Wnętrze w stylu boho – czym się charakteryzuje? Jak wprowadzić trend boho do mieszkania?

Wnętrze w stylu boho – czym się charakteryzuje? Jak wprowadzić trend boho do mieszkania?

 

Styl boho – co to jest? Często słyszymy dziś to pytanie. Jest to styl bohemy, cyganerii – niekoniecznie artystycznej. Nurt ten ma długą historię, sięgającą co najmniej lat 60. XX wieku, czyli epoki dzieci kwiatów, a może nawet przełomu XVIII i XIX stulecia. Mimo upływu lat jest jednak niezmiennie bardzo młodzieńczy, niezobowiązujący, lekki i pełen polotu. Podpowiadamy, jak wprowadzić go do swoich czterech ścian z sukcesem, tak by aranżacja w stylu boho była efektowna, nawet na niewielkiej przestrzeni.

Styl boho – długa i barwna i historia

Styl boho kojarzy się przede wszystkim z mieszkaniami hipisów, wypełnionymi przypadkowymi meblami, kupowanymi z drugiej ręki. Takiej zbieraninie sprzętów malowniczy charakter nadawało wielkie bogactwo intensywnych kolorów w kontrastowych zestawieniach, a także wyrazistych deseni w duchu etno, abstrakcyjnych pikasów oraz rozwijającego się w latach 60. op-artu. Nie mogło się też obyć bez tkanin boho, a więc batików, patchworków, makatek i dywaników z różnokolorowych pasków tkanin, wyplatanych krzeseł czy foteli, a także najróżniejszych wiszących ozdób – nieraz inspirowanych kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki i narodów latynoamerykańskich.

Korzeniami styl boho sięga jednak dalej i ma mocne oparcie w Europie. Zjawisko bohemy artystycznej, wyzwolonej z mieszczańskich konwenansów także pod względem estetyki mieszkania (wnętrzarską ikoną stało się tu niedrogie lokum na poddaszu) szczególnie bujnie rozwijało się w epoce modernizmu przełomu XIX i XX wieku. Było jednak znane i wcześniej, choćby w okresie romantyzmu, czyli w I połowie XIX stulecia. Niektórzy jego źródeł doszukują się w burzliwych latach rewolucji francuskiej, a więc u schyłku XVIII wieku. Wówczas bowiem działania wojenne w całej Europie pozbawiały artystów stałych wpływów, a tym samym zmuszały do przyjęcia nomadycznego stylu życia.

O tej długiej historii wnętrz w stylu boho warto pamiętać i jeśli najdzie na to ochota, nie bać się sięgać po inspiracje nie tylko z czasów dzieci kwiatów. W swobodnej, eklektycznej kompozycji można dowolnie nawiązywać także do epok wcześniejszych – wykorzystać najróżniejsze starocie, dodatki w duchu orientalnym, cenniejsze i mniej cenne pamiątki oraz wszystko, co tylko wpadnie nam w oko. Klasyczny styl boho zwraca się bowiem w kierunku wizualnego maksymalizmu, wypełnienia wnętrza mnóstwem intrygujących obiektów. A z drugiej strony do dyspozycji mamy wzorce zupełnie nowe, po skandynawsku jasne i lekkie, znacznie bardziej powściągliwe pod względem bogactwa form, palety barw i zagęszczenia przedmiotów we wnętrzu. To scandi boho, być może najlepiej sprawdzające się we współczesnych, często niewielkich mieszkaniach.

Wnętrza w stylu boho – od czego zacząć?

Swobodny, eklektyczny, dowcipny styl boho to wcielenie artystycznej czy młodzieńczej niefrasobliwości. Jest przeciwieństwem z jednej strony elegancji, z drugiej mieszczańskiej solidności, a z trzeciej chłodnej, nowoczesnej funkcjonalności. Wbrew pozorom jednak styl boho w mieszkaniu wymaga wiele namysłu, aby koniec końców całość miała spójny wyraz.

Wnętrze w stylu boho może mieć bazę w postaci tradycyjnych drewnianych podłóg oraz białych ściany. Bardzo zniszczone stare deski lub parkiety w domu z długą metryką można pomalować farbą na wybrany kolor, ale bez szpachlowania szpar – im więcej tu niedoskonałości, tym lepiej. Z kolei w czasie remontu wycyklinowane posadzki z drewna warto zabezpieczyć olejem, woskiem lub lakierem wodnym, aby nie zyskały zbyt zobowiązującego połysku. Na lakierowane parkiety najlepiej położyć dywan boho o dowolnej stylistyce, od orientalnej przez geometryczną po ludową, a jeszcze lepiej garść różnorodnych mniejszych dywaników.

Wspomniane białe ściany i tak zyskają kolory, gdy zapełnią się obrazkami, tkaninami i najróżniejszymi elementami dekoracyjnymi. Efekt będzie jeszcze silniejszy, gdy pomieszczenie zyska jednak kolorowe ściany. Przydadzą się tu farby w nasyconych odcieniach, rozwiązaniem może być też tapeta boho. To jednak rozwiązanie przede wszystkim dla osób odważnych i… wprawionych w sztuce dekorowania wnętrz. Propozycją znacznie bezpieczniejszą jest pozostawienie białych ścian i podłogi w naturalnym odcieniu drewna oraz zawężenie gamy kolorystycznej własnej aranżacji do delikatnych, neutralnych kolorów Ziemi, jedynie z garścią barwnych akcentów. Wniosą je takie dodatki w stylu boho jak obrazy, tkaniny boho, dekoracyjne drobiazgi czy drobne meble w stylu boho. Ten kierunek jest charakterystyczny dla wspomnianego scandi boho.

A co z drzwiami? Najlepiej sprawdzą się tu te z dekorem drewnianym, zwłaszcza w odcieniach jasnych, naturalnych lub nawet bielonych. Bogaty wybór nowoczesnych modeli przynosi m.in. seria DRE SARA ECO (lite). Jej gładkie skrzydła doskonale wpiszą się w projekt wnętrza scandi boho. Z kolei w klasycznej aranżacji boho, cięższej i bardziej eklektycznej, staną się pożądanym akcentem młodego designu, który nada całości świeży rys.

Meble i dodatki w stylu boho

Aby aranżacja wnętrza w stylu boho była udana, potrzeba wielu przedmiotów o zróżnicowanych kształtach, kolorach, wzorach i fakturach. Obiekty te najlepiej zestawiać, kierując się zasadą kontrastu form, barw i stylistyk. W klasycznym stylu boho najróżniejsze przedmioty powinny być mocno zagęszczone w pomieszczeniu. Przykładowo na kanapie w salonie w stylu boho warto położyć narzutę, przez oparcie dodatkowo przewiesić odcinający się od niej kolorystycznie koc, a dodatkowo ułożyć na siedzisku kilka bogato zdobionych poduszek. Tu warto wspomnieć, że wnętrze w stylu boho musi być przytulne. Duża w tym rola koloru, nastrojowego światła lamp i świec, kwiatów żywych i suszonych, zapachu kadzidełek czy potpourri, a też wspomnianych tkanin w stylu boho. Kapy, pledy, poduszki, makaty i dywany powinny wprost otulać całe pomieszczenie – i dotyczy to nie tylko sypialni w stylu boho, lecz także pozostałych pomieszczeń domu.

Jeśli chodzi o meble w stylu boho, ikoną tego nurtu są sprzęty wyplatane – rattanowe czy wiklinowe fotele w stylu boho (ze słynnym modelem „Paw” lub „Emmanuelle” na czele), a także krzesła, taborety, stoliki, zagłówki łóżka. Często towarzyszą im plecione z rattanu albo liści palmowych abażury, które za dnia tworzą niezobowiązujący letni nastrój, a po zmroku dekoracyjne efekty świetlne.

Przede wszystkim jednak meble w stylu boho to eklektyczna „zbieranina” różnorodnych rzeczy z różnych epok i miejsc, z dużym udziałem sprzętów vintage. Doskonale wpiszą się tu przykłady polskiego wzornictwa powojennego, najlepiej zachowane w oryginalnym stanie. A jeśli mocno zniszczone, to odnowione w domowych warunkach, na przykład przemalowane na jakiś mocny, żywy kolor, a w przypadku mebli tapicerowanych – obite tkaniną z wyrazistym deseniem w konwencji lat 60. bądź w stylu etno. Nieformalny charakter pokoju w stylu boho podkreśli też hamak służący za siedzisko.

Do tego może dojść stolik po dziadkach, orientalny parawan z targu staroci, fikuśna szafka na giętych nóżkach znaleziona na aukcji w internecie, ozdobny świecznik ze sklepu indyjskiego, prosty wazon z kolorowego szkła, własnej roboty lampa, wydziergana przez babcię serwetka… Na dekoracje w stylu boho może złożyć się wszystko, co serce podpowie i na czym zatrzyma się oko. Styl boho łatwo podkreśli też najprzeróżniejsze pamiątki z podróży, prezenty od przyjaciół, rodzinne zdjęcia i wszystkie, nawet przypadkowe znaleziska z droższych i tańszych sklepów. We wnętrzu w stylu boho na wszystko znajdzie się miejsce.

Przeczytaj również

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Unikalny styl wnętrz zaprojektowanych przez Krzysztofa Mirucia

Krzysztofa Mirucia i jego unikalny styl znają wszyscy. Ceniony architekt na oczach widzów programów “Zgłoś remont” oraz “Weekendowa Metamorfoza” od kilku lat zmienia wnętrza Polaków. Za nami kolejny, dziewiąty już sezon Waszego ulubionego programu wnętrzarskiego, w którym ponownie mogliście zobaczyć nasze drzwi. Oto przegląd najciekawszych i najodważniejszych realizacji ambasadora marki DRE Supreme. Marzenie każdej kobiety […]

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Wnętrza inspirowane naturą: Przywracanie harmonii dzięki elementom naturalnym

Projektowanie wnętrz inspirowane naturą to nie tylko chwilowy trend, ale filozofia harmonii między nowoczesnym designem, a naturalnymi elementami. Rośliny, drewno i kamień nadają wnętrzom unikalnego charakteru łącząc funkcję z estetyką. Projektując przestrzeń w taki sposób, aby odzwierciedlała piękno natury, nie tylko tworzymy atrakcyjne wnętrze, ale także wprowadzamy do naszego życia spokój i równowagę. Poszczególne elementy […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne