Wybór skrzydeł drzwiowych to znacznie więcej niż styl i kolorystyka. Czym się kierować podczas ich zakupu? Jak rozróżnić drzwi prawe od lewych? Czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych? W najnowszym wywiadzie Krzysztof Miruć wyjaśnia zagadnienia niezbędne podczas wyboru skrzydła drzwiowego do domu.
Przed rozpoczęciem remontu, w trakcie, a może po jego zakończeniu? Na którym etapie prac wybrać skrzydło drzwiowe do domu lub mieszkania?
Ilość skrzydeł drzwiowych i kierunki ich otwierania wybieramy na etapie tworzenia planu przestrzennego i planowania układu funkcjonalno przestrzennego. Ustalamy, ile pomieszczeń ma mieszkanie, jaką komunikację, w którą stronę otwierają się skrzydła drzwiowe i jakie są ich szerokości. Standardowa szerokość i wysokość drzwi to 80 x 205 centymetrów. Drzwi do łazienki czy garderoby mogą być węższe. Tutaj z powodzeniem sprawdzą się skrzydła drzwiowe o szerokości 70 – 80 cm. A zatem drzwi wybieramy na etapie projektu, a montujemy po wykończonych podłogach, na etapie montażu mebli.
Drzwi prawe i lewe – czym się różnią?
To jest bardzo prosta zasada. Określa to miejsce zamocowania zawiasów, a zatem drzwi lewe mają zawiasy po lewej stronie, a klamkę po prawej i otwieram je lewą ręką. Drzwi prawe mają zawiasy po prawej stronie i otwieramy je prawą ręką, a klamka jest po lewej stronie.
Czym się różnią drzwi bezprzylgowe od przylgowych?
Drzwi bezprzylgowe tworzą jedną płaszczyznę, jeden monolit, na krawędzi nie mamy żadnego uskoku. Drzwi są zlicowane płaszczyzną z opaskami od strony otwierania. To coraz powszechniejsze rozwiązanie, bo jest estetyczne i pasuje do minimalistycznych wnętrz.
W takim razie, z której strony pomieszczenia, z zewnątrz czy wewnątrz powinno być to zlicowanie ze ścianą?
Teoretycznie licowanie powinno być od strony pomieszczenia ważniejszego. Czasami jest tak, że skrzydła drzwiowe w przedpokoju są wszystkie zlicowane, ale od sypialni otwierają się do wewnątrz i są to drzwi rewersowe.
No właśnie. Drzwi z odwrotną przylgą. Co to znaczy?
Są to inaczej drzwi rewersowe. Te drzwi są zlicowane z płaszczyzną ściany, z ościeżnicą, ale otwiera się je do środka glifu.
Drzwi malowane, pokryte folią lub tapetowane i pokryte gruntem – czym się różnią?
Różnią się po prostu sposobem wykończenia, jest to inny materiał. Malowane drzwi w kolekcji DRE to na przykład popularny model DRE Berge lub DRE Binito. Z kolei modele z linii DRE Supreme pokrywa folia, dzięki której drzwi mają matową płaszczyznę. Drzwi pokryte gruntem (np. DRE Sara Eco 2) są przygotowane do samodzielnego malowania dowolną farbą ścienną lub tapetowania.
Zamki magnetyczne i zwykłe. Jakie wybrać i czym się różnią?
Zamki magnetyczne to takie, w których zapadka wyskakuje w momencie zamknięcia drzwi, a zatem przy otwarciu drzwi z krawędzi skrzydła nic nie wystaje.
Klamka to także element drzwi. Jak je wybrać?
Wybierajmy to co nam się podoba i to co chcemy. Nie ma zasad. Możemy dowolnie łączyć minimalistyczne, nowoczesne klamki z klasycznymi skrzydłami drzwiowymi i odwrotnie. Do prostych skrzydeł drzwiowych dobrać wyróżniającą się klamkę. Bawimy się tym, to jest biżuteria. Każda kobieta wie, jak dobrać biżuterie do stylizaji i jestem pewien, że tak samo dobrze dobierze klamki do drzwi.
Kolor ościeżnicy. Taki jak drzwi, czy może ciemniejszy lub jaśniejszy? Jak to wybrać?
Dowolność. Drzwi stają się bardziej graficzne, jeżeli wybierzemy ościeżnice w innym kolorze. Drzwi z kontrastującą ramą to np. kolekcja Vetro E- Synchro lub Nova- Synchro.
Podcięcia do drzwi do łazienek. Czy są niezbędne i czy w przypadku łazienki z oknem możemy z nich zrezygnować?
Nie, podcięcia są niezbędne i sugeruje, żeby były w każdej łazience bo zapewniają odpowiednią wentylację pomieszczenia. Pamiętajmy też, że drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz.