Styl glamour we współczesnym mieszkaniu. Jak osiągnąć efekt prawdziwej elegancji?

Styl glamour we współczesnym mieszkaniu. Jak osiągnąć efekt prawdziwej elegancji?

 

Styl glamour znany jest od lat, wciąż jednak ewoluuje. To dobra wiadomość zarówno dla jego miłośników, jak i dla osób, które uważały go dotąd za synonim kiczu. Uwolniony od dawnych wpływów baroku, czerpie dziś raczej z tradycji art deco oraz zachodniego modernizmu przełomu lat 40. i 50. XX wieku. Co więcej, dla tych samych co zawsze wartości – luksusu i zbytku – poszukuje wciąż nowych form wyrazu. Podpowiadamy, które z nich wybrać, aby ze smakiem urządzić dom w stylu glamour.

Styl glamour staje się coraz bardziej elegancki. W epoce minimalizmu uwalnia się z nadmiaru ornamentu, wielości materiałów, deseni i kolorów. Barokowe wzory stopniowo ustępują miejsca wytwornej geometrii rodem z przedwojennych projektów domów, mebli, grafik. Pojawiają się w nim także wpływy późniejsze. Szczególną rolę odgrywa tzw. mid-century modern – buduarowy nurt powojennego wzornictwa amerykańskiego.

To on przyniósł po pierwsze ażurowe meble o konstrukcji z pozłacanych prętów. Po drugie obicia, zasłony glamour oraz poduszki w tym stylu (nieraz bogato zdobione) z połyskliwego aksamitu. I po trzecie świeżą paletę barw z istotną rolą pudrowego różu, bordo, granatu oraz ciemnej zieleni. Te efektowne kolory wpisują się dziś w styl glamour równie dobrze co surowe kontrasty czerni z bielą oraz słodkie pastele.

Warto podkreślić, że dawne dążenie do chłodnych kompozycji monochromatycznych z dominacją srebra (jak na zdjęciu poniżej) w domu w stylu glamour coraz częściej ustępuje dziś miejsca pysznym zestawieniom wybranych kolorów ze złotem, miedzią i odcieniami chromu, aluminium czy stali… naraz!

Nie znaczy to wprawdzie, że zniknęły bogato rzeźbione ramy, żyrandole glamour z paciorkami ze szlifowanego szkła czy popularne ludwiki – meble nawiązujące do stylu Ludwika XV, wsparte na wdzięcznie giętych nóżkach. Owszem, one nadal pomagają wykreować w mieszkaniu atmosferę zbytku i przepychu. Wciąż spotykamy w mieszkaniach także atłasowe tkaniny w bogate adamaszkowe wzory, rodem z historycznych rezydencji zamienionych później w muzea. W ciągu lat pojawiły się jednak nowe ikony stylu glamour.

Prócz wspomnianych już szykownych mebli glamour w duchu mid-century modern wymienić tu trzeba meble lustrzane – zwłaszcza szafki i komody glamour wyklejane lustrzanymi płytkami. Ponadto stoliki i konsole z marmurowymi blatami wspartymi na lekkich ażurowych podstawach. A już zupełnie niedawno, gdy styl glamour spotkał się wykwintem minimalizmu, pojawiły się drzwi lakierowane na wysoki połysk.

Tego rodzaju wykończenie – budzące skojarzenia z wytwornymi politurowanymi meblami, a nawet z kosztownymi fortepianami z najlepszych sal koncertowych – dostępne jest w seriach drzwi DRE ILIS (z pełną płyciną lub różnego rodzaju przeszkleniami), DRE SILIA (litych lub z okienkiem w kształcie bulaja) i DRE VETRO D2 (z awangardowym przeszkleniem w formie pionowej szczeliny na całą wysokość skrzydła).

Naturalne materiały, tapicerowane meble o miłych dla oka kolorach i liczne rośliny dają ciepło nowoczesnej aranżacji salonu z lakierowanymi drzwiami DRE SILIA w odcieniu gabbiano.

 

Nowoczesne, proste kształty skrzydeł z tych trzech linii uwypuklają mocny połysk laminatu w pięciu kolorach do wyboru: ponadczasowej bieli Bianco, szykownej czerni Moro, intrygującego granatu Notte, głębokiego fioletu Vino oraz przytulnego beżu Magnolia. Prócz nich dostępne są także liczne odcienie laminatu z połyskiem metalicznym – dyskretniejszym, za to świetnie komponującym się z meblami oraz dodatkami z mosiądzu, miedzi, stali.

Tu warto dodać, że zachwycające połyskiem drzwi w mieszkaniu glamour powinny stanowić jeden z co najmniej kilku błyszczących składników kompozycji. Choć bowiem styl się zmienia, jego zamiłowanie do blasku jest stałe. Mienią się tkaniny, błyszczą lustra, bliki światła przebiegają po dekoracjach z różnokolorowych metali lub szlifowanych kamieni. A kryształy zdobią już nie tylko lampy – również klamki, gałki mebli, nawet pikowane meble.

W stylu glamour jest coś teatralnego. Tu nie wszystko musi być prawdziwe, rzetelne, a już na pewno nie bardzo poważne – w całej sprawie chodzi przecież o radość życia, przyjemność, wygodę. Aura przepychu budowana wyrazistymi gestami i mocnymi kontrastami (dziś także zestawieniem wykwintu z wystudiowaną prostotą) jest ważniejsza niż zbytek wyrażający się dużymi cyframi. Dlatego prawdziwy marmur można tu śmiało zastąpić jego tańszym, choć bardzo sugestywnym naśladownictwem z ceramiki. Mosiądz czy miedź – lakierowaną stalą. Muzealną porcelanę współczesną zastawą o stylizowanych formach, a zamiast naturalnego jedwabiu wybrać… sztuczny.

Zainwestować warto natomiast w dwie rzeczy: podłogę oraz wspomniane już drzwi. Jedne i drugie muszą przecież dzielnie znosić codzienne użytkowane, do tego ich wymiana jest najbardziej kłopotliwa. A jednocześnie gdy zostaną starannie dobrane, określą charakter wnętrza glamour na tyle czytelnie, że bez dużych nakładów na meble i dodatki mieszkanie stanie się prywatną świątynią luksusu godną największego sybaryty.

Na koniec warto dodać, że dom w stylu glamour może być kompozycją całościową, obejmującą wszystkie pomieszczenia, albo tylko wybrane. Kto w sztuce dekoracji wnętrz stawia pierwsze kroki, powinien zacząć od części prywatnej. Sypialnia w stylu glamour powstanie, gdy łoże z pikowanym tapicerowanym zagłówkiem z aksamitu stanie na tle nasyconego, pysznego koloru ściany, lub jeszcze lepiej tapety w stylu glamour. Elegancka lustrzana komoda lub wykwintna toaletka, tapicerowane krzesełko, bogactwo poduszek i dwie garści złocistych dodatków dopełnią efekt.

Przeczytaj również

Sypialnia jako oaza spokoju - Jak wybrać drzwi do sypialni?

Sypialnia jako oaza spokoju – Jak wybrać drzwi do sypialni?

W dzisiejszym zabieganym świecie, znalezienie chwili na relaks i odprężenie staje się coraz trudniejsze. Dlatego też, sypialnia pełni niezwykle istotną rolę jako nasza prywatna oaza spokoju, miejsce, w którym możemy się zrelaksować, wyciszyć i naładować baterie na kolejny dzień. Kreowanie idealnej przestrzeni do wypoczynku jest więc niezmiernie ważne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jak […]

Trend na wiosnę: Wnętrza i drzwi w kolorze szałwiowym

Trend na wiosnę: Wnętrza i drzwi w kolorze szałwiowym

Szałwiowy to delikatny, subtelny odcień zielonego, który zdobywa coraz większą popularność we wnętrzach, nadając im niepowtarzalny urok i świeżość. Ceniony za walory estetyczne i pozytywny wpływ na psychikę kolor, inspiruje zarówno projektantów jak i psychologów wnętrz. Kojarzony z naturą, spokojem i harmonią odcień występuje w wielu wydaniach. Przeczytaj wpis i się zainspiruj. Dlaczego warto wybrać […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne