Wnętrze w stylu nowoczesnym, a nawet minimalistycznym może być urokliwe i ciepłe. Szlachetna prostota form nie równa się przecież surowości i chłodowi! Podpowiadamy, jak nowoczesności i minimalizmowi nadać przytulny rys.
Kolory w mieszkaniu nowoczesnym i minimalistycznym
Nowoczesne i minimalistyczne wnętrza kojarzą się paletą bieli, szarości oraz czerni. Nie znaczy to jednak, że nie da się z sukcesem wprowadzić do nich kolorów żywszych, wyrazistszych albo po prostu milszych w odbiorze. Efektownym tłem najbardziej surowej aranżacji może być płaszczyzna ściany (choćby jednej w całym pomieszczeniu) w modnych odcieniach pudrowego różu czy musztardowej żółci, a z ciemniejszych barw – malachitowej zieleni lub granatu.
Co warto podkreślić, barwę do wnętrza nowoczesnego czy minimalistycznego można wprowadzić także w nieco mniej oczywisty sposób niż malując ściany czy dobierając obicia dużych mebli albo zasłon. Na ścianie zamiast farby może się znaleźć nowoczesna tapeta z kojącym wzorem o ożywczej kolorystyce albo ręcznie zacierany i barwiony tynk niczym ze starej kamienicy.
Ale dlaczego by zamiast ściany wyrazistej barwy nie miałaby otrzymać podłoga? Albo drzwi wewnętrzne? Atrakcyjną propozycją jest m.in. model DRE SARA ECO z opcją licowania ze ścianą, który może zostać pomalowany na dowolny kolor albo pokryty wybraną tapetą. W zależności od wykończenia takie drzwi potrafią więc stać się wręcz niewidoczne, ale mogą też odegrać w aranżacji rolę pierwszoplanową.
Nowoczesne dodatki do domu
Surową aranżację prócz kolorów ocieplą też dodatki. Nowoczesne wnętrza mogą wzbogacić rodzinne zdjęcia w prostych ramkach, lampy dające ciepłe, nastrojowe światło, ponadto szklane lub ceramiczne wazony, poduszki dekoracyjne czy naczynia stołowe o modnych formach (nowoczesne ozdoby powinny być zarazem piękne i użyteczne). W galeriach sztuki, także internetowych, nie brakuje atrakcyjnych propozycji z kategorii „nowoczesne obrazy” czy „obrazy minimalistyczne”, co ważne – z różnych półek cenowych. Nie tylko milionerzy mają tu czego szukać!
A z drugiej strony nawet firanki, zupełnie niekojarzące się ze stylem nowoczesnym, a tym bardziej minimalistycznym, mogą się dobrze wpisać w kompozycję mieszkania o tej stylistyce. Nowoczesny wystrój okien stworzą np. pozbawione wzoru, ale półprzejrzyste tkaniny takie jak woal. Proste i zupełnie neutralne w odbiorze, tworzą bez wątpienia przytulniejszą atmosferę niż żaluzje (choćby drewniane) czy rolety. Nowoczesna czy minimalistyczna sypialnia nie obędzie się bez pościeli najlepiej o wyrazistym splocie tkaniny bawełnianej czy lnianej i grubo tkanych dywaników; łazienka nowoczesna ani kuchnia minimalistyczna – bez garści miłych dla oka akcesoriów. Wybierając nawet najdrobniejszy przedmiot do mieszkania o powściągliwej stylistyce warto się więc zastanowić, czy chcemy, by wtopił się w tło, czy też by zamienił się w dyskretną ozdobę.
Nowoczesność i minimalizm w domu pełnym ciepła
Kolor ścian czy zestaw dodatków w mieszkaniu zmienić jednak najłatwiej, bez znacznych nakładów pracy ani wydatków. Odpowiednio większą wagę należy wobec tego przywiązać do wyboru kluczowych mebli, takich jak sofa w salonie, zabudowa kuchni czy łóżko w sypialni, a także stałych elementów wyposażenia mieszkania – m.in. drzwi. Nasuwa się w tym miejscu pozytywny przykład drzwi DRE SILIA z monolitycznym skrzydłem (pełnym lub z przeszkleniem w kształcie bulaja) dostępnym w aż 14 odcieniach lakieru błyszczącego lub matowego. Ich niezwykle nowoczesna, minimalistyczna forma w kolorze białym rozjaśni wnętrze, w srebrzystoszarym podkreśli surowy charakter stylizacji, ale już beżowo-szarawym odcieniu Cubanit nada całości ciepły wyraz.
W podobny sposób warto spojrzeć na kwestię doboru innych najtrwalszych elementów wyposażenia i wystroju domu. Nowoczesne meble do salonu nie muszą tchnąć lodowym chłodem. Niech z błyszczącą taflą lakierowanego skrzydła drzwi (w klasycznym połysku lub w odcieniu metalic) kontrastuje pełen ciepła fornir o wyrazistym rysunku czy grubo tkana tkanina na kanapie i mięsisty dywan na podłodze.