Współpraca z architektem

Współpraca z architektem

 

 

Planujesz remont mieszkania? Architekt wnętrz, Krzysztof Miruć radzi, jak rozpocząć współpracę z biurem architektonicznym. Na co zwrócić uwagę podczas wyceny projektu, jakie obowiązki ma projektant wnętrz, a jakie inwestor.

Jak wygląda praca nad projektem wnętrz? Jakie są obowiązki architekta i jakie klienta na etapie rozpoczynania współpracy?

Pamiętajmy, że architekt to nie wróżka. Nie wie, jak my chcemy mieszkać. To my musimy przekazać mu jak najwięcej informacji. Musimy opowiedzieć mu o naszych oczekiwaniach, marzeniach, pragnieniach i przyzwyczajeniach. Im więcej mu powiemy, tym będzie bogatszy o tą wiedzę i odpowie nam na te problemy. Pamiętajmy, że dla nas wnętrze nowoczesne nie oznacza tego samego, co dla architekta. Zatem przygotujmy inspiracje na zdjęciach. Pokażmy, co nam się podoba, ale umiejąc powiedzieć o zdjęciu czy o obrazku, co nam się podoba, dlaczego. Albo odwrotnie. Co nam się nie podoba i dlaczego. To też jest bardzo ważne, musimy być stanowczy. Kolejna sprawa. Przemyślmy swoje decyzje, bo najwięcej problemów tworzy się, gdy inwestor zmienia zdanie. Jeśli architekt nie odpowiada nam na nasze potrzeby i problemy, to możemy podziękować sobie za współpracę. Nie męczmy się z osobą, która ma nam urządzić dom. Pamiętajmy, że architekt pracuje z nami, a nie dla nas. To bardzo ważne.

Drzwi Wood M4W4 w kolorze ciemny dąb

Projektowanie wnętrz składa się z kilku etapów. Jak wygląda praca z architektem od pierwszego spotkania po odbiór mieszkania? Jakie są kluczowe punkty podczas tworzenia takiego projektu?

Pierwsza rzecz to wywiad, czyli opowiedzenie architektowi, po co się do niego przyszło i jaki ma się problem. Druga rzecz to przedstawienie briefu, czyli naszych oczekiwań i pragnień oraz opowiedzenie o tym, co nam się podoba i co nam się nie podoba. Potem dostajemy od architekta koncepcję, jedną lub dwie, na którą musimy nanieść poprawki. Przemyślmy wszystko, zadawajmy pytania, co rozumiemy, czego nie rozumiemy. Potem mamy projekt, który musi być omawiamy z architektem. Musimy być pewni tych decyzji, musimy wiedzieć, co chcemy. Na samym początku musimy też określić budżet dla architekta, żeby wiedział w jakich granicach ma nam projektować.

Drzwi Estra 5, ciemna oliwka

Po tym etapie zaczyna się realizacja. Umawiamy się z architektem na ilość wizyt na budowie. Pamiętajmy, że architekt nadzoruje realizację projektu, a nie proces budowlany. Pilnowanie ekip nie należy do jego obowiązków. Do tego albo zatrudniamy kierownika budowy, albo robi nam to szef ekipy remontowej, albo robimy to sami. Chyba, że zlecamy architektowi inwestycje w systemie inwestora zastępczego, a zatem oddajemy klucze i nic nas nie obchodzi.

Co powinno uwzględniać kompletny projekt wnętrza, projekt funkcjonalny, techniczny, wizualizacje 3D?

Musi uwzględniać wszystko, wszystkie rzuty, wszystkie przekroje, wszystkie opisy.

Czy można zlecić architektowi zaprojektowanie tylko jednego pomieszczenia?

Oczywiście, że tak. Architekt może też po prostu udzielić konsultacji, nie musimy mieć projektu. Można umówić się z architektem na godzinną konsultację, tak jak z prawnikiem czy psychologiem. Wychodzimy wtedy bogatsi o pewną wiedzę z rozwijanymi niektórymi obawami albo pewni własnych przekonań. Architekt to osoba, która ma nam pomóc i może nam coś narysować, ale możemy też z nim po prostu porozmawiać, jak z człowiekiem fachowcem. Chodźmy na konsultacje, chodźmy na rozmowy o własnym wnętrzu. Poświęćmy niedużo czasu i niedużo pieniędzy, ale upewnijmy się, że to co chcemy zrobić jest mądre i przemyślane, żeby później, gdy zaczniemy wydawać prawdziwe pieniądze nie okazało się że wydaliśmy je źle.

Jakie usługi poza przygotowaniem projektu mogą świadczyć architekci albo jakie możemy zlecić?

Możemy zlecić architektowi sam projekt, możemy zlecić pilnowanie budowy. Możemy razem z nim robić zakupy, może zrobić je sam. To jest usługa w systemie concierge. W zależności od tego, jak chcemy się zaangażować w ten projekt lub jak chcemy zostać obsłużeni. Wszystko zależy od umowy między nami, a biurem projektowym.

Wspomniałeś już o nadzorowaniu postępów realizacji projektu. Na czym polega wizyta architekta na budowie.

Na sprawdzeniu, czy ekipy realizują prace zgodnie z projektem. Architekt pojawia się na każdym etapie prac na budowie, jeżeli oczywiście jest to określone w umowie.

Jak skonstruować taką umowę z architektem?

Bardzo prosto, określić warunki współpracy. Każdy architekt ma wzór umowy i opowie nam na jakich warunkach pracuje z klientami.

Drzwi Nestor 5, białe malowane

 

Czy architekci posiadają też jakieś zniżki w niektórych sklepach dla swoich klientów?

Oczywiście, że architekci posiadają zniżki w sklepach dla swoich klientów. Mają najczęściej kilka procent w zaprzyjaźnionych sklepach i warto wtedy z takim architektem skorzystać z zakupów w takich miejscach i wykorzystać te rabaty.

Czy wybierać ekipy remontowe polecane przez architekta? Czy zdarza Ci się współpracować z ekipami wybranymi przez inwestora?

Oczywiście, takie zespoły się rozumieją i wtedy możemy liczyć na szybką i dobrą współpracę oraz naprawę ewentualnych błędów. Pracujemy też z ekipami zewnętrznymi i nie mamy z tym żadnego problemu. Wszystko to kwestia komunikacji.

Klient idealny biura architektonicznego. Zbyt przygotowany, czy zupełnie nie wiedzący, czego potrzebuje.

Zdecydowany i świadomy klient, który wie, czego chce. To jest idealny klient. Wiedzący, jak chce żyć, jak chce wykorzystać przestrzeń i co mu się podoba, oczekujący od biura architektonicznego ciekawych, nietuzinkowych rozwiązań. Osoba, która nie projektuje za architekta, ale określa, jak chce żyć i oczekuje od architekta, że ma przed sobą partnera i specjalistę. Pamiętajmy, że przychodzimy do specjalisty i warto czasami posłuchać się tej osoby mimo, że mówi coś, z czym możemy się nie zgadzać. Dobry specjalista wie, co mówi. Tak jak dobry lekarz stawia dobrą diagnozę. Dobry prawnik znajduje rozwiązania różnych trudnych sytuacji, w których się znaleźliśmy. Tak samo jest z architektem.

Masz jakieś architektoniczne marzenie, chciałbyś coś zaprojektować, czego jeszcze nie masz w swoim portfolio?

Każda osoba ma coś takiego i każdy projekt jest wyjątkowy. Można by wymieniać. Ja chciałbym pracować jeden dzień po śmierci i byłby to najszczęśliwszy dzień w moim życiu.

Przeczytaj również

Trend na wiosnę: Wnętrza i drzwi w kolorze szałwiowym

Trend na wiosnę: Wnętrza i drzwi w kolorze szałwiowym

Szałwiowy to delikatny, subtelny odcień zielonego, który zdobywa coraz większą popularność we wnętrzach, nadając im niepowtarzalny urok i świeżość. Ceniony za walory estetyczne i pozytywny wpływ na psychikę kolor, inspiruje zarówno projektantów jak i psychologów wnętrz. Kojarzony z naturą, spokojem i harmonią odcień występuje w wielu wydaniach. Przeczytaj wpis i się zainspiruj. Dlaczego warto wybrać […]

Wiosna pełna nowości!

Wiosna pełna nowości!

Zbliżająca się wiosna to dla nas co roku ważny moment! Wraz z nadchodzącym sezonem, z radością prezentujemy naszym klientom wypełnione nowościami katalogi produktowe DRE i DRE Supreme. Mamy nadzieję, że ponownie staną się źródłem inspiracji dla wszystkich szukających doskonałych rozwiązań dla swojego domu. W 2024 roku prezentujemy nie tylko nowe kolekcje, ale także świeże kolory […]

Kontakt

Skontaktuj się z nami

DRE Sp. z o.o.
ul. Nefrytowa 4
82-300
Elbląg—Gronowo Górne

(55) 236-42-58
dre@dre.pl

Poniedziałek—Piątek w godz. 8:00—16:00
Sobota/Niedziela nieczynne