Jak wybrać drzwi do mieszkania? Radzi Krzysztof Miruć.

Jak wybrać drzwi do mieszkania? Radzi Krzysztof Miruć.

 

Zakup drzwi do domu lub mieszkania wymaga podjęcia wielu decyzji. Zanim zdecydujesz się na konkretny model i kolor, sprawdź poradnik naszego eksperta.

Jak wybrać drzwi do odpowiedniego stylu wnętrza?

Tak naprawdę tak samo, jak dopasowujemy wszystkie inne elementy. Skrzydło drzwiowe to istotny, często dominujący we wnętrzu element wyposażenia. Musi współgrać z resztą pomieszczenia, podobnie jak meble i dodatki.

Czy drzwi mają style?

Oczywiście, że tak. Jeśli mamy drzwi ramowe, które posiadają płyciny, będą bardziej dopasowane do wnętrz klasycznych. Choć nie zawsze. Gdy skrzydło ma bardzo prostą i nowoczesną formę płycin, to może być również zastosowane we wnętrzach nowoczesnych lub w stylu glamour. Jeżeli szukamy drzwi do stylu loftowego, to powinniśmy wybrać drzwi, które posiadają przeszklenia oraz elementy dekoracyjne w postaci czarnych szprosów. Skrzydła drzwiowe są nieodzownym elementem wyposażenia wnętrza i musimy o tym pamiętać.

Co powinien wiedzieć klient, który wybiera się do salonu z drzwiami po raz pierwszy. Poradź proszę, jak się przygotować do takiej wizyty?

Skrzydeł drzwiowych nie kupuje się od razu. Dlaczego? Trzeba to bardzo dobrze przemyśleć. Elementarna kwestia to kierunek ich otwierania. Zanim wybierzemy drzwi, musimy podjąć decyzję, które drzwi są prawe, a które lewe. Zasada jest prosta. Lewe skrzydło to to, gdzie po lewej stronie są zawiasy, a klamka po prawej i lewą ręką ciągniemy skrzydło do siebie przy otwieraniu.

Skrzydła muszą mieć miejsce we wnętrzu, żeby się otworzyć. Musimy znać wymiary otworów drzwiowych. Ważne są trzy – wysokość otworu, szerokość oraz grubość wykończonej ściany. Jeżeli decydujemy się na skrzydło o standardowym wymiarze (204 cm x 80 cm), otwór powinien mieć mniej więcej 91-92 cm szerokości.

Mamy trzy podstawowe rodzaje drzwi: składane, przesuwne i klasyczne skrzydło drzwiowe. Czy do wnętrz o różnych funkcjach powinniśmy dobierać różne drzwi?

Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakiego pomieszczenia jest dedykowane skrzydło drzwiowe i jaką ma pełnić funkcję. Jeżeli chcemy całkowicie wydzielić pomieszczenie, to muszą to być drzwi zamykane, przegroda musi być akustyczna, tak żeby skrzydło wygłuszało pomieszczenie.

Jeżeli chcemy, żeby przestrzeń się przenikała, stawiałbym na drzwi z przeszkleniami oraz drzwi przesuwne. Dzięki nim możemy od czasu do czasu wyizolować przestrzeń, ale na co dzień pozostawić je otwarte.

Czym się kierować wybierając kolor drzwi?

Jeżeli jesteśmy zachowawczy, to lepiej wybrać drzwi jasne, białe, neutralne. Bardziej odważnym inwestorom polecałbym drzwi kolorowe. Ale uwaga! Ten kolor powinien być stonowany. Postawmy na przygaszoną zieleń, granat lub szarość. Te kolory długo będą dobrze wyglądać i możemy bez problemu dobrać do nich inne elementy wyposażenia wnętrz. Najgorszą opcją byłoby kupienie skrzydła drzwiowego w bardzo mocnym kolorze, bo możemy wtedy przesadzić.

Drzwi Vetro E białe z czarną szybą

 

A co myślisz o drzwiach w kolorze stolarki okiennej lub podłogi?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy nie dobierzemy tego samego materiału. Pamiętajmy, że skrzydło drzwiowe jest elementem dekoracyjnym ściany, a podłoga jest tylko tłem dla całego wyposażenia. Jeżeli chodzi o stolarkę okienną, to owszem jest ważna, ale w oknach przeważnie mamy dekoracje okienne jak zasłony czy żaluzje i to one, tak jak drzwi, stają się pionową dekoracją ściany.

Na którym etapie urządzania wnętrza powinien odbyć się montaż drzwi?

Skrzydła drzwiowe montujemy po wykończonych podłogach, na etapie montażu mebli.

Czy detale takie jak klamki, szprosy, ramki są istotne w drzwiach?

Drzwi to właściwie bardzo prosty element. Składają się z opaski, ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. Opaski mogą być proste, frezowane, mogą być z elementem dekoracyjnym, ale najważniejsze jest zawsze skrzydło drzwiowe. Nawet jeżeli jest proste, to musi być wykonane z ładnego materiału. Może być błyszczące lub matowe, mogą pojawić się elementy dekoracyjne w postaci przeszkleń. Samo skrzydło może być frezowane, może mieć płyciny, które mają różne przekroje i frezy. Te wszystkie elementy tworzą charakter skrzydła drzwiowego, wpływają na jego estetykę i tymi drobnymi elementami musimy kierować się przy wyborze.

Drzwi Lux 10 brzoza

 

Drzwi mają też różne proporcje. Jedne sprawiają wrażenie wyższych czy szerszych. Każdy wyższy element we wnętrzu będzie wyglądał lepiej, dlatego że wnętrze będzie wydawało się wyższe. Nie przesadzałbym natomiast z szerokością drzwi. Do łazienek wystarczy nam 70 – 80 cm, czyli otwór 90 cm plus zapas na montaż. Drzwi “osiemdziesiątki” zwykle nadają się do każdego pomieszczenia: kuchni, łazienki czy sypialni i są najbardziej rozpowszechnione, ponieważ nie zabierają za dużo miejsca przy otwieraniu. Znacznie większe powinny być natomiast drzwi we wnętrzach, po których poruszają się osoby niepełnosprawne.

Nasi klienci chętnie wybierają model Sara Eco 2, który jest zlicowany ze ścianą. Komu byś je polecił?

Sara Eco to świetny przykład, który może nam uzmysłowić, że drzwi to ściana. Po zamontowaniu we wnętrzu, znikają i wtapiają się w ścianę. Takie drzwi mogą być wytapetowane lub pomalowane w tym samym kolorze co ściana i wtedy zupełnie zlewają się z tłem. Musimy tylko pamiętać, aby przy podłodze zostawić jak najmniejszą szczelinę dylatacyjną, gdyż na skrzydle drzwiowym, o ile nie są to drzwi rewersowe, nie zamontujemy listew przypodłogowych.

 

Przeczytaj również

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Krzysztofa Mirucia i jego unikalny styl znają wszyscy. Ceniony architekt na oczach widzów programów “Zgłoś remont” oraz “Weekendowa Metamorfoza” od kilku lat zmienia wnętrza Polaków. Za nami kolejny, dziewiąty już sezon Waszego ulubionego programu wnętrzarskiego, w którym ponownie mogliście zobaczyć nasze drzwi. Oto przegląd najciekawszych i najodważniejszych realizacji ambasadora marki DRE Supreme. Marzenie każdej kobiety […]

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Projektowanie wnętrz inspirowane naturą to nie tylko chwilowy trend, ale filozofia harmonii między nowoczesnym designem, a naturalnymi elementami. Rośliny, drewno i kamień nadają wnętrzom unikalnego charakteru łącząc funkcję z estetyką. Projektując przestrzeń w taki sposób, aby odzwierciedlała piękno natury, nie tylko tworzymy atrakcyjne wnętrze, ale także wprowadzamy do naszego życia spokój i równowagę. Poszczególne elementy […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne