Styl eklektyczny – jak zaaranżować mieszkanie, by było naprawdę efektowne?

Styl eklektyczny – jak zaaranżować mieszkanie, by było naprawdę efektowne?

 

Eklektyzm to łączenie zróżnicowanych estetyk w jedną unikatową całość, dlatego też styl eklektyczny oznacza nieograniczone bogactwo możliwych zestawień. Podpowiadamy, jak stworzyć własną niepowtarzalną aranżację, by mimo pożądanych w tym przypadku kontrastów tworzyła spójną całość.

Styl eklektyczny dawniej i dziś

Styl eklektyczny jeszcze dwie dekady temu oznaczał ciężki, choć bardzo przytulny wystrój w duchu drugiej połowy XIX wieku. Jego podstawą były meble eklektyczne, okazałe i bardzo bogato rzeźbione. Jak wyglądał salon w stylu eklektycznym? Środek pomieszczenia zwykle zajmował rozkładany stół eklektyczny, wokół którego stały sztywno krzesła eklektyczne. Pod jedną ze ścian znajdował się najczęściej wielkich rozmiarów kredens eklektyczny, pod inną komoda eklektyczna lub szafa eklektyczna. Jak widać z tego krótkiego opisu, wnętrze w stylu eklektycznym z XIX wieku było tak naprawdę… całkowicie jednorodne. Eklektyzm rozumiany jako łączenie różnych stylistyk przejawiał się tu wyłącznie w niezmiernie bogatej snycerce mebli, swobodnie inspirowanej różnymi epokami historycznymi.

Dziś patrzymy na sprawę zupełnie inaczej. Urządzając eklektyczne wnętrza, różnicujemy same meble czy dodatki. Łączymy obiekty stare z nowymi, szykowne z bezpretensjonalnymi, szlachetne z popularnymi. Dzięki temu podkreślamy różnice materiałów, form, stylów, a zarazem uwypuklamy podobieństwa. Bo to dzięki tym ostatnim aranżacja łączy się w niebanalną, ale spójną całość.

Wnętrze eklektyczne. Od czego zacząć?

Aby urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym, warto zebrać w jednym miejscu posiadane meble i dodatki, ewentualnie przejrzeć ogłoszenia czy aukcje online w poszukiwaniu miłych dla oka czy intrygujących przedmiotów. Patrząc na zgromadzony realnie lub wirtualnie zestaw, można zacząć szukać dobrych zestawień – kontrastowych, ale harmonijnych. Warto eksperymentować ze zróżnicowanymi epokami, stylami, materiałami, kolorami, formami. Im odleglejsze, tym ciekawsze mogą stworzyć zestawienia.

Fot. Unsplash

 

W przypadku stylu eklektycznego nie ma utartych reguł kompozycyjnych. Tak naprawdę jedyna wytyczna, której warto się trzymać, to harmonizowanie skal – by przy ciężkim stole nie stanęły zbyt lekkie krzesełka, albo by gigantyczny wazon nie przytłoczył lekkiej modernistycznej komody. Poza tym trzeba kierować się wyczuciem. Pomoże w tym przeglądanie sieci albo magazynów wnętrzarskich w poszukiwaniu przykładów zarówno trafnych, jak i w naszej ocenie nieudanych. Jedne i drugie okazują się na równi pomocne w poszukiwaniu własnych ścieżek.

Salon w stylu eklektycznym

Ponieważ podstawą każdego salonu są meble wypoczynkowe, aranżację w stylu eklektycznym warto tu oprzeć na kontrastowym zestawieniu sofy, fotela i stolika. Niech mimo wyraźnych zróżnicowań połączy je np. podobna lekkość lub masywność form albo ta sama szlachetność bądź bezpretensjonalność. Nad takim autorskim zestawem może się znaleźć równie niepowtarzalna galeria obrazów reprezentujących różne tematy, style i techniki. Dzięki temu eklektyczny charakter aranżacji będzie naprawdę czytelny.

Kuchnia w stylu eklektycznym

Większość z nas nie wyobraża sobie kuchni bez nowoczesnej zabudowy. Aby całości nadać eklektyczny rys, można tu jednak postawić stary stół z krzesłami z różnych parafii, zawiesić oryginalną lampę sufitową, bawić się zastawą stołową czy tkaninami dekoracyjnymi. Odpowiednio wyraziste dodatki nadadzą wnętrzu oczekiwany rys.

Sypialnia w stylu eklektycznym

Tu warto wyjść od skontrastowania łóżka z szafkami nocnymi, ewentualnie także z innymi meblami wprowadzonymi do wnętrza. Im bardziej różnorodne, tym efekt wyrazistszy. Nowoczesne tapicerowane łoże mogą flankować wdzięczne stare stoliki. I odwrotnie – dostojne antyczne łóżko stworzy intrygującą relację z lekkimi szafkami, współczesnymi albo np. z epoki powojennego modernizmu (styl vintage).

Nawet jeśli pozostałe wyposażenie otrzyma neutralne formy, wnętrze bez wątpienia będzie miało efektowny eklektyczny wyraz.

Przeczytaj również

Lato w domu: Jak wybrać drzwi wewnętrzne, które ożywią Twoje wnętrze?

Lato w domu: Jak wybrać drzwi wewnętrzne, które ożywią Twoje wnętrze?

Odpowiednio dobrane drzwi wewnętrzne mogą stać się kluczowym elementem wprowadzającym do domu letni nastrój. Za pośrednictwem drzwi wewnętrznych i innych elementów dekoracyjnych można wprowadzić do wnętrz elementy stylu boho, tropikalnego oraz marynistycznego, a także kolory i wzory idealne w letnich aranżacjach. Naturalność i swoboda Styl boho to swoboda w aranżacji, różnorodność wzorów i kolorów oraz […]

Letnie remonty: Wybór drzwi do różnych pomieszczeń w domu

Letnie remonty: Wybór drzwi do różnych pomieszczeń w domu

Ten czas w roku sprzyja zmianom. Ciepłe dni i dłuższe godziny światła dziennego sprawiają, że prace przebiegają sprawniej. Przygotowując się do remontu, warto dokładnie zaplanować każdy krok – od wyboru materiałów, po harmonogram prac. Jednym z kluczowych elementów, które mogą zmienić wygląd wnętrza, są drzwi wewnętrzne. Jakie skrzydła drzwiowe najlepiej sprawdzą się w różnych pomieszczeniach […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne