Podłoga – drewno, płytki, wykładzina, a może beton lub modne lastriko?

Podłoga – drewno, płytki, wykładzina, a może beton lub modne lastriko?

 

Wybór podłogi to jedna z najważniejszych, a zatem i najtrudniejszych decyzji, które trzeba podjąć, planując wykończenie albo remont mieszkania. Aby ułatwić to zadanie, podpowiadamy, jakie zalety mają poszczególne rozwiązania – i jak do różnego rodzaju podłóg trafnie dobrać drzwi.

Podłogi drewniane i panele podłogowe

Niezmienną popularnością cieszy się w mieszkaniach podłoga drewniana. Daje kojące wrażenie kontaktu z naturą – zwłaszcza gdy zostanie wykończona olejem, woskiem lub lakierem wodnym. Jest ciepła w dotyku, a także w przyjemny sposób wizualnie ociepla wnętrze – nawet gdy sama mają chłodny ton. A skoro o barwach mowa, pozwalają wprowadzić do wnętrza wybrany odcień (lub kilka odcieni) z niezwykle bogatej gamy.

 

Drzwi DRE BERGE.

 

Podłogi drewniane oferowane są przy tym w wielu rodzajach. Do wyboru mamy m.in. deski podłogowe, parkiet (od niedawna także w modnym kształcie sześciokątów), tafle pałacowe, ale też mozaikę przemysłową czy podobną do niej, ale ciętą w poprzek słojów podłogę sztorcową. Co ważne, podłogi drewniane bez względu na styl – od rustykalnych desek po najbardziej wytworne wzory taflowe – dają wnętrzu rys szlachetności. I choć nie są niemal niezniszczalne jak np. gres, to wykonane z twardego drewna (np. dębu czy jesionu) i zabezpieczone odpowiednim preparatem (wyjątkowo odporne okazują się olejowoski wzbogacone krzemem) doskonale sprawdzą się także w ruchliwym przedpokoju, a nawet w kuchni.

Drzwi DRE Nestor

 

Jednocześnie do dominujących w mieszkaniu podłóg drewnianych wielu osobom najtrudniej dobrać drzwi, a także meble. To samo wyzwanie pojawi się, gdy sięgnąć po tańsze, niestety także mniej odporne laminowane panele podłogowe czy nowoczesne i bardzo trwałe płytki winylowe (panele winylowe) ze wzorem deski lub klepki. Przede wszystkim nie należy się tu kurczowo trzymać myśli, że wszystkie obiekty z drewnianym dekorem muszą mieć ten sam odcień. Ani nie muszą, ani nie powinny – pewne zróżnicowanie barw jest rzeczą naturalną i pożądaną w kompozycji wnętrza. Warto więc przyjąć założenie, że pojawią się różnice, a nawet kontrasty. Przykładowo na jasnej podłodze mogą stanąć ciemne meble, z kolei drzwi plasować się w pół drogi. Jeśli natomiast nadrzędną ideą aranżacji jest bardzo spójna gama kolorystyczna, niech wszystkie te elementy charakteryzuje podobny kolor, ale o różnym nasyceniu i różnej temperaturze. Staranny dobór odpowiedniego modelu ułatwią jedne z najbogatszych na polskim rynku palety wykończeń, dostępne w przypadku drzwi DRE AURI i DRE PREMIUM o efektownym nowoczesnym wzornictwie.

Drzwi DRE SARA ECO

 

Różnorodna oferta drzwi DRE ułatwia precyzyjne dopasowanie odcieni do potrzeb. Warto też zauważyć, że znajdziemy w niej również drzwi połyskowe lub matowe o bardzo świeżym wzornictwie (m.in. DRE ILIS, DRE VETRO D2, DRE SILIA), modele klasyczne – malowane w kolorze biały, écru, popielatym lub latte (DRE BERGE i DRE NESTOR), a także drzwi umożliwiające wymalowanie w kolorze ściany (DRE SARA ECO). Dekor inny niż drewniany może być najprostszym, a więc w wielu przypadkach także najlepszym rozwiązaniem przy podłodze drewnianej.

Podłogi ceramiczne: płytki łazienkowe, płytki do kuchni i….

Tradycyjnie od stuleci stosuje się w mieszkaniach także podłogi ceramiczne – kiedyś królowała terakota, w ostatnich latach zwykle sięga się z kolei po gresowe płytki podłogowe, niezwykle odporne na wszelkiego typu uszkodzenia. Minęła niedługa epoka, gdy chętnie układano je w całej przestrzeni dziennej. Dziś znów łatwiej znaleźć je raczej w łazience, kuchni i przedpokoju (a płytki do salonu to głównie panele winylowe, a nie kafle ceramiczne). Płytki łazienkowe podobnie jak płytki do kuchni bywają gładkie i rozmaicie fakturowane, glazurowane w jednym kolorze lub wielobarwne, połyskliwe bądź matowe. Oferowane są zarówno w postaci małych kafelków, jak i wielkoformatowych płyt. Te ostatnie są dziś szczególnie modne. Dzięki ograniczeniu siatki fug pozwalają osiągnąć rezultat niemal monolitycznych powierzchni. Szczególnie efektownie prezentują się tego typu płyty gresowe ze wzorem kamienia, m.in. marmuru, który kilka lat temu podbił serca i projektantów, i klientów.

Popularne są jednak i inne rodzaje płytek podłogowych. Na biegunie przeciwległym do wielkich formatów plasują się mozaiki (zwłaszcza tzw. gorseciki) nawiązujące do rozwiązań z lat 30. i 40. XX wieku. Doskonałe rezultaty pozwala osiągnąć umiejętne wykorzystanie wzorzystych płytek inspirowanych portugalskimi azulejos. Duże wzięcie mają ponadto płytki drewnopodobne. Gres już od kilku lat niezwykle sugestywnie imituje barwę, rysunek i usłojenie prawdziwych desek czy klepki. Tu warto polecić zwłaszcza kafelki barwione w masie, dzięki czemu nawet głębokie rysy pozostają niemal niewidoczne.

Oczywiście nikt nie dobiera serii drzwi do całego mieszkania w oparciu o płytki do łazienki. Podobnie jak w przypadku podłóg drewnianych, należy jednak unikać poszukiwania podobieństwa – te bowiem zawsze znaleźć najtrudniej (np. między całkiem białymi płytkami łazienkowymi a drzwiami lakierowanymi na biało). Jeśli więc marzą się nam białe drzwi, klasyczne (DRE BERGE czy DE NESTOR) albo nowoczesne (DRE ILIS – z elegancką płyciną, DRE VETRO D2 – z pionowym przeszkleniem, DRE SILIA – gładkie, lite lub z bulajem), a do tego śnimy o gresie naśladującym marmur bądź bielone drewno, na etapie projektu warto sięgnąć po płytki, w których biel nie będzie dominująca, lecz równoważona przez szarość, czerń lub inne dodatki kolorystyczne. A jeśli jednak – co często się zdarza – drzwi są wybierane pod koniec prac wykończeniowych czy remontowych, przy gotowych już podłogach, to ewentualne zgrzyty pozwoli usunąć wprowadzenie kontrastowego cokołu obiegającego ściany i kilku innych akcentów barwnych. One skutecznie odwrócą uwagę od braku idealnej harmonii bieli.

 

Z drugiej strony przy bardzo wyrazistych płytkach warto zdecydować się na drzwi o prostej konstrukcji i powściągliwym wzorze (raczej całkiem gładkie niż takie z bardzo sugestywnym rysunkiem słojów). Z kolei kolor, o ile tylko harmonizuje z płytkami, może być nasycony – wbrew pozorom uspokoi kompozycję. Efektowne laminaty m.in. w barwie wina, głębokim granacie lub szykownej czerni przynoszą kolekcje DRE ILIS, DRE SILIA i DRE VETRO D2. I jeszcze jedna rada – jeśli w aranżacji wykorzystane są lub mają być płytki polerowane, w trosce o równowagę kompozycji warto wykorzystać drzwi półmatowe lub matowe. Podobnie sprawy się mają w przypadku naśladujących kamień naturalny płyt ze spieków kwarcowych. Z kolei gdy zamiast płytek ceramicznych chcemy wykorzystać imitujące je panele winylowe (z uwagi na zastosowany materiał zawsze półmatowe lub matowe), drzwi mogą mieć wyraźniejszy połysk.

Wykładziny dywanowe i elastyczne

W pomieszczeniach zwłaszcza prywatnych, jak sypialnie czy pokoje dziecięce, chętnie wykorzystujemy także wykładziny dywanowe. Już na pierwszy rzut oka dają wrażenie przytulności, a gdy mają wysokie runo albo zostają ułożone na specjalnej macie, są także bardzo miękkie w dotyku. Ich zaletą jest też wyjątkowo szybki montaż – w jeden dzień można wyłożyć nimi choćby kilka pomieszczeń. Od niedawna na rynku dostępne są także tkane wykładziny winylowe, z wyglądu przypominające tkaninę, lecz o znacznie większej odporności na uszkodzenia czy zaplamienia – i znacznie łatwiejsze do czyszczenia.

 

Oba te rodzaje wykładzin występują w ogromnej liczbie wzorów i kolorów. Kiedy mają być odniesieniem przy wyborze drzwi, warto kierować się zasadą, by co najwyżej jedno z dwojga miało mocny wzór czy rysunek. Innymi słowy przy wzorzystej wykładzinie najlepiej zaprezentują się jak najprostsze drzwi o podobnym charakterze (np. nowoczesnym, loftowym, klasycznym). Z kolei jeśli jesteśmy zdecydowani na neutralną bazę dla wnętrza, dyskretne ożywienie wniosą drzwi o bardziej zwracającej uwagę formie. A skoro wykładziny dywanowe i tkane wykładziny winylowe na ogół mają aspekt matowy, korzystnym wyborem będą tu drzwi wykończone na wysoki połysk DRE ILIS, DRE SILIA lub DRE VETRO D2.

Drzwi DRE SILIA.

 

W kuchniach, łazienkach i przedpokojach stosuje się z kolei wykładziny elastyczne – głównie z PVC, choć nie tylko. Dobrą wiadomością dla planety, naszej wspólnej przestrzeni życia, jest powrót linoleum – ekologicznego materiału powstającego z surowców naturalnych, charakteryzującego się dobrych parametrami użytkowymi oraz przyjemnym, ciepłym odczuciem. Oba rodzaje wykładzin dostarczają wielkiej różnorodności wzorów, zarówno naśladownictwa drewna czy kamieni, ale także abstrakcyjnych deseni w najrozmaitszych barwach. Tu zasada doboru drzwi jest podobna – należy unikać przeładowania kompozycji. Jednocześnie przy imitacji drewna na podłodze lepiej nie ryzykować drzwi z dekorem drewnianym, lecz wybrać lakierowane lub malowane na gładko. Korzystny efekt będzie wtedy pewniejszy, nawet gdy w sztuce aranżacji wnętrz stawiamy pierwsze kroki.

Beton na podłodze. Klasyczny czy lastriko?

Na koniec kilka słów o posadzkach betonowych. Choć nie kojarzą się z typowymi wnętrzami mieszkalnymi, zaczęły się pojawiać we wnętrzach na fali rosnącej popularności stylu industrialnego. Najbardziej tradycyjne, wylewane na miejscu, można polerować, impregnować, zalewać żywicą. W ten sposób nadaje im się określony wygląd, a jednocześnie usuwa porowatość, dzięki czemu stają się odporne na plamy. Niemniej znacznie lepsze parametry użytkowe mają imitujące beton płytki gresowe lub podłogi winylowe, pozwalające osiągnąć bardzo zbliżone efekty wizualne.

Drzwi DRE VETRO D2.

 

Przed kilku latu wrócił w modę szczególny typ betonulastriko, coraz częściej określane dziś jako terrazzo. Wiele firm oferuje odlewanie posadzek na miejscu. Dostępne są także elementy gotowe, jak płyty czy stopnie schodów. Producenci umożliwiają przy tym personalizowanie tych wyrobów pod względem formatu, grubości, rodzajów ziarna. Wśród propozycji znaleźć można nie tylko te, które przypominają lata 40. czy 50. XX wieku (szara masa z grafitowymi lub czarnymi kamyczkami). Coraz częściej wykorzystuje się tło białe lub barwione oraz ziarno o najróżniejszym surowcu, kolorze i gradacji. W rezultacie te trwałe powierzchnie dają znacznie większe niż wcześniej możliwości kreowania charakteru mieszkania – od surowości po eksplozję pozytywnej energii.

W przypadku posadzek z szarego betonu (lub jego naśladownictw) wybór drzwi zależy od stylu wnętrza. Gdy całość ma rys minimalistyczny, sprawdzą się tu modele niemal ginące w ścianie, jak DRE SARA ECO. W przypadku realizacji loftowej lepszym wyborem może się okazać mocniejszy akcent np. czerni, która bez wątpienia powróci w innych industrialnych elementach wystroju. Dodatkowo wyborem lepszym niż głęboki mat będzie tu półmat lub wręcz połysk, efektownie kontrastujący z szorstką płaszczyzną posadzki. Bez wątpienia najkorzystniej zaprezentują się w takim kontekście drzwi o bardzo prostej formie, pozbawione zdobień. Podobnie rzecz się ma w przypadku lastrika, choć tu warto niekiedy wybrać drzwi kolorowe – po to, by podbić barwę ziarna. W przypadku posadzki w duchu modernizmu, drzwi mogą być wykończone na biało lub czarno, do dyspozycji są jednak m.in. drzwi DRE ILIS, DRE SILIA albo DRE VETRO D2 w nasyconym odcieniu barwy niebieskiej. Z kolei wspomniane już drzwi DRE SARA ECO, licowane ze ścianą, można wykończyć w tym samym kolorze, co ściana.

Przeczytaj również

Jak ozdobić dom na święta, zachowując elegancki charakter wnętrza?

Jak ozdobić dom na święta, zachowując elegancki charakter wnętrza?

Chcąc nadać przestrzeni wyjątkowego świątecznego klimatu, warto sięgnąć po dekoracje, które podkreślą indywidualny styl wnętrza, nie zaburzając jego eleganckiego charakteru. Jak osiągnąć równowagę między świątecznym przepychem a estetyczną harmonią? Przygotowaliśmy kilka wskazówek oraz propozycji dekoracji w różnych stylach, które pomogą stworzyć doskonały efekt. Klasyka, która nigdy nie zawodzi Elegancja często tkwi w prostocie. W klasycznych […]

Nowoczesne wnętrza w stylu industrialnym - jakie drzwi wybrać do surowych i współczesnych aranżacji?

Nowoczesne wnętrza w stylu industrialnym – jakie drzwi wybrać do surowych i współczesnych aranżacji?

Styl industrialny od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością, będąc synonimem nowoczesności, minimalizmu i wyjątkowego charakteru. Wnętrza inspirowane tym stylem przyciągają swoją surowością, a zarazem elegancją. To przestrzenie, w których beton, cegła i metal tworzą harmonijną całość, a przemyślany dobór dodatków – w tym drzwi – ma kluczowe znaczenie dla spójności aranżacji. Odpowiednie drzwi w […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne