Loft udomowiony

Loft udomowiony

 

Artystyczna proweniencja loftu nie ogranicza zasięgu ani nie determinuje grupy społecznej, która może korzystać z uroków industrialnych wnętrz. Wręcz przeciwnie loft zdobywa coraz większą rzeszę miłośników, którzy poza komfortem i nowoczesnością cenią wciąż obecnego w tym stylu ducha nowojorskiej bohemy.

Pierwsze lofty powstały na Manhattanie w Nowym Jorku. To właśnie tam, w latach 50. XX wieku, opustoszało wiele obiektów, w których mieściły się fabryki, warsztaty czy magazyny. Tendencja do przenoszenia produkcji na obrzeża miasta otworzyła furtkę środowisku artystycznemu, które zaczęło adaptować pofabryczne lokale na potrzeby swoich pracowni, a z czasem przekształcać je także w miejsce do życia. Surowość i wrażenie niewykończenia tego typu wnętrz, z początku dyktowane głównie ograniczeniami finansowymi, z czasem stały się wyznacznikiem stylu industrialnego, który dziś święci triumfy na całym świecie. Często w bardzo komfortowym wydaniu, przybierając mniej lub bardziej udomowione oblicze.

Mieszkanie w stylu loft czerpie z industrialnego stylu, dopasowując wysoką przestrzeń (niekoniecznie pofabryczną) do potrzeb domowników.

 

Mieszkanie w stylu loft

Duża, jednolita przestrzeń, bez wyraźnych podziałów na tradycyjne pomieszczenia, jak salon, kuchnia czy sypialnia, leży u podstaw stylu loft. Nie wszystkim jednak odpowiada tak duża unifikacja, dlatego coraz bardziej popularne stają mieszkania inspirowane loftem, przy urządzaniu których garściami czerpiemy ze stylu industrialnego. Jasne wnętrze z wyższymi sufitami oraz ogromnymi oknami (najlepiej ze szprosami i bez zasłon) to punkt wyjścia.

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Ewy Jesionowskiej z Pracowni Projektowej Freedoom.

 

Potem można już wedle uznania usuwać lub dodawać ścianki działowe, pamiętając jednak, aby przynajmniej główne pomieszczenie w domu, jakim jest salon (najczęściej połączony z kuchnią), sprawiało wrażenie naprawdę jednolitego i przestronnego. Jeśli pozostałe strefy zostaną oddzielone, warto pamiętać o dobraniu odpowiednich drzwi. Powinny sprawiać wrażenie masywnych i ciężkich, a dodatkowo pasować do niestandardowej wysokości – skrzydła DRE z kolekcji STANDARAD, w zależności od wybranego wariantu, mają nawet 2,24 m, dlatego bez problemu można je dopasować do mieszkania w stylu loft. Najlepiej jeśli z industrialnymi drzwiami korespondują widoczne materiały konstrukcyjne, odsłonięte instalacje oraz rury lub metalowe elementy, np. schody i balustrady od antresoli.

Drzwi w lofcie powinny być wysokie i nawiązywać do materiałów użytych we wnętrzu – model drzwi DRE STANDARD 10 w okleinie dąb szary koresponduje zarówno z drewnianą podłogą, jak i szarością betonowych powierzchni.

 

Oswoić loft

Zimna i nieprzyjazna poprzemysłowa przestrzeń? Nic bardziej mylnego. Znawcy tematu doskonale wiedzą, jak sprawić, aby loft stał się niebanalnym, ale jednocześnie komfortowym i przytulnym wnętrzem. Kluczem do sukcesu są odpowiednio dobrane i zestawione ze sobą materiały oraz barwy. Z jednej strony metal i beton, z drugiej – drewno i cegła, która pięknie załamuje światło, tworząc wyjątkowy klimat.

Zgłoszenie konkursowe. Projekt Ewy Jesionowskiej z Pracowni Projektowej Freedoom.

 

Meble w stylu loft powinny być proste i nowoczesne, ale w stonowanych kolorach wprowadzających do wnętrza ład oraz harmonię. Łóżko może być ogromne, kute, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojawiły się na nim miękkie tkaniny w ciepłych barwach. Drzwi dobrze, aby nawiązywały do stylu industrialnego – te z kolekcji STANDARD dostępne są w iście loftowych okleinach, takich jak szara jasna lub ciemna czy beton 1 bądź 2. Dla równowagi można ustawić nieopodal dużą roślinę doniczkową, a bardziej odważni i dysponujący większą przestrzenią mogą spróbować nawet z ogrodem wertykalnym. W końcu zieleń działa na nas zbawiennie, a w lofcie dodatkowo pięknie kontrastuje z surowymi i niewykończonymi elementami czy betonową wylewką na podłodze. Dodajmy do tego odpowiednie oświetlenie – industrialne lampy o ciepłej barwie światła, które, załamując się na nierównych powierzchniach, zaaranżuje wymarzoną przestrzeń do życia.

Loft również może być przytulny i komfortowy – drewniane meble, deski na podłodze i cegła na ścianie sąsiadujące z nowoczesną częścią kuchenną dają spektakularny efekt.

Przeczytaj również

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Krzysztofa Mirucia i jego unikalny styl znają wszyscy. Ceniony architekt na oczach widzów programów “Zgłoś remont” oraz “Weekendowa Metamorfoza” od kilku lat zmienia wnętrza Polaków. Za nami kolejny, dziewiąty już sezon Waszego ulubionego programu wnętrzarskiego, w którym ponownie mogliście zobaczyć nasze drzwi. Oto przegląd najciekawszych i najodważniejszych realizacji ambasadora marki DRE Supreme. Marzenie każdej kobiety […]

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Projektowanie wnętrz inspirowane naturą to nie tylko chwilowy trend, ale filozofia harmonii między nowoczesnym designem, a naturalnymi elementami. Rośliny, drewno i kamień nadają wnętrzom unikalnego charakteru łącząc funkcję z estetyką. Projektując przestrzeń w taki sposób, aby odzwierciedlała piękno natury, nie tylko tworzymy atrakcyjne wnętrze, ale także wprowadzamy do naszego życia spokój i równowagę. Poszczególne elementy […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne