Wpisz szukaną frazę
Zamknij

inspiracje

Gra w kolory (ścian)

 

Kolory ścian mają ogromne znaczenie – wpływają na to, jak postrzegamy wnętrze, a odpowiednio dobrane wspierają nas w codziennych czynnościach. Warto jednak pamiętać, że poza sprawdzonymi neutralnymi barwami jest szereg innych możliwości.

Papież modernizmu, Le Corbusier, rolę kolorów w życiu człowieka przyrównał do znaczenia wody i ognia. I choć wiele jego teorii budziło kontrowersje, te dotyczące zestawiania barw stanowią do dziś wzór dla projektantów. To on zapoczątkował myślenie o kolorach w architekturze jako o czynnikach, które organizują przestrzeń i podkreślają jej atuty. Zwrócił także uwagę, jak istotne są w kontekście światła, które modernizm wyjątkowo cenił. Mimo skojarzeń tego nurtu głównie z bielą i betonem, było w nim również miejsce na kolory bardziej zdecydowane. A skoro styl, który za cel obierał prospołeczną rolę architektury dopuszczał je do głosu, to z pewnością miało to swój głębszy sens.

W jasnym wnętrzu zaskakujący kolor drzwi DRE SILIA wprowadzi ekstrawagancki rys w bardzo eleganckim wydaniu.

 

Modne kolory ścian

Działanie kolorów ma wiele wymiarów. Chłodne pozwalają ukoić zmysły i doskonale równoważą ilość światła, natomiast połączenie kilku ciepłych odcieni da poczucie przytulności. Temperatura barw wpływa również na to, jak je odbieramy – ciepłe zmniejszają przestrzeń, sprawiają wrażenie bliskich, a zimne przeciwnie – zwiększają i wydają się bardziej oddalone. Kolorystykę powinny różnicować też funkcje pomieszczeń. I tak w miejscach, w których pracujemy (np. biuro lub kuchnia), sprawdzą się jaśniejsze barwy, a kolory do sypialni czy ściany w salonie mogą być bardziej zdecydowane.

Projekt Eweliny Ozdoby z pracowni KERS Architekci.

 

Tutaj jednak nie bez znaczenia jest też moc, jaką niosą ze sobą poszczególne odcienie. Czerwień – doskonała dla ludzi dynamicznych, osoby bardziej wyciszone może po prostu męczyć. Granat świetnie sprawdzi się w wysokich i jasnych pomieszczeniach, tworząc bardzo eleganckie wnętrze, w którym z przyjemnością będziemy się relaksować. Fiolet rozbudzi naszą wyobraźnię, ale jeśli nie zrównoważymy go innym kolorem, może sprawiać wrażenie ponurego. Czarny nada głębię i sprawi, że pokój stanie się stylową oazą spokoju, choć nieumiejętnie użyty może przygnębiać.

Ściany w salonie zaaranżowane na zasadzie kontrastu wprowadzą do wnętrza równowagę – efekt podkreślą czarne drzwi DRE VETRO D2.

 

Wyraziste kolory ścian

Przy wprowadzaniu głębokich barwy do wnętrz najważniejsza jest równowaga. W naturze zdecydowane kolory występują w detalach, które najpiękniej eksponuje stonowane tło. Zdecydujmy się więc na mocny barwny akcent na jednej ścianie – nie zdominuje on wtedy wnętrza, ale nada mu charakter. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie kolorystycznego „dodatku” w postaci drzwi – te z kolekcji DRE Vetro D2 lub DRE SILIA przyciągają głębokimi pięknymi barwami, które na tle stonowanej ściany wprowadzą nieoczywisty element do wystroju.

Głęboki granat drzwi DRE SILIA w pełni prezentuje swoją urodę przy stonowanych kolorach ścian.

 

Łączenie kolorów dla odważnych

Poza tradycyjnym stylem zestawiania barw, zakładającym jedną ścianę akcentową i nieprzekraczanie zazwyczaj dwóch odcieni w pomieszczeniu, coraz bardziej popularne stają się odważne aranżacje. Łączenie kolorów z pozoru do siebie niepasujących (np. ciepłych i zimnych) to propozycja dla tych, którzy szukają intrygujących rozwiązań. Umiejętna zabawa takimi zestawieniami pozwoli wydobyć z kolorów nowe tonacje, a wnętrze obudzi w nas nieznaną dotąd energię i może działać bardzo inspirująco.

Projekt Moniki Kuszyńskiej-Kuten. Na zdjęciu model DRE SARA ECO.

 

Nieoczywistym sposobem jest także wybór monochromatycznego pomieszczenia, w którym jedna barwa w najróżniejszych odcieniach (na ścianach, drzwiach czy dodatkach) zdominuje przestrzeń – ten z pozoru odważny zabieg w efekcie może stworzyć bardzo harmonijne wnętrze, w którym z pewnością zaznamy spokoju.

W monochromatycznym wnętrzu kolory ścian, meble i dodatki krążą wokół tej samej barwy o różnym nasyceniu.

Top
pl_PL