowo cenił. Mimo skojarzeń tego nurtu głównie z bielą i betonem, było w nim również miejsce na kolory bardziej zdecydowane. A skoro styl, który za cel obierał prospołeczną rolę architektury dopuszczał je do głosu, to z pewnością miało to swój głębszy sens.

W jasnym wnętrzu zaskakujący kolor drzwi DRE SILIA wprowadzi ekstrawagancki rys w bardzo eleganckim wydaniu.

 

Modne kolory ścian

Działanie kolorów ma wiele wymiarów. Chłodne pozwalają ukoić zmysły i doskonale równoważą ilość światła, natomiast połączenie kilku ciepłych odcieni da poczucie przytulności. Temperatura barw wpływa również na to, jak je odbieramy – ciepłe zmniejszają przestrzeń, sprawiają wrażenie bliskich, a zimne przeciwnie – zwiększają i wydają się bardziej oddalone. Kolorystykę powinny różnicować też funkcje pomieszczeń. I tak w miejscach, w których pracujemy (np. biuro lub kuchnia), sprawdzą się jaśniejsze barwy, a kolory do sypialni czy ściany w salonie mogą być bardziej zdecydowane.

Projekt Eweliny Ozdoby z pracowni KERS Architekci.

 

Tutaj jednak nie bez znaczenia jest też moc, jaką niosą ze sobą poszczególne odcienie. Czerwień – doskonała dla ludzi dynamicznych, osoby bardziej wyciszone może po prostu męczyć. Granat świetnie sprawdzi się w wysokich i jasnych pomieszczeniach, tworząc bardzo eleganckie wnętrze, w którym z przyjemnością będziemy się relaksować. Fiolet rozbudzi naszą wyobraźnię, ale jeśli nie zrównoważymy go innym kolorem, może sprawiać wrażenie ponurego. Czarny nada głębię i sprawi, że pokój stanie się stylową oazą spokoju, choć nieumiejętnie użyty może przygnębiać.

Ściany w salonie zaaranżowane na zasadzie kontrastu wprowadzą do wnętrza równowagę – efekt podkreślą czarne drzwi DRE VETRO D2.

 

Wyraziste kolory ścian

Przy wprowadzaniu głębokich barwy do wnętrz najważniejsza jest równowaga. W naturze zdecydowane kolory występują w detalach, które najpiękniej eksponuje stonowane tło. Zdecydujmy się więc na mocny barwny akcent na jednej ścianie – nie zdominuje on wtedy wnętrza, ale nada mu charakter. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie kolorystycznego „dodatku” w postaci drzwi – te z kolekcji DRE Vetro D2 lub DRE SILIA przyciągają głębokimi pięknymi barwami, które na tle stonowanej ściany wprowadzą nieoczywisty element do wystroju.

Głęboki granat drzwi DRE SILIA w pełni prezentuje swoją urodę przy stonowanych kolorach ścian.

 

Łączenie kolorów dla odważnych

Poza tradycyjnym stylem zestawiania barw, zakładającym jedną ścianę akcentową i nieprzekraczanie zazwyczaj dwóch odcieni w pomieszczeniu, coraz bardziej popularne stają się odważne aranżacje. Łączenie kolorów z pozoru do siebie niepasujących (np. ciepłych i zimnych) to propozycja dla tych, którzy szukają intrygujących rozwiązań. Umiejętna zabawa takimi zestawieniami pozwoli wydobyć z kolorów nowe tonacje, a wnętrze obudzi w nas nieznaną dotąd energię i może działać bardzo inspirująco.

Projekt Moniki Kuszyńskiej-Kuten. Na zdjęciu model DRE SARA ECO.

 

Nieoczywistym sposobem jest także wybór monochromatycznego pomieszczenia, w którym jedna barwa w najróżniejszych odcieniach (na ścianach, drzwiach czy dodatkach) zdominuje przestrzeń – ten z pozoru odważny zabieg w efekcie może stworzyć bardzo harmonijne wnętrze, w którym z pewnością zaznamy spokoju.

W monochromatycznym wnętrzu kolory ścian, meble i dodatki krążą wokół tej samej barwy o różnym nasyceniu.

Przeczytaj również

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Krzysztofa Mirucia i jego unikalny styl znają wszyscy. Ceniony architekt na oczach widzów programów “Zgłoś remont” oraz “Weekendowa Metamorfoza” od kilku lat zmienia wnętrza Polaków. Za nami kolejny, dziewiąty już sezon Waszego ulubionego programu wnętrzarskiego, w którym ponownie mogliście zobaczyć nasze drzwi. Oto przegląd najciekawszych i najodważniejszych realizacji ambasadora marki DRE Supreme. Marzenie każdej kobiety […]

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Projektowanie wnętrz inspirowane naturą to nie tylko chwilowy trend, ale filozofia harmonii między nowoczesnym designem, a naturalnymi elementami. Rośliny, drewno i kamień nadają wnętrzom unikalnego charakteru łącząc funkcję z estetyką. Projektując przestrzeń w taki sposób, aby odzwierciedlała piękno natury, nie tylko tworzymy atrakcyjne wnętrze, ale także wprowadzamy do naszego życia spokój i równowagę. Poszczególne elementy […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne