Jak urządzić pokój dziecka tak, aby co 2–3 lata, wraz z rozwojem malucha, przechodził metamorfozę, ale bez wymieniania wszystkich mebli, przemalowywania ścian oraz wymiany drzwi i okien? Jak zaaranżować pokój dziecięcy, aby inspirował, był ukochanym miejscem i jednocześnie, żeby co jakiś czas nie robić kosztownych rewolucji? Jest na to sposób!
Od dziecięcej kołyski, przy której stoi przewijak, do artystycznego bałaganu i ścian naznaczanych pasją nastolatka jest po drodze kilka etapów. Przedszkolak potrzebuje miejsca na zabawę i schowków na klocki, samochody czy lalki, natomiast uczeń – przestrzeni do nauki. Każdy jednak poznający siebie coraz lepiej kilkulatek musi mieć możliwość eksperymentowania z aranżacją pokoju według własnych pomysłów. Dobrze, aby w pokoju dziecięcym zachodziły rozwijające i kształtujące młodego człowieka zmiany, które nie muszą wiązać się z poważnymi remontami. Konieczne rewitalizacje powinny szybko odpowiadać na nowo powstające potrzeby swojego młodego lokatora.
Drzwi w pokoju dla dziecka
Jakość, kolor i odpowiedni wygląd drzwi mają niebagatelne znaczenie, zwłaszcza w pokoju dla dziecka. Uniwersalna barwa, która będzie pasowała do wszystkich metamorfoz i aranżacji, a także odpowiednia grubość, która uchroni przed hałasem – czy to śpiącego malucha, czy rodziców, gdy dziecko zacznie naukę gry na flecie lub cymbałkach. Koniecznie weźmy to wszystko pod uwagę. Jednym z dobrych wyborów są drzwi DRE. Modele z kolekcji DRE NESTOR dostępne są w naturalnych pastelowych odcieniach écru, latte czy popielatego. Mają one także możliwość przeszklenia, dzięki któremu do pokoju dziecięcego będzie mogło wpadać ciepłe, przyciemnione światło z innych części mieszkania, co na pewno ułatwi maluchowi zasypianie. Warto również zadbać o to, aby szyba w przeszkleniu była hartowana. W pokoju dziecka najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo. Taką opcję gwarantują chociażby drzwi DRE VETRO D2.
Pokój dziecięcy versus ściany i podłogi
Równie duże znacznie ma wybór podłogi i koloru ścian. Intensywne barwy zdecydowanie nie są w tym przypadku polecane. Z różu dziewczynki wyrastają szybciej niż by się mogło zdawać, niebieski dla chłopców może być zbyt przytłaczający i zmniejszający optycznie pomieszczenie. Lepiej od samego początku, jako bazę do aranżacji pokoju dziecięcego, wybrać pastelowe kolory ścian i jasną podłogę.
Wyjątkiem może być jedna ściana pomalowana farbą tablicową lub magnetyczną. Zdobienie pokoju dziecięcego własnymi rysunkami czy plakatami ulubionych bajek, a potem sportowców czy zespołów muzycznych, właściwie nie przemija, nie ryzykujemy więc zbyt wiele – taka ściana będzie zdecydowanie nadążała za właścicielem.
Klimat nadawany dodatkami
W pokoju dla dziecka z tak przygotowaną bazą – jasne ściany i podłoga oraz dobrej jakości drzwi – można już dowolnie szaleć z dodatkami. Czy jest to róż, ulubiona bajka, czy zamiłowanie do dinozaurów lub samolotów – wszystko spokojnie rozegramy dekoracjami i gadżetami w postaci poduszek, pledów, lampek, a nawet zasłon, dywanu czy plakatów. Kiedy upodobanie do danego motywu nagle bezpowrotnie przeminie, bez żalu i większych kosztów można wszystko wymienić zgodnie z aktualnymi preferencjami dziecka.
Meble w nowoczesnym pokoju dziecka
Inną historią są meble w pokoju dla dziecka. Ponieważ co rok młodemu człowiekowi przybywa kilka centymetrów wzrostu, ważne jest zadbanie o odpowiednią ergonomię wyposażenia. Na szczęście, na rosnący problem projektanci znaleźli rozwiązanie i bez problemu można kupić biurka, łóżka czy inne niezbędne w pokoju dziecka meble, które w sprytny sposób będą się do niego dopasowywały.