Nowoczesna boazeria – niebanalne rozwiązanie, które doda mieszkaniu klasy

Nowoczesna boazeria – niebanalne rozwiązanie, które doda mieszkaniu klasy

 

Nowoczesna boazeria pozwala zarówno ocieplić aranżację wnętrza, jak i dać jej rys chłodnej elegancji. Zdobi – ale też może zabezpieczyć ściany przed skutkami intensywnego ruchu w pomieszczeniu, choćby w przedpokoju lub przy schodach. Podpowiadamy, na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę i jak z dobrym rezultatem wprowadzić boazerię do współczesnego mieszkania.

Jeszcze dekadę temu boazeria wielu z nas kojarzyła się z ciemnymi wąskimi przedpokojami mieszkań w PRL-owskich blokach, dodatkowo przytłoczonymi okładziną ścienną z wąskich sosnowych desek. Na szczęście dziś znów jest wolna od tego balastu historycznego – choć przecież chętnie przypomina o swojej wielusetletniej metryce. Jak w przeszłości, tak i dziś oznacza szlachetne wykończenie ściany wykonane z drewna, pozwalające przy tym osiągać bardzo różnorodne efekty wizualne.

Nowoczesna boazeria: boazeria angielska, deska boazeryjna i nie tylko

Aby zobrazować to szerokie spektrum stylistyczne, wyznaczmy trzy punkty. Na jednym biegunie plasuje się klasyczna w wyrazie boazeria angielska, złożona z płycin, czyli ram wypełnionych lekko zagłębionymi płytami.

Wykonana z ciemnego drewna (jak dawna boazeria dębowa, orzechowa, mahoniowa) stworzy w mieszkaniu nastrój XIX-wiecznego pałacu lub szykownego apartamentu sprzed stu lat. Malowana na biało zręcznie połączy z kolei dawne tradycje angielskie czy francuskie ze współczesną modą na lekki, niezobowiązujący styl skandynawski. Nowoczesna boazeria o takim charakterze różni się od wcześniejszych zredukowanym detalem – ma ramy o prostszym profilu, płyciny z gładkich płyt bez jakichkolwiek zdobień, a także powściągliwy cokół oraz gzyms.

Boazeria drewniana, to znaczy wykonana z litego drewna, niestety jest luksusem dość kosztownym. Na szczęście do wyboru mamy także bardziej dostępną boazerię z MDF-u. Fornirowana czy pomalowana prezentuje się równie elegancko, a gdy dodatkowo zyska dopełnienie w postaci eleganckich stylizowanych drzwi o podobnej kompozycji skrzydła, efekt będzie olśniewający. Bogaty wybór tego typu skrzydeł o różnych układach płycin oraz przeszkleń znaleźć można w inspirowanej historią stolarstwa serii DRE BERGE.

Następny punkt, plasujący się pośrodku naszej skali stylistycznej, to deska boazeryjna. Przypomina tę którą część z nas pamięta z lat PRL-u, choć współcześnie listwa boazeryjna bardzo rzadko występuje w złocistym kolorze lakierowanej sosny lub świerku. Częściej jest bielona lub malowana na delikatny, jasny, często pastelowy kolor, a dzięki temu prezentuje się lekko i nowocześnie.

A drugi biegun – przeciwległy w stosunku do wytwornej boazerii angielskiej – to panele czy płyty boazeryjne, łatwe w montażu niezależne moduły pozbawione tradycyjnego płycinowania. Najczęściej ich główną ozdobą jest dekoracyjny rysunek forniru naturalnego lub modyfikowanego, a niekiedy także zwracający uwagę kształt (prócz prostokątnego m.in. najmodniejszy sześciokątny). Tego typu okładziny często mają wręcz minimalistyczny, a nawet surowy wyraz, podkreślony geometryczną formą poszczególnych elementów.

Doskonałym dopełnieniem i dla deski, i dla prostych paneli będą drzwi o konstrukcji ramowej, ale z nowoczesnym wypełnieniem, takie jak te z linii DRE PREMIUM. Wielość wariantów (od pełnych po niemal całkowicie przeszklone) i bogata paleta kolorystyczna pozwala zharmonizować je z dowolnym rodzajem boazerii, a także dopasować do wszelkich potrzeb użytkowych.

Model DRE PREMIUM 1, 2 i 3.

 

Nowoczesna boazeria. Nie tylko na całą ścianę

Choć minione dekady przyzwyczaiły wielu z nas do widoku boazerii wypełniającej całą ścianę (niejednokrotnie zdarzała się też boazeria na suficie!), pole do działania mamy tu znacznie większe. Po pierwsze zarówno klasyczna boazeria angielska, jak i deska boazeryjna może zostać doprowadzona tylko do wybranej wysokości, np. metra lub półtora, i zwieńczona prostym gzymsem lub wąską półką. W krajach anglosaskich na takiej półeczce często ustawia się zdjęcia w ramkach, mniejsze lub większe obrazki czy dekoracyjne talerze.

Te ostatnie przypominają, że boazeria w kuchni (a nawet w łazience) może się sprawdzić równie dobrze jak w przedpokoju, salonie czy sypialni, o ile tylko nie będzie narażona na kontakt z wodą. Gdyby miała być zagrożona wilgocią, rozwiązaniem okażą się z kolei wspomniane elementy z PCV i innych tworzyw sztucznych. A z drugiej strony nowoczesna boazeria może wypełnić także wąski pas ściany w pomieszczeniu, zwłaszcza w salonie lub w sypialni, w tle zagłówka łóżka.

Metamorfoza starej boazerii. Czym i jak pomalować boazerię?

Montaż boazerii to zawsze pewien wydatek. Jeśli więc w mieszkaniu już jest okładzina tego typu, rozwiązaniem lepszym niż wymiana może się okazać renowacja. Już najprostsze malowanie boazerii często okazuje się skutecznym, choć przecież szybkim i tanim sposobem na całkowitą zmianę charakteru wnętrza. Taka renowacja boazerii nie wymaga specjalistycznych umiejętności, odnawianie boazerii może z sukcesem przeprowadzić nawet osoba mało wprawiona w remontach czy działaniach z nurtu DIY. Jak unowocześnić boazerię z PRL-u? Dobrym punktem wyjścia jest pomalowanie boazerii na biało lub szaro.

Krok dalej plasuje się wymiana listew przypodłogowych i maskujących na bardziej nowoczesne. Z nową oprawą staroświecka deska boazeryjna zyska świeży, nowoczesny wyraz. Metamorfoza starej boazerii będzie kompletna, gdy prócz tego zadbamy o odpowiednie drzwi. Wymiana skrzydeł nawet wraz z ościeżnicami odbywa się dziś szybko, sprawnie i bez wielkiego, wielodniowego bałaganu. Klasyczne modele takie jak te z linii DRE BERGE pomogą nadać niemodnej dotąd boazerii charakter starego deskowania niczym z wiekowego skandynawskiego domu. Z kolei nowoczesne, jak DRE PREMIUM, tchną w nią zupełnie nowego ducha.

Przeczytaj również

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Krzysztofa Mirucia i jego unikalny styl znają wszyscy. Ceniony architekt na oczach widzów programów “Zgłoś remont” oraz “Weekendowa Metamorfoza” od kilku lat zmienia wnętrza Polaków. Za nami kolejny, dziewiąty już sezon Waszego ulubionego programu wnętrzarskiego, w którym ponownie mogliście zobaczyć nasze drzwi. Oto przegląd najciekawszych i najodważniejszych realizacji ambasadora marki DRE Supreme. Marzenie każdej kobiety […]

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Projektowanie wnętrz inspirowane naturą to nie tylko chwilowy trend, ale filozofia harmonii między nowoczesnym designem, a naturalnymi elementami. Rośliny, drewno i kamień nadają wnętrzom unikalnego charakteru łącząc funkcję z estetyką. Projektując przestrzeń w taki sposób, aby odzwierciedlała piękno natury, nie tylko tworzymy atrakcyjne wnętrze, ale także wprowadzamy do naszego życia spokój i równowagę. Poszczególne elementy […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne