Prawidłowy montaż drzwi, w tym ościeżnicy, to jedna z najważniejszych kwestii związanych z zakupem nowych skrzydeł do naszych wnętrz. Dzięki prawidłowemu montażowi drzwi posłużą nam długie lata. O czym więc wato pamiętać przed rozpoczęciem czynności ? Z pomocą przychodzą Beata Kwiatkowska i Joanna Real-Studzińska ze StudioLOKO, które zwracają uwagę na najważniejsze punkty prawidłowego przygotowania do montażu drzwi wewnętrznych. Zobaczcie nasze wideo.
Przed montażem
Żeby wstawić drzwi, musisz je najpierw kupić. Zamówienie odpowiedniego egzemplarza wymaga wykonania pomiarów, tak aby dobrze dopasować je do istniejącego otworu. Należy więc określić wysokość i szerokość przegrody, mając na uwadze, żeby jej szerokość nie odpowiadała jeden do jednego wymiarom drzwi – powinna być większa o ok. 10-12 cm. Jeżeli więc planujesz montaż drzwi o szerokości 70 cm, prawidłowa wartość tego parametru dla otworu będzie wynosić 80-82 cm.
Na tym pomiary się nie kończą, ponieważ trzeba poznać także grubość ściany, aby pod ich kątem została prawidłowo dobrana ościeżnica. Warto postawić na egzemplarze regulowane, ponieważ można je dostosować do grubości ściany, zmniejszając lub powiększając o kilka centymetrów. Zakup drzwi musi uwzględniać także kierunek ich otwierania i zamykania (w lewo lub w prawo), o ile wybiera się modele inne niż przesuwne lub harmonijkowe, które są chowane w ścianę.
Jeżeli decydujesz się na samodzielne wykonanie prac, na początku pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim sprawdź treść umowy gwarancyjnej na posiadane drzwi, jeśli takowa została udzielona, żeby upewnić się, iż dopuszcza ona montaż ościeżnicy we własnym zakresie, bez udziału profesjonalnej ekipy. Za właściwe działania należy się zabrać po ułożeniu podłóg i wykończeniu przegród pionowych, jednak nie ma konieczności ich uprzedniego malowania ścian – można to zrobić po zakończeniu prac.
Ościeżnica regulowana – montaż
Podczas zakupu drzwi warto zadbać, żeby ich ościeżnica była regulowana ze względu na szerokie możliwości konfiguracji. W zależności od modelu zestaw jest dostarczany w całości lub trzeba go złożyć samodzielnie, korzystając ze znajdujących się w nim elementów łączeniowych. To proste i szybkie zadanie, z którym każdy poradzi sobie bez problemu, jednak trzeba mieć na uwadze, żeby cały czas istniał kąt 90 stopni pomiędzy podzespołami pionowymi a pionowymi całej konstrukcji. Następnie można przejść do montażu ościeżnicy, czyli wstawieniu jej w otwór na drzwi, pamiętając, żeby pozostawić niewielką szparę na 10-20 mm pomiędzy nią a przegrodą w razie ewentualnego niedopasowania.
W przestrzeni pomiędzy murem a ościeżnicą należy umieścić wykonane z plastiku lub drewna kliny, które odpowiadają za jej stabilność. Jeżeli konstrukcja zachowuje prawidłowe piony i poziomy, można, choć nie trzeba przymocować ją bezpośrednio do ściany, wiercąc otwory i umieszczając w nich dyble. Kolejnym krokiem jest zastosowanie kilku rozpórek, których szerokość powinna odpowiadać tej wartości w świetle ościeżnicy. Na następnym etapie montaż regulowanej ościeżnicy (lub standardowej) polega na zastosowaniu w szparach pomiędzy nią a drzwiami izolacji natryskowej, którą z reguły jest pianka poliuretanowa, a w przypadku stolarki antywłamaniowej – wełna mineralna.
Wstawienie skrzydła drzwi
Przed zawieszeniem skrzydła drzwi konieczne jest wyciągnięcie rozpórek, po czym można je po prostu zamontować, czyli zwyczajnie założyć na zawiasy. Z uwagi na ich stosunkowo duży ciężar warto mieć wsparcie drugiej osoby. Większy problem wiąże się z regulacją drzwi, bo wymaga to precyzyjnego użycia imbusa i śrubokręta w celu prawidłowego ustawienia całej konstrukcji i zapewnienia jej właściwego, płynnego działania.