Jak urządzić małe mieszkanie? Sprawdzone patenty i rozwiązania

Jak urządzić małe mieszkanie? Sprawdzone patenty i rozwiązania

 

Małe mieszkanie może na pierwszy rzut oka nie zdradzać swojego metrażu i do tego zaskakiwać kompletnym wyposażeniem. Z jakich sprawdzonych patentów i rozwiązań skorzystać, aby aranżacja małego mieszkania była funkcjonalna oraz nowoczesna?

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie, przyda ci się garść sprawdzonych pomysłów. Przy aranżacji małego mieszkania sprawdzą się jasne kolory, drzwi przesuwne oraz modułowe i wielofunkcyjne meble, które można szybko schować, złożyć lub zmienić w inny. Do optycznego powiększenia metrażu wykorzystywane są lustra, przeszklenia oraz błyszczące powierzchnie. Rezygnuje się ze ścian i ciężkich, mięsistych materiałów. Stosuje się za to ażurowe przegrody, sprzęty i dodatki, które podkreślają lekkość oraz dają poczucie przestrzeni. Do koniecznego minimum warto ograniczyć meble, zwłaszcza te duże i ciężkie.

Małe mieszkanie zaprojektowane pod wymiar

Szukasz pomysłu na małe mieszkanie? Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie dla całej aranżowanej powierzchni mebli i zabudowy pod wymiar. Małe mieszkanie inspiruje do tego, aby w sprytny sposób wykorzystać przestrzeń. Projektując podesty, nie zabiera się cennego metrażu, a można w nich ukryć dodatkowe łóżko czy pojemne szuflady. W przypadku zabudowy do kuchni warto w blacie umieścić wysuwany stół, który na co dzień nie będzie zdradzał swojej obecności. Natomiast niepraktyczne wnęki zakryte przesuwnymi lustrami, przemienione w szafy czy składziki, nie tylko oszczędzają miejsce, ale pozwalają także na przechowywania różnych przedmiotów, które nie muszą widzieć światła dziennego. Podobnie z meblami modułowymi – opcja ich dowolnego łączenia często jest idealnym rozwiązaniem, gdy małe mieszkanie okazuje się nieustawne.

Łóżko z pojemnymi szufladami pozwoli na przechowywanie wielu rzeczy, co zaoszczędzi wiele miejsca w małym mieszkaniu cennego miejsca.

 

Drzwi, które nie zabierają miejsca

Prawdziwą oszczędność miejsca w małym mieszkaniu daje zamontowanie drzwi przesuwnych. Pozbawiamy się wtedy wielu kłopotów z aranżacją, ustawieniem mebli i powierzchni, która musi pozostać pusta, aby drzwi mogły się otwierać. Oprócz nieocenionej funkcjonalności drzwi przesuwne dodają mieszkaniu nowoczesności. Są eleganckie, mogą chować się w ścianę lub zostać wyeksponowane. Dodatkowej lekkości dodają te wykonane ze szkła. Idealnym wyborem jest np. system drzwi przesuwnych DRE, w tym model GALLA, który ma dodatkowo opcje frontu z ciekawym motywem czy grafiką. Oczywiście, jeśli potrzebna jest większa intymność, dostępne są także drzwi bez przeszkleń i prześwitów. Systemy SPAZIO CD dają możliwość montowania drzwi bezpośrednio na ścianie, a system z kasetą ościeżnicową PA – w specjalnym tunelu maskującym. Wybór zależy już tylko od właścicieli i ich pomysłu na małe mieszkanie.

System Spazio CD montowany na ścianie jest elegancki sprawdza się zarówno w małym mieszkaniu, jak i przestronnym apartamencie.

 

Lustra, przeszklenia i błyszczące fronty

Wszystko to, co wprowadza lekkość i „przewiewność” do małego mieszkania, jest na wagę złota. Przeszklone konsole, półki, stoliczki i stół, do tego lustro oraz srebrno-białe wykończenie sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Ważne jest także, aby nie przesadzić z kolorami. Wystarczą dwie główne, jasne barwy plus jaskrawy akcent dodatków, które wyróżnią się w kilku miejscach mieszkania, dodając mu wyrazu i oryginalności.

Szklane meble w małym mieszkaniu optycznie powiększają przestrzeń.

 

Małe mieszkanie – inspiracje wykorzystania przestrzeni

Architekci wnętrz radzą, aby, aranżując małe mieszkanie, pozbyć się jak największej liczby ścian oraz wyznaczyć strefy – wypoczynkową, kuchenną, do pracy – za pomocą oświetlenia, zmian faktury czy kontrastowego wykończenia. A jeśli mimo małej powierzchni chcemy czasami mieć możliwość wydzielenia bardziej intymnej strefy części domu, można zamontować sprytne systemy przesuwne, które w prosty sposób rozdzielą lub połączą pomieszczenia.

Małe mieszkanie – aranżacja wnętrz bez ścian, z symbolicznie oznaczonymi strefami.

Przeczytaj również

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Krzysztofa Mirucia i jego unikalny styl znają wszyscy. Ceniony architekt na oczach widzów programów “Zgłoś remont” oraz “Weekendowa Metamorfoza” od kilku lat zmienia wnętrza Polaków. Za nami kolejny, dziewiąty już sezon Waszego ulubionego programu wnętrzarskiego, w którym ponownie mogliście zobaczyć nasze drzwi. Oto przegląd najciekawszych i najodważniejszych realizacji ambasadora marki DRE Supreme. Marzenie każdej kobiety […]

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Projektowanie wnętrz inspirowane naturą to nie tylko chwilowy trend, ale filozofia harmonii między nowoczesnym designem, a naturalnymi elementami. Rośliny, drewno i kamień nadają wnętrzom unikalnego charakteru łącząc funkcję z estetyką. Projektując przestrzeń w taki sposób, aby odzwierciedlała piękno natury, nie tylko tworzymy atrakcyjne wnętrze, ale także wprowadzamy do naszego życia spokój i równowagę. Poszczególne elementy […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne