Styl eko to więcej niż estetyka – to sposób myślenia o własnym otoczeniu, od harmonijnie urządzonego domu po środowisko naturalne. Zapewne dlatego w dzisiejszych czasach styl ekologiczny ma coraz więcej zwolenników. Podpowiadamy, jak wprowadzić styl eko do własnego mieszkania.
Aranżację wnętrza zawsze warto rozpocząć od przygotowania moodboardu, czyli palety materiałów, barw, faktur, które określą charakter wystroju. W przypadku stylu ekologicznego najlepiej sięgnąć po drewno, kamień, ceramikę, metal, a także tkaniny wełniane, bawełniane czy lniane. A kolorystyka? Styl eko kocha biele i szarości z akcentami czerni oraz tzw. kolory ziemi, czyli przygaszone lub ciemne zielenie, żółcienie i brązy. Właśnie na tle tych barw naturalne materiały ukażą pełnię swej urody.
Mieszkanie w stylu eko: podłoga, ściany, drzwi
Nim zajmiemy się dobieraniem mebli i dodatków, zwróćmy uwagę na bazę wnętrza: podłogi, ściany, stolarkę. Stałe elementy wystroju są niezwykle ważne, bo na odpowiednim, szlachetnie prostym tle nawet skromna aranżacja w stylu ekologicznym będzie się prezentowała pięknie.
Na materiały wykończeniowe użyte w mieszkaniu nie zawsze mamy wpływ. Ale jeśli tak, to np. nie usuwajmy starego parkietu czy historycznych desek, tylko poddajmy je renowacji. A gdy trzeba położyć nową podłogę, wybierzmy prawdziwe drewno (w sypialni, pokoju dziecka, gabinecie) albo świetnie naśladujący je gres (w przedpokoju, salonie), a nie np. panele laminowane. W kuchni i łazience wykorzystajmy półmatowe płytki ceramiczne w naturalnych barwach, ewentualnie imitujące kamień w ciepłych odcieniach złamanej bieli – ale nie sięgajmy po marmur ani po płytki o lustrzanym połysku.
Nie przejmujmy się przy tym nierównymi tynkami, nie musimy nawet kłaść na nie gładzi. Wystarczy, że pomalujemy je matową farbą w kolorze złamanej bieli czy szarości albo w rozmytym odcieniu różu, zieleni, błękitu. Delikatna gra światła i cienia na fakturze ściany wręcz wzbogaci nasz eko dom o wpływy wabi-sabi – filozofii odnajdywania piękna w niedoskonałości.
Zadbajmy natomiast o odpowiednie drzwi wewnętrzne, najlepiej fornirowane naturalnym drewnem. Znajdziemy je m.in. w serii DRE PREMIUM , obejmującej różne typy skrzydła (pełne i w różnym stopniu przeszklone) dostępne w wielu okleinach naturalnych do wyboru: od dębu bielonego i dębu jasnego przez orzech ciemny i wenge po heban. Ze stylem eko w mieszkaniu będzie harmonizowała także linia tych drzwi. Szeroki płaski ramiak i poprzeczne podziały płyciny budzą skojarzenia z litymi deskami.
Dom w stylu ekologicznym: meble i dodatki
Mając odpowiednią bazę (albo choćby projekt domu ekologicznego) możemy zająć się doborem ruchomych elementów wyposażenia. Meble do mieszkania w stylu eko powinny być wykonane z drewna lub fornirowane. Nie muszą być nowe! Sprzęty retro czy vintage doskonale wpiszą się nie tylko w styl eko, ale też w refleksję na temat racjonalnego wykorzystania zasobów, którą powinniśmy się kierować, urządzając dom ekologiczny. Zniszczone meble oczywiście można poddać renowacji, warto jednak, by mimo napraw, nosiły ślady upływu czasu i własnej historii.
W eko design świetnie wpiszą się też ażurowe meble minimalistyczne, np. stolik o lekkiej podstawie ze stali lakierowanej na czarno i masywnym blacie z olejowanego drewna. Ekologiczny dom to także miejsce dla różnego rodzaju rzemiosła, ale krajowego, a nie egzotycznego, transportowanego wielkimi statkami z drugiego końca świata. Naprawdę stylowe, bardzo modne, a przy tym autentycznie ekologiczne są wyroby lokalne czy regionalne. Sięgajmy więc po dodatki pochodzące ze zrównoważonej produkcji i mające urok ręcznie wykonanego unikatu. Od kolejnego wazonika z sieciówki lepsza będzie też wyszlifowane przez morskie fale gałąź.
Pamiętajmy przy tym, że styl eko wymaga umiaru – naprawdę dużo może tu być tylko żywych roślin. Wnętrze powinno być nieprzeładowane, lekkie, pełne światła i powietrza. Jeśli nie musimy, nie zasłaniajmy okien – otwórzmy wnętrze na świat.