Pierwsze, wymarzone mieszkanie. Jak urządzić kawalerkę dla pary lub singla?

Pierwsze, wymarzone mieszkanie. Jak urządzić kawalerkę dla pary lub singla?

Urządzasz pierwsze mieszkanie i stajesz przed wyzwaniem aranżacji niewielkiego metrażu? Zapytaliśmy naszego eksperta Krzysztofa Mirucia, jak urządzić kawalerkę, by na ograniczonej przestrzeni zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i meble, a przy tym zachować styl i funkcjonalność wielofunkcyjnej kawalerki.

 

Czy aranżowanie kawalerki to zawsze jest sztuka kompromisu?

Nie miejmy złudzeń. To zawsze będzie coś, kosztem czegoś. Dlatego projektowanie własnego mieszkania należy zacząć od zdefiniowania własnych potrzeb. Do pierwszego mieszkania zwykle przeprowadzamy się wprost od rodziców, z akademika lub mieszkania studenckiego. Przede wszystkim więc musimy się nauczyć siebie i tego, jak chcemy i lubimy mieszkać. Przeanalizujmy swoje zwyczaje i styl życia, zadajmy sobie pytania, których wcześniej sobie nie zadawaliśmy. Weźmy kartkę i napiszmy sobie szczerze, co jest nam konieczne, co jest marzeniem, a co widzimisię. Zastanówmy się, do czego potrzebujemy najwięcej przestrzeni. Czy do pracy czy do gotowania? Na małej przestrzeni ten tort musimy podzielić. A zatem, jeżeli pracuję i potrzebuję dużego biurka, to rezygnuję ze stołu.

Przejdźmy więc do konkretów i odwiecznego dylematu – kanapa z funkcją spania czy wydzielenie miejsca na łóżko?

Na rozkładanej kanapie trudno się wyspać. Bez względu na wielkość mieszkania, powinniśmy w nim wydzielić strefę do spania. Aneks sypialniany to must have w każdym mieszkaniu. W łóżku odpoczywamy, regenerujemy się i jest to nasza prywatna strefa.

Projektowanie kawalerki to sztuka kompromisu. Skupmy się na własnych potrzebach

 

Jak oddzielić taką przestrzeń, jeżeli całe życie dzieje się w jednym pomieszczeniu?

Bardzo prosto: półścianką, parawanem, ścianką działową, szklaną ścianką lub kurtyną. Takie rozwiązanie zapewni nam prywatność, a po rozsunięciu pokaże nam, że mamy znacznie więcej metrów kwadratowych.

Jest wiele patentów: kanapa z funkcją spania, stoliki kawowe z regulowaną wysokością, rozkładane stoły, które na co dzień są biurkami itd. Czy wielofunkcyjne meble do małych mieszkań to dobre rozwiązanie?

Wybierając meble wielofunkcyjne musimy pamiętać, że trzeba mieć przestrzeń na ich rozłożenie. Rozłożenie kanapy czy stołu na niewielkim metrażu może od nas wymagać każdorazowo sporego przemeblowania. Czy jest sens utrudniać sobie życie?

Ukryte drzwi SARA Eco 2 pozwolą uniknąć chaosu

 

Zastanówmy się, po co nam kanapa do spania. Czy mamy aż tylu gości czy okazjonalnie ktoś się na niej prześpi. Jeżeli jest to sytuacja okazjonalna, to ta osoba prześpi się także na nierozkładanej kanapie, która jest wygodniejsza i ładniejsza.

Inna sprawa, że nocując gościa na 30 m2 wchodzimy sobie nawzajem bardzo w prywatność. Tymczasem doba w hotelu kosztuje 300 zł, więc czy kupowanie mebla dzisiaj, z którego rodzina lub znajomi skorzystają sporadycznie, ma sens? Lepszym rozwiązaniem jest zarezerwowanie takiej osobie noclegu w najbliższym hotelu ze śniadaniem i prywatnością.

Jaką kolorystykę wybrać do niewielkiej przestrzeni? Jaki kolor skrzydeł drzwiowych, mebli, podłóg, żeby zachować porządek i stworzyć estetyczną i modną przestrzeń?

Nie ma zasad. To może być małe i ciemne pomieszczenie albo małe i jasne pomieszczenie. To musi być przestrzeń, w której musimy się dobrze czuć. Urządzamy to pod siebie i dla siebie. Robimy to tak, żeby nam było w tej przestrzeni dobrze.

Lustra na szafie to sprawdzony patent na optyczne powiększenie przestrzeni

 

Jak w tak małej przestrzeni uniknąć wizualnego chaosu?

Musimy skomponować miejsce do przechowywania. Pamiętajmy, że wszystkie elementy otwarte będą tworzyły wizualny chaos, a rzeczy ukryte w szafach wykończonych na przykład lustrami będą lepiej sprawdzały się w pomieszczeniu. Dodatkowo lustra wizualnie powiększą nam przestrzeń.

Wyprzedziłeś moje następne pytanie. Jakie są sprawdzone patenty na optyczne powiększenie pomieszczeń?

Poza klasycznymi lustrami i powierzchniami błyszczącymi są także elementy lustrzane przy oknach, które optycznie dwukrotnie powiększą okna. Pamiętajmy również o osiach widokowych. Siedząc w narożniku pomieszczenia i patrząc na najdłuższą oś będziemy mieli wrażenie, że to mieszkanie jest znacznie większe niż siedząc w najwęższym pomieszczeniu i patrząc na ścianę.

Jakie skrzydło drzwiowe wybrać do niewielkiej kawalerki, w której najpewniej jedyne drzwi to te do łazienki?

Tutaj musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest nasza przestrzeń. Czy to mają być drzwi ukryte czy widoczne? Wszystko zależy od charakteru naszego pomieszczenia. Tutaj możemy poszaleć, bo są to jedyne skrzydła drzwiowe. Wybierzmy bardzo wyjątkowe.

Przy ukrytych drzwiach, kiedy zlewają się ze ścianą lub jest na nich tapeta, one znikają. Pozbywamy się kolejnego elementu wystroju, który może nas rozpraszać. Z drugiej strony kupując drzwi bardzo dekoracyjne podkreślamy, że mamy ładne drzwi, które są widoczne i są elementem dekoracyjnym.

W kawalerce drzwi mogą być ekstrawaganckie | drzwi z kolekcji DRE Supreme SOHO

 

Może okazać się, że będą widoczne ze strefy dziennej i wtedy wybieramy ładne, dekoracyjne skrzydło, które jest elementem wystroju mieszkania. Tutaj pokusiłbym się o odrobinę ekstrawagancji, mogą być wyższe, w ciekawym kolorze lub formie. Mogą to być eleganckie skrzydła drzwiowe DRE Supreme SOHO z czarnymi szprosami lub drzwi w nietypowym kolorze z eleganckimi intersjami z linii DRE Supreme CITY. Daleki byłbym od zachowawczej postawy.

 

Przeczytaj również

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Krzysztofa Mirucia i jego unikalny styl znają wszyscy. Ceniony architekt na oczach widzów programów “Zgłoś remont” oraz “Weekendowa Metamorfoza” od kilku lat zmienia wnętrza Polaków. Za nami kolejny, dziewiąty już sezon Waszego ulubionego programu wnętrzarskiego, w którym ponownie mogliście zobaczyć nasze drzwi. Oto przegląd najciekawszych i najodważniejszych realizacji ambasadora marki DRE Supreme. Marzenie każdej kobiety […]

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Projektowanie wnętrz inspirowane naturą to nie tylko chwilowy trend, ale filozofia harmonii między nowoczesnym designem, a naturalnymi elementami. Rośliny, drewno i kamień nadają wnętrzom unikalnego charakteru łącząc funkcję z estetyką. Projektując przestrzeń w taki sposób, aby odzwierciedlała piękno natury, nie tylko tworzymy atrakcyjne wnętrze, ale także wprowadzamy do naszego życia spokój i równowagę. Poszczególne elementy […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne